w
googluj

Dołącz do nas na:

facebook google+
Dodaj swój tematarrow
Więcej tematówarrow

Osób na forum: 716
Wszystkich postów: 946087
Wszystkich tematów: 141132

l r
~kuśka: Tnie wszystko jak brzytwa ! Nikt lepszego nie wymyślił i nie wymyśli ... arrow
~AAA: To rzeczywiście bardzo dobry program, szczerze wart polecenia. Przy tak wysokiej ocenie być może niestosowne jest wspominać o innym, nieco l... arrow
Programów: 11971
Istniejemy od: 7834 dni
pl

IsMyHdOK 3.96


IsMyHdOK to niewielki, przenośny i darmowy program, który przeprowadza testy wydajnościowe pracy dysków HDD, SSD, USB, SCSI, SAS oraz dysków innych typów (twórca nie wymienia szczegółowo wszystkich obsługiwanych interfejsów). Możliwe jest również testowanie pendrive’ow, urządzeń z wewnętrzną pamięcią Flash, a także kart pamięci. Narzędzie testuje wybraną przez nas partycję, wykonując operacje zapisu oraz odczytu danych według kilku metod, po czym wyświetla odpowiednie rezultaty benchmarku, jak również pozwala na ich porównanie z wynikami innych użytkowników (tabelka w witrynie twórcy aplikacji).

W górnej części interfejsu programu możemy wybrać partycję, na której będziemy przeprowadzać testy, a także ustalić czas trwania benchmarku (szybki -15 sekund, krótki – 30 sekund, długi – minuta, bardzo długi – 4 minuty). Po lewej stronie od wymienionych opcji wyświetlane są informacje o podstawowych właściwościach wybranej przez nas partycji (nazwa i całkowita pojemność dysku, do którego należy wolumin, litera testowanego woluminu oraz jego system plików, ilość wolnej i całkowitej przestrzeni woluminu). Czasy testów mogą wydawać się nieco zbyt krótkie, jednak twórca programu stwierdza, że jest to rekompensowane przez kilka rodzai benchmarków, a poza tym dłuższe testy wpływają bardziej negatywnie na sprawność dysku.

Środkowy obszar interfejsu pozwala na przeprowadzenie danego typu benchmarku:

• testu sekwencyjnego - linearny zapis i odczyt,
• testu 4K - losowy zapis i odczyt bloków o wielkości 4 KB,
• testu 512K - losowy zapis i odczyt bloków o wielkości 512 KB,
• testu 64 x 4K - losowy zapis i odczyt bloków o wielkości 4 KB z równoległym przetwarzaniem 64 takich operacji,
• testu czasu dostępu do danych w trakcie odczytywania i zapisywania bloków o rozmiarze 4 KB.

Dla pierwszych czterech benchmarków szybkość zapisu i odczytu podawana jest w MB na sekundę. W wypadku czasu dostępu wyniki są podawane w milisekundach. Można przeprowadzać zarówno testy pojedyncze, jak i wszystkie testy w ciągłej serii - w celu uruchomienia kompletnej serii benchmarków wystarczy kliknąć w przycisk Start, umieszczony pod obszarem testów poszczególnych. W dolnej części interfejsu zapoznamy się z rezultatami. Zasady kalkulowania wyników są dostępne w dziale FAQ, wchodzącym w skład witryny poświęconej IsMyHdOK. W celu porównania naszych rezultatów z osiągnięciami innych użytkowników, należy skorzystać z odpowiedniej opcji, którą można znaleźć w menu aplikacji.

Na pasku menu programu umieszczono dwie kategorie opcji. Pierwsza kategoria (o takiej samej nazwie jak program) pozwala na stworzenie zrzutu ekranu z okna narzędzia, po czym zapisanie tak uzyskanego obrazu do pliku lub otworzenie go w aplikacji Paint (zrzuty ekranu można tworzyć np. w celu pochwalenia się wynikami benchmarków). W tej samej kategorii menu znajdziemy również odnośniki prowadzące do witryny poświęconej IsMyHdOK i jej podstron, na których możemy porównać swoje rezultaty benchmarków z osiągnięciami innych użytkowników, a także przeczytać dział FAQ narzędzia. Gdy nie chcemy udostępniać informacji o testowanym dysku innym osobom, wystarczy zaznaczyć opcję „Don’t show volume label”. Z kolei opcja Info wyświetli okienko z krótkim opisem poszczególnych benchmarków. Druga kategoria menu pozwala na skorzystanie z kilku narzędzi i funkcji systemowych - włączymy w niej menadżer zadań, otworzymy okno z właściwościami systemu, zapoznamy się z informacjami o systemie i PC, wywołamy odpowiednie okna defragmentatora dysku, zarządzania komputerem i dyskami, a także otworzymy plik konfiguracyjny programu (plik INI).

Szata graficzna IsMyHdOK nie wyróżnia się niczym szczególnym. Obsługa narzędzia jest bardzo prosta i właściwie poradzi z nią sobie każdy użytkownik. W witrynie poświęconej aplikacji można znaleźć podstrony zawierające kilka przydatnych zaleceń i instrukcji.

Uwaga!
Program nie wymaga instalacji, wystarczy rozpakować pobrane archiwum i otworzyć plik wykonywalny. Narzędzie można uruchamiać także z pendrive’a albo dysku zewnętrznego. Aplikacja nie pozostawia żadnych śladów w rejestrze Windows.
Przy pierwszym uruchomieniu programu zostaniemy poproszeni o akceptację licencji. Po akceptacji zostanie wyświetlone ostrzeżenie (z nieodpowiednim tytułem okna – „Błąd”), informujące nas o wpływie zbyt dużej ilości testów na sprawność dysku (dotyczy zwłaszcza dysków SSD). Jeżeli nie przeprowadzaliśmy aż tylu benchmarków na wybranym dysku, możemy spokojnie przejść dalej.
Na czas testów zaleca się wyłączenie pozostałych aplikacji, przynajmniej tych korzystających nieco intensywniej z dysku.
Program działa również w systemach Windows Server 2003, 2008 i 2012.

Licencja: Freeware (darmowa)
System Operacyjny: Windows 2000/XP/Vista/7/8/10
Oceń program:
-/5

Ocena: 4.8 (9 głosów)

Strefa Download programu
IsMyHdOKIsMyHdOK 3.96
Wersja stabilna 32-bitowa
0.1 MB | 2024-04-17
IsMyHdOK 3.96
Wersja stabilna 64-bitowa
0.12 MB | 2024-04-17

Ilość pobrań: 1608 | W tym miesiącu: 1 | W poprzednim miesiącu: 3

Komentarze (0)
IsMyHdOK