w
googluj

hostsController 3.1


hostsController to darmowe narzędzie, które służy do edycji zawartości pliku HOSTS. Za pomocą wpisów w HOSTS możemy zablokować dostęp do określonych przez nas domen/witryn, zarówno dla przeglądarki internetowej, jak i rozmaitych aplikacji czy funkcji systemowych. Program ułatwia zarządzanie wpisami dostępnymi w HOSTS, oferując dwa moduły edycyjne – podstawowy oraz zaawansowany.

Oprócz blokowania domen, i tym samym witryn, możemy także przyśpieszyć ich wczytywanie za pomocą opcji „Boost a domain”, która dodaje adres IP witryny do pliku HOSTS, dzięki czemu system nie musi wykonywać translacji nazwy domeny na IP. W razie potrzeby w prosty sposób odblokujemy wybrane domeny lub dezaktywujemy przyśpieszenie. Narzędzie potrafi samodzielnie tworzyć kopie zapasowe pliku HOSTS (po włączeniu tej funkcji w module Backup), tak więc w wypadku problemów łatwo jest przywrócić stan wpisów sprzed wprowadzenia modyfikacji, a także wczytać domyślną zawartość HOSTS, taką samą jak po świeżej instalacji Windows. Interesują funkcją programu jest możliwość pobierania i wczytywania gotowych list blokujących całe zestawy domen (są one traktowane jak dodatki do aplikacji, stąd ich nazwa – Add-ons). Na chwilę obecną listy obejmują domeny witryn pornograficznych, reklamowych, hostujących złośliwe oprogramowanie, a także należących do serwisów społecznościowych. Poza tym można również stworzyć przekierowanie z jednej domeny na drugą, w takim wypadku podanie np. www.bing.com w pasku adresu przeglądarki, spowoduje wczytanie witryny www.google.pl.

Podstawowy moduł edycyjny pliku HOSTS nie zawiera w sobie edytora tekstowego. Wystarczy podać adres danej domeny, skorzystać z opcji blokowania lub przyspieszenia, po czym zapisać zmiany w HOSTS. W podobny sposób odblokujemy wybrane domeny lub anulujemy przyśpieszenie ich wczytywania. Opcja Show pozwala na podgląd wpisów w pliku HOSTS. Poza tym program wyświetla kilka informacji – ścieżkę pliku HOSTS, czas jego ostatniej modyfikacji, liczbę zawartych w nim linii oraz ilość zablokowanych i przyspieszonych domen.

W module zaawansowanym pracujemy już bezpośrednio na zawartości tekstowej HOSTS, jednak także tutaj można skorzystać z opcji pozwalających na szybkie blokowanie czy przyśpieszanie wczytywania domen oraz definiowanie przekierowań. Narzędzia dostępne w edytorze pozwalają na zapisanie pliku HOSTS, otworzenie jego nadrzędnego katalogu, ponowne załadownie pliku, export lub import zawartości do/z pliku TXT, stworzenie kopii zapasowej HOSTS, skopiowanie zaznaczonej części lub całości wpisów, wklejanie danych ze schowka systemowego, cofanie lub ponawianie zmian, a także tworzenie dodatków z listami blokującymi wiele domen i wysyłanie ich na odpowiednie serwery oraz importowanie gotowych dodatków. Okno edycyjne wyposażono w numerację linii, poza tym dla każdej linii wyświetlane są informacje o numerze jej indeksu wobec całkowitej liczby wierszy w pliku HOSTS, a także o wersji protokołu komunikacyjnego IP domeny zapisanej w danej linii oraz adresie IP localhost.

Główne okno, oprócz możliwości skorzystania z dwóch trybów edycji pliku HOSTS oraz modułu list blokujących, oferuje dostęp do ustawień programu, panelu zabezpieczającego dostęp do hostsController przy pomocy hasła, a także funkcji odpowiedzialnych za tworzenie kopii zapasowych i przywracanie pliku HOSTS. W ustawieniach możemy zdecydować o tym, który z modułów będzie domyślnie otwierany przy włączeniu aplikacji, aktywować automatyczne uruchamianie programu wraz ze startem Windows oraz automatyczne wyszukiwanie aktualizacji, a także włączyć/wyłączyć wyświetlanie podpowiedzi informujących o działaniu danych funkcji narzędzia.

Interfejs programu prezentuje się dość przyzwoicie pod względem graficznym. Niestety, posiada pewne niedoskonałości (czasem niektóre opcje są przycinane przez dolną część okna aplikacji, pasek przewijania w module podstawowej edycji pliku HOSTS jest zupełnie zbędny). Warto dodać, że okno zaawansowanego edytora można zmaksymalizować, co jest pomocne przy edycji dużej ilości wpisów. Mniej zaawansowani użytkownicy powinni w krótkim czasie opanować przynajmniej podstawowe funkcje narzędzia. W razie problemów, można skorzystać z dość skromnego opisu oraz działu FAQ, które są dostępne w witrynie twórcy programu, lub po prostu wysłać zapytanie do twórcy hostsController za pośrednictwem tej witryny.

Wymagania!
Modyfikacje pliku HOSTS są blokowane przez wiele programów antywirusowych i anty-malware - należy dodać wyjątek dla hostsController w takim oprogramowaniu.
Po zapisaniu zmian w pliku HOSTS, konieczne jest wyłączenie przeglądarki lub wyczyszczenie jej pamięci cache (historia odwiedzonych stron itd.), a także ponowne uruchomienie komputera. W przeciwnym wypadku modyfikacje HOSTS raczej nie zostaną wzięte pod uwagę. Czyszczenie cache DNS nie pomaga. Ostatecznie warto spróbować wyczyścić ustawienia systemowe za pomocą wybranej aplikacji do oczyszczania systemu i rejestru (np. CCleaner), wówczas restart może nie być konieczny.

Licencja: Freeware (darmowa)
System Operacyjny: Windows XP/Vista/7/8/10
Oceń program:
-/5

Ocena: 4 (1 głosów)

Strefa Download programu
hostsControllerhostsController 3.1
Wersja stabilna
1.21 MB | 2014-04-03

Ilość pobrań: 228 | W tym miesiącu: 0 | W poprzednim miesiącu: 1

Komentarze (0)
hostsController