w
googluj

taskio 5.04


ico
taskio to aplikacja dla systemu Android, która służy do zarządzania listami TODO. Jeśli chcesz dowiedzieć się czegoś więcej nt. samej filozofii TODO, to czytaj kolejne akapity. Jeśli natomiast zależy Ci na poznaniu samych właściwości taskio, to przejdź od razu do nagłówka TASKIO. Bez względu na obraną drogę - nie pożałujesz.

TODO

O co chodzi z tym TODO? Jest to angielski termin powstały na bazie prostego wyrażenia "to do", co po polsku oznacza po prostu "zrobić". Co zrobić? Sam zwrot "TODO" kieruje nas ku ogólnej strategii tworzenia i zarządzania zadaniami lub listami zadań czy rzeczy do zrobienia, a nie do konkretów. Kluczowe jest zastanowienie się nad potencjalnymi działaniami i ich spisanie, jako że nasza pamięć jest zawodna, a nasza wola łatwo kieruje się ku rozrywkom. Prowadzenie takiej spisanej listy daje nam potem świadomość celu; świadomość, że wykorzystamy czas w sposób wcześniej przez nas zamierzony - za co weźmiemy 100% odpowiedzialności przynajmniej wobec samych siebie.

Wszyscy dysponujemy takim samym kapitałem w postaci 24 godzin na dobę. I choć większość tego czasu musimy wykorzystać na fundamentalne czynności związane z funkcjonowaniem organizmu (sen, jedzenie) oraz na spełnianie obowiązków (nauka, praca), to pozostałe godziny, czy choćby nawet minuty, możemy przeznaczyć na coś, co jest ważne dla naszego ogólnego samopoczucia (hobby, sprzątanie). W rezultacie, prowadzenie listy TODO daje nam jasne wskazówki co do tego, jak najlepiej możemy zainwestować nasz kapitał. Kapitał ten, przecież, inwestujemy cały czas. Listy TODO odgrywają w związku z tym kolosalną rolę w świecie ogólnie pojętego biznesu (terminarze to już za mało), lecz wcale nie muszą być związane z pracą zawodową; jest to tak proste narzędzie, że może je wykorzystywać niemal każda osoba. Jak jednak wykorzystać TODO w stopniu maksymalnym?

Najkrócej mówiąc, jedyny warunek efektywności listy TODO jest taki, by nie znajdowały się na niej zadania będące w istocie pustymi rozrywkami. Przykładowo, "obejrzeć film" nie jest zadaniem. Zadaniem będzie coś, co brzmi kusząco, by je odłożyć na inny termin. Czynność, która znajduje się na liście TODO, musi być zawsze twórcza, a nigdy odtwórcza. Musi to być coś, co wyraża naszą inicjatywę i chęć zmiany czegoś w sobie lub otoczeniu. W istocie bowiem, TODO oznacza samodyscyplinę.

Możemy prowadzić taką listę zadań na papierze, ale wersja komputerowa daje nam wachlarz dodatkowych możliwości związanych z zarządzaniem, zwłaszcza automatyzację różnych procesów (powiadomienia, powtarzalność itd.)... Przejdźmy więc już do bohatera tego tekstu, czyli taskio - takiego właśnie wyspecjalizowanego programu komputerowego, dostępnego na urządzenia mobilne z systemem operacyjnym Android. Zobaczmy, jak nam może pomóc.

TASKIO

Czym wyróżnia się taskio? Charakterystyczną cechą programu, a jednocześnie jego wielką zaletą, jest to, że ekran startowy udostępnia listę wszystkich zadań do zrobienia, lecz błyskawicznie - bo przesunięciem ekranu w prawo/lewo - możemy przefiltrować zadania pod względem czasu, jaki wyznaczyliśmy sobie na ich wykonanie. Ekran główny zawiera wszystkie zadania, ekran po lewej - zaległe, a ekrany na prawo od głównego kolejno: przeznaczone na dzisiaj; na jutro; na jeszcze późniejszy termin. Zadania związane z danym okresem, czyli znajdujące się na jednym ekranie, są dodatkowo podzielone pod względem list, do których należą. Jedna lista może być powiązana ze sprawami osobistymi, inna z pracą, jeszcze inna z porządkami domowymi, nauką itp. Sami o tym decydujemy. Wielką zaletą taskio jest również to, że jeśli preferujemy widok typu ekran-lista (a nie ekran-czas), to w ustawieniach znajdziemy odpowiedni przełącznik. Jeśli się na to zdecydujemy, wówczas pojedynczy ekran podzielony będzie na zadania wedle czasu wykonania. Oczywiście, w trybie tym gestami w prawo/lewo przejdziemy do pozostałych list.

Aplikacja wykorzystuje gesty również w wypadku obsługi drugiej (pierwszej?) najważniejszej funkcji, jaką jest samo dodawanie zadania do listy. Przesunięciem w lewo zapisujemy zadanie oraz wracamy do ekranu głównego, natomiast przesunięciem w prawo - zapisujemy zadanie oraz przechodzimy do utworzenia nowego. Samo tworzenie zadania polega na wybraniu listy, do której ma należeć; podaniu nazwy i opisu; czasu na wykonanie (lub terminu realizacji), przypomnienia, powtarzalności; zadanie można oznaczyć jako priorytetowe. Opcji jest więc sporo; wszystkie mogą być przydatne; niczego ważnego nie zabrakło. ...A, i jeszcze jedno: wykonaliśmy już jakieś zadania? Potrząśnięciem urządzenia możemy je wyczyścić. Uwielbiamy takie funkcje!

Menu taskio to szuflada nawigacyjna. Daje nam ona łatwy dostęp do najważniejszych funkcji - zawiera odnośnik to zadań, a także do opcji zarządzania listami głównymi oraz przypomnieniami. Pozostałe zalety taskio to: wyszukiwarka zadań, możliwość podłączenia się pod Google Tasks i 2 opcje synchronizacji zadań z tym narzędziem, 2 widżety, Material Design. Synchronizacja z Google Tasks i widżety - są wspaniałe.

Wychodzi więc na to, że omawiana aplikacja jest wprost idealna. Niestety, do ideału jej trochę zabrakło. Wspomnimy tylko jednym, irytującym aspekcie: nie ma możliwości edycji nazwy lub po prostu usunięcia listy predefiniowanej ("Personal"). Biorąc jednak pod uwagę nowoczesność wykorzystanych w taskio rozwiązań, intuicyjność oraz łatwość obsługi przy użyciu gestów, a także prostotę filozofii TODO zaimplementowaną w prosty sposób - to jest to na pewno jeden z najlepszych tego typu programów dostępnych dla naszego wspaniałego systemu Android; jeden z tych, które "zmuszają", by kupić wersję pełną, bo jest tak przyjazny dla użytkownika.

Ograniczenia!
Opcjonalne jest połączenie się z aplikacją internetową Google Tasks w celu synchronizacji zadań. Aplikacja wyświetla reklamy, gdy jesteśmy połączeni z internetem. Wersja bez reklam kosztuje 4,53 zł.

Wymagania!
Android 4.0.3 i nowsze

Licencja: Freeware (darmowa)
Oceń program:
-/5

Ocena: 5 (1 głosów)

Strefa Download programu
taskiotaskio dla Android
2015-08-19

Ilość pobrań: 1 | W tym miesiącu: 0 | W poprzednim miesiącu: 0

Komentarze (0)
taskio