w
googluj

VoodooShield 7.44


VoodooShield nie pozwala na wykonanie kodu wirusów, rozmaitego złośliwego oprogramowania czy nawet exploitów, i tym samym nie dopuszcza do zainfekowania systemu. Aplikacja reprezentuje odmienne podejście do sposobu ochrony, różniące się dość znacznie od rozwiązań oferowanych przez typowe programy antywirusowe i narzędzia anty-malware czy anty-spyware. VoodooShield nie korzysta z baz sygnatur wirusów oraz z analizy heurystycznej, zamiast tego po prostu blokuje wykonywanie kodu jakichkolwiek plików i aplikacji dostępnych w naszym systemie, chroniąc nas w ten sposób także przed zagrożeniami jeszcze nie odnotowanymi w bazach złośliwego oprogramowania.

Program najpierw należy nauczyć reguł blokady, tak abyśmy mogli spokojnie korzystać z istotnych dla nas aplikacji. Naukę najlepiej realizować w trybie „Training”, w trakcie gdy ochrona pozostaje wyłączona, a VoodooShield odnotowuje wszystkie uruchamiane wówczas procesy i usługi, po czym dodaje je do białej listy, pozwalając na ich późniejsze wykonywanie przy aktywnej blokadzie. Biała lista może być synchronizowana z chmurą producenta, w celu sporządzenia kopii zapasowej reguł blokady i ich łatwego przywrócenia. W programie dostępne są dwa tryby ochronne – „Smart” oraz „Always On”. Pierwszy z nich pozostaje nieaktywny aż do uruchomienia przeglądarki czy klienta e-mail oraz zabezpiecza nas przed wykonaniem złośliwego kodu z poziomu tych aplikacji, z przestrzeni bibliotek oraz folderów użytkownika, a także z zewnętrznego dysku USB czy pendrive’a. Tryb „Always On” chroni przed egzekucją kodu właściwie z każdej lokacji. Niestety, narzędzie nie będzie skuteczne, w przypadku gdy infekcja nastąpi w trybie nauki, np. poprzez automatyczne wykonanie kodu wirusa, który był obecny w systemie przed aktywacją trybu ochronnego VoodooShield.

Gdy program zablokuje dany proces, nad obszarem powiadomień Windows zostanie domyślnie wyświetlony balonik informacyjny z nazwą blokowanego pliku. Kliknięcie w informację otworzy okienko decyzyjne, w którym można zaakceptować blokadę, dodać plik do białej listy, a także sprawdzić go w bazie serwisu VirusTotal. Tryby działania i ustawienia VoodooShield kontrolujemy albo za pomocą ikonki w zasobniku systemowym, albo poprzez gadżet wyświetlany na wierzchu okien innych aplikacji. W obu przypadkach szczegółowe opcje programu wywołamy po kliknięciu na tych obiektach prawym przyciskiem myszki. Z kolei kliknięcie na nich lewym przyciskiem, odpowiada za dezaktywację lub aktywację ochrony. Gadżet można dowolnie pozycjonować na ekranie, jak również ukrywać. Dostęp do konfiguracji programu zabezpieczymy za pomocą hasła. Według producenta, aplikacja nie wykorzystuje w znacznym stopniu podzespołów komputera – tylko w niewielkim procencie obciąża procesor oraz zajmuje małą ilość pamięci RAM.

W podstawowych ustawieniach programu zmodyfikujemy lub zresetujemy białą listę plików dopuszczonych do działania, włączymy autostart narzędzia wraz z Windows, ustalimy reguły wyświetlania baloników informacyjnych, aktywujemy synchronizację białej listy z chmurą producenta, zaakceptujemy wykonywanie plików dostępnych w katalogu Program Files i systemowych folderach Windows, a także uruchamianie aplikacji Metro pochodzących ze sklepu Windows. W ustawieniach zaawansowanych możemy wybrać zasady automatycznej reaktywacji lub dezaktywacji ochrony po wybranym czasie, jak również reaktywacji blokady po przywróceniu okna przeglądarki lub klienta e-mail. Po za tym można tutaj włączyć wyświetlanie ostrzeżenia przy braku działania VoodooShield przez określoną ilość czasu, zdecydować o blokowaniu plików z katalogów AppData/Temp, dezaktywować ochronę trybu Smart Mode dla katalogów użytkownika oraz dysków zewnętrznych USB i pendrive’ów, a także wyłączyć ochronę plików programu.

Pozostałe karty ustawień - Tweaks oraz Custom – służą do konfiguracji automatycznej pozycji gadżetu VoodooShield oraz jego przeźroczystości, wyłączenia blokowania określonych skryptów i plików systemowych, kontroli stopnia wykorzystania zasobów komputera w odniesieniu do dokładności blokady, a także wyboru katalogów automatycznie dodawanych do białej listy oraz określenia programów i procesów, dla których aktywowana będzie blokada trybu Smart.

Interfejs graficzny aplikacji prezentuje się dość minimalistycznie pod względem wizualnym. Obsługa VoodooShield nie powinna przysporzyć specjalnych trudności mniej doświadczonym użytkownikom. W razie problemów, w witrynie producenta można znaleźć podstawowe instrukcje oraz dokładniejsze porady (np. w dziale FAQ).

Uwaga!
Przy uruchomieniu programu może pojawić się okienko z błędem, wystarczy wtedy kliknąć w opcję Kontynuuj i program będzie funkcjonował poprawnie.
VoodooShield działa również w systemach Windows Server 2003, 2008, 2008 R2 i 2012.

Wymagania!
W Windows XP wymagany jest Service Pack 2 lub 3.

Licencja: Freeware (darmowa tylko do użytku domowego)
System Operacyjny: Windows XP/Vista/7/8/10
Oceń program:
-/5

Ocena: 2.3 (23 głosów)

Strefa Download programu
VoodooShieldVoodooShield 7.44
Wersja stabilna
23 MB | 2023-04-27

Ilość pobrań: 702 | W tym miesiącu: 6 | W poprzednim miesiącu: 3

Komentarze (2)
VoodooShield
avatararrow
AdamPL234 | 2016.03.18 10:37
0 Oceniam pozytywnieOceniam negatywnieZgłoś nadużycie
Soft nawet w porządku tylko szkoda że nie zrobili polskiego języka. Ale w ogóle jak dla mnie zero minusów w tym sofcie.
VoodooShield 2.86
avatararrow
Garu | 2014.10.18 10:51
2 Oceniam pozytywnieOceniam negatywnieZgłoś nadużycie
Na stronie producenta:
"Pobierz VoodooShield ™ - Darmowy do użytku niekomercyjnego!
Instalacja VooodooShield ™ jest proste i zajmuje tylko kilka minut. W ciągu zaledwie kilku minut przy użyciu VoodooShield ™ i pozostawienie go szkolić się, wtedy będziesz w stanie cieszyć się wolny od wirusów i złośliwego oprogramowania, przeglądanie stron internetowych za darmo!"
Skąd ten* trial?
VoodooShield 2.11