w
googluj
pl

Scratch 3.29.1


Scratch to powstałe z myślą o najmłodszych użytkownikach komputera narzędzie, które ma za zadanie nauczyć ich programowania. W tym celu program umożliwia tworzenie aplikacji i animacji za pomocą czytelnych bloczków, których funkcje opisane są tekstowo w języku polskim. Dzięki temu najmłodsi informatycy szybko postawią pierwsze kroki w dziedzinie programowania, a efekty ich pracy będą wymierne i szybko zauważalne, co zachęci ich do dalszej pracy.

Obsługa programu jest bardzo prosta, choć dostępne w nim funkcje programistyczne są na średniozaawansowanym poziomie. Interfejs jest czytelny i składa się z kilku części, z których w jednej tworzymy nasz program, a w innej podglądamy aktualny postęp pracy. Kolejne instrukcje wystarczy przeciągnąć z czytelnej listy, na której prezentowane są one z podziałem na kategorie. Bardziej wprawionym użytkownikom program pozwoli tworzyć całkiem zaawansowane, jak na "zabawowe", projekty; do dyspozycji mamy bowiem, prócz podstawowych instrukcji i funkcji na przykład możliwość tworzenia zmiennych losowych, stosowania zaokrąglania, operacji modulo, korzystanie z syntezatora mowy czy programowanie sterowania postacią z klawiatury. Oczywiście wszystkie te elementy może sprawnie "zaprogramować" nasza ambitna pociecha, ponieważ aplikacja nie wymaga nawet podstawowej znajomości jakiegokolwiek języka programowania.

Choć program według producenta kierowany jest do nawet ośmioletnich dzieci, podczas stawiania przez naszą pociechę pierwszych kroków z opisywanym narzędziem, warto jest jej towarzyszyć, by naprowadzić ją na odpowiedni sposób używania programu. Niewątpliwie nawet niewielka znajomość dowolnego języka programowania przez rodzica będzie na tym etapie sporym atutem, jednak i bez tego obsługa programu nie powinna nikomu przysporzyć problemu.
Licencja: Freeware (darmowa)
System Operacyjny: Windows 2000/XP/Vista/7/8/10
Oceń program:
-/5

Ocena: 4.1 (196 głosów)

Strefa Download programu
ScratchScratch 3.29.1
Wersja stabilna
161 MB | 2022-07-06

Ilość pobrań: 73025 | W tym miesiącu: 5 | W poprzednim miesiącu: 14

Komentarze (3)
Scratch
avatararrow
HnauHnakrapunt | 2017.09.18 13:30
-4 Oceniam pozytywnieOceniam negatywnieZgłoś nadużycie
Ja jeszcze na Logo Komeniusz szłam. Ale w ogóle programowanie graficzne we wszelkiej postaci popieram, jako niereformowalny wzrokowiec.
Scratch 2.0
avatararrow
~Marek | 2017.02.08 10:39
4 Oceniam pozytywnieOceniam negatywnieZgłoś nadużycie
przestawiłeś szyk zdania, z tym g... chodziło zapewne o win 8
Scratch 2.0
avatararrow
~CaaaBXPL YouTUBER | 2016.05.13 15:19
-8 Oceniam pozytywnieOceniam negatywnieZgłoś nadużycie
To gówno nie wchodzi na windows 8.1
Scratch 2.0