w
googluj
pl

Nootka 1.4.5


Nootka to program do nauki zapisu nutowego kierowany do wokalistów oraz osób grających na gitarze: akustycznej, elektrycznej lub basowej. Pozwala zarówno na „odkrywanie” dźwięków instrumentu na wirtualnym gryfie, jak i sprawdzanie swoich umiejętności w czasie rzeczywistym – aplikacja wyświetla nuty, zaś zadaniem użytkownika jest ich wyśpiewanie lub zagranie, podczas gdy program analizuje dokładność naszych poczynań. Co ważne, nie jesteśmy tutaj ograniczeni jedynie do standardowych instrumentów. W ustawieniach możemy dopasować typ instrumentu, jakiego używamy lub jaki nas interesuje i dzięki temu grać zarówno na 4-ro, jak i 5-cio strunowym basie, czy też więcej niż 6-cio strunowej gitarze, również w różnych strojach.

Obsługa programu jest stosunkowo prosta i intuicyjna. Interfejs aplikacji wykazuje w niektórych miejscach cechy przestarzałe, jeśli chodzi o wygląd, z drugiej jednak strony sam widok nut oraz grafiki instrumentów wyglądają dobrze i nie zniechęcają do dalszej pracy. Uruchamianie wybranych trybów pracy odbywa się z menu w górnej części. Składa się ono zarówno z napisów, jak i grafik, jednak całość prezentuje się co najwyżej średnio. Zdecydowanie warto skorzystać z pierwszej z nich, czyli ustawień. Po pierwsze, aby aktywować polski język interfejsu (szczegóły poniżej w sekcji Spolszczenie), po drugie zaś, aby dostosować liczne zresztą możliwości personalizacji działania programu.

Opcje podzielone zostały na kategorie, które wybieramy z lewej strony przy pomocy dużych ikon. Modyfikacje obejmują między innymi kolorystykę niektórych elementów w programie, zasady oceniania ucznia, ustawienia techniczne związane z odgrywaniem oraz odsłuchiwaniem dźwięków przez aplikacje oraz wspomniane już dostosowywanie instrumentów (stąd też zmienimy w razie potrzeby typ instrumentu, który wybierzemy podczas pierwszego uruchamiania programu).

Uwaga!
Program dostępny jest również w wersji mobilnej na platformę Android.

Spolszczenie!
Aplikacja jest polskojęzyczna, ale konieczne jest ręczne włączenie odpowiedniego tłumaczenia. W tym celu, po uruchomieniu programu należy wybrać opcję Settings (Ustawienia), a następnie w zakładce Commons przy opcji Application language wybrać z rozwijanej listy „polski”. Następnie niezbędne jest zastosowanie zmian (Apply). Co ciekawe, faktycznie zostaną one zastosowane dopiero po ponownym uruchomieniu programu (należy zrobić to ręcznie).

Licencja: GNU GPL (darmowa)
System Operacyjny: Windows XP/Vista/7/8/10
Oceń program:
-/5

Ocena: 4.5 (4 głosów)

Strefa Download programu
NootkaNootka 1.4.5
Wersja stabilna
17.36 MB | 2019-06-30

Ilość pobrań: 298 | W tym miesiącu: 3 | W poprzednim miesiącu: 2

Komentarze (0)
Nootka