w
googluj
pl

GNU Solfege 3.22.2 + 3.23.4 Unstable


GNU Solfege to darmowy program (licencja open source), który pomaga w ćwiczeniu słuchu muzycznego, w nauce czytania nut głosem (czyli w solfeżu), a także w przyswajaniu teorii muzyki. Program oferuje obszerny zbiór ćwiczeń i testów, rozwijających nasze umiejętności w wyżej wymienionych dziedzinach. Możliwe jest edytowanie istniejących zadań, tworzenie własnych ćwiczeń czy wczytywanie testów przygotowanych przez inne osoby.

GNU Solfege odtwarza dźwięki przeróżnych instrumentów za pomocą programowych urządzeń wyjściowych Windows (WAVE/MIDI) lub zewnętrznych, softwarowych odtwarzaczy MIDI. Niektóre ćwiczenia wymagają zainstalowania systemu Csound. W ustawieniach można zdecydować się na dany instrument (wspierane są także instrumenty perkusyjne), określić tempo odtwarzania, podać skalę swojego głosu oraz aktywować opcję pozwalającą na stosowanie różnych instrumentów w akordach i interwałach harmonicznych.

W programie możemy uruchomić ćwiczenia i testy odnoszące się do interwałów, akordów, rytmu, skal, intonacji, rozpoznawania dźwięków, progresji harmonicznych, kadencji, tonacji w kontekście, teorii muzycznej i innych zagadnień. Liczba zadań do wykonania jest naprawdę spora. W okienku danego ćwiczenia czy testu program zadaje pytanie/odgrywa jego dźwięki i oczekuje na naszą odpowiedź. Gdy udzielimy odpowiedzi, Solfege poinformuje nas o tym, czy jest ona prawidłowa, czy też błędna. W razie potrzeby można powtórzyć pytanie przed lub po udzieleniu odpowiedzi, a także przejść do następnego pytania lub poddać się i zakończyć ćwiczenie. Ponadto w ustawieniach programu włączymy opcję braku zezwolenia na następne pytanie zanim aktualne nie zostanie rozwiązane, a także aktywujemy opcję ciągłego powtarzania pytania w wypadku udzielenia błędnej odpowiedzi.

W konfiguracji testu zdecydujemy się na automatyczne wyświetlanie kolejnego pytania, jak również wybierzemy sposób prezentacji interfejsu wejściowego, który pozwala na udzielenie odpowiedzi. Interfejsem tym może być zestaw zwykłych przycisków lub grafika interaktywna, przedstawiająca np. klawiaturę fortepianu albo akordeonu (różne rodzaje) czy też gryf gitary (także basowej, 5 lub 6 strunowej). Z reguły w ćwiczeniu/teście mamy kilka odpowiedzi do wyboru. W wypadku korzystania z interfejsu wejściowego w postaci przycisków, można zdecydować się na utrudnienie zadania. Wystarczy aktywować opcję odpowiedzialną za wyświetlanie wszystkich przycisków z zestawu, a nie tylko tych, które są najbardziej związane z aktualnym pytaniem. Program oferuje dość rozbudowane statystyki, podsumowujące nasze poprawne i błędne odpowiedzi. Warto jeszcze wspomnieć o funkcjach związanych z wyszukiwaniem ćwiczeń, korzystaniem z różnych profili użytkowników, eksportowaniem ćwiczeń do plików audio (MIDI, WAV, MP3, OGG), a także wydrukiem/zapisem arkuszy testu słuchowego (sformatowanych za pomocą LaTeX lub HTML).

Chociaż interfejs GNU Solfege jest dość skromny wizualnie, to jednak oferuje pokaźny zestaw funkcji. Program będzie przydatny głównie dla muzyków, a zwłaszcza uczniów szkół muzycznych. Przy użyciu menu Pomoc można otworzyć instrukcję ogólną lub porady dotyczące aktualnie wybranego ćwiczenia. Instrukcje są dostępne w języku polskim (przynajmniej większość z nich).

Wymagania!
Niektóre ćwiczenia wymagają zainstalowania systemu Csound. Eksportowanie ćwiczeń do pliku audio jest możliwe tylko z wykorzystaniem kodeków zewnętrznych. Ścieżki i parametry Csound oraz kodeków audio należy wprowadzić w ustawieniach programu.

Licencja: GNU GPL (darmowa)
System Operacyjny: Windows 2000/XP/Vista/7/8/10
Oceń program:
-/5

Ocena: 4.7 (6 głosów)

Strefa Download programu
GNU SolfegeGNU Solfege 3.22.2
Wersja stabilna
13.66 MB | 2015-09-12
GNU Solfege 3.23.4 Unstable
Wersja rozwojowa
21.41 MB | 2016-10-24

Ilość pobrań: 784 | W tym miesiącu: 4 | W poprzednim miesiącu: 4

Komentarze (0)
GNU Solfege