w
googluj

GazeRecorder 1.9.2


GazeRecorder to program przeznaczony do śledzenia ruchów gałek ocznych użytkownika oraz miejsc koncentracji jego spojrzenia, w trakcie gdy obserwuje on treści wyświetlane na ekranie PC. Program nie wymaga specjalistycznego sprzętu, często stosowanego w okulografii – wystarczy użyć zwykłej kamerki internetowej, a zaawansowane algorytmy GazeRecorder zatroszczą się o identyfikację oraz śledzenie ruchów gałek ocznych, tęczówki i kluczowych elementów twarzy. Wszystko to zostanie zrealizowane z uwzględnieniem trzech wymiarów. Śledzenie jest bardzo dokładne i działa nawet w wypadku, gdy użytkownik porusza głową, występują zmiany w oświetleniu lub twarz jest częściowo przesłonięta czy nie mieści się w kadrze kamery. Program jest w stanie nagrywać materiał wideo z sesji badawczej, prezentując w nim wszystko, co dzieje się na ekranie wraz z animowaną, dynamiczną mapą cieplną koncentracji spojrzenia. Ponadto generowane są również statyczne mapy cieplne spojrzenia, zapisywane w plikach JPEG. Warto dodać, że GazeRecorder pozwala na dokładną kalibrację spojrzenia, uwzględniającą rozmiary ekranu i odległość twarzy od kamery.

Obsługa programu jest dość prosta. Najpierw należy uruchomić kamerę i tym samym funkcje odpowiedzialne za kalibrację spojrzenia oraz rozpoznawanie elementów twarzy (funkcja Start Cam). Gdy operacje te się zakończą, GazeRecorder wyświetli trójwymiarowy model twarzy. Ruchy oczu i twarzy użytkownika są w czasie rzeczywistym odzwierciedlane w modelu, poza tym na ekranie pojawia się obrazek oka, który reprezentuje aktualne punkty koncentracji spojrzenia. W tym momencie można rozpocząć nagrywanie wideo z mapami cieplnymi lub ponownie uruchomić funkcje rozpoznawania elementów twarzy i kalibracji spojrzenia (np. jeżeli z jakiegoś powodu wirtualne odwzorowanie w modelu nie zgadza się z rzeczywistością). Po zakończeniu nagrywania mamy możliwość przejrzenia wyników (w formie map cieplnych koncentracji spojrzenia, a także w formie tekstowo-liczbowej).

Ustawienia programu pozwalają na wybranie stopnia pionowego pola widzenia kamery, domyślnej rozdzielczości obrazu kamery (od 320x240 px do HD) oraz pozycji kamery (nad lub pod ekranem). Możliwe jest także zdefiniowanie typu kalibracji spojrzenia (wybrana liczba punktów kalibracyjnych) i sprawdzenie, czy aktualnie wykonana kalibracja jest skuteczna. Poza tym zdecydujemy o tym, czy program będzie wyświetlał model 3D twarzy oraz aktualne punkty spojrzenia, jak również wyregulujemy model tak, by odpowiadał twarzy dziecka, kobiety lub mężczyzny. Dostępne są także ustawienia związane z generowaniem wyników, w których m.in. podamy interwał czasowy dla zapisu spojrzenia na mapach cieplnych, ustalimy maksymalny rozmiar pojedynczej komórki mapy cieplnej, jak również zdecydujemy o nagrywaniu twarzy użytkownika oraz ruchów kursora myszki.

Interfejs graficzny GazeRecorder jest dość przyjemny dla oka. Mniej doświadczeni użytkownicy powinni szybko opanować podstawy obsługi programu. Autor nie przygotował pliku pomocy, jednak w Wiki i w folderze dokumentacji na stronie projektu udostępniono zbiór porad (w Wiki – polskojęzycznych). Twórca programu jest Polakiem, więc komunikacja powinna być ułatwiona - można zadać pytanie chociażby poprzez konto GazeRecorder w serwisie Facebook.

Ograniczenia!
Program w wersji Demo pozwala na nagrywanie wideo z mapami cieplnymi spojrzenia tylko przez maksymalnie 1 minutę oraz dodaje swój znak wodny do wideo. Według autora, czas ten powinien być wystarczający dla przeprowadzenia w miarę skrupulatnych badań. Poza tym wersja demo nie może być używana do celów komercyjnych. Ograniczenia można zapewne znieść po skontaktowaniu się z twórcą programu.

Licencja: Demo (testowa z ograniczoną funkcjonalnością)
System Operacyjny: Windows XP/Vista/7/8/10
Oceń program:
-/5

Ocena: 3.8 (4 głosów)

Strefa Download programu
GazeRecorderGazeRecorder 1.9.2
Wersja stabilna
19.46 MB | 2019-06-30

Ilość pobrań: 443 | W tym miesiącu: 2 | W poprzednim miesiącu: 5

Komentarze (0)
GazeRecorder