w
googluj

Dołącz do nas na:

facebook google+
Dodaj swój tematarrow
Więcej tematówarrow

Osób na forum: 248
Wszystkich postów: 912654
Wszystkich tematów: 131229

l r
~kuśka: Tnie wszystko jak brzytwa ! Nikt lepszego nie wymyślił i nie wymyśli ... arrow
~AAA: To rzeczywiście bardzo dobry program, szczerze wart polecenia. Przy tak wysokiej ocenie być może niestosowne jest wspominać o innym, nieco l... arrow
Programów: 11971
Istniejemy od: 7611 dni
pl

qEXEc 1.0.0.903


qEXEc to niewielka, darmowa aplikacja, której zadaniem jest szybkie uruchamianie programów, plików czy stron internetowych. Program pozwala przede wszystkim zachować porządek na pulpicie, gdyż skróty do wielu różnych aplikacji możemy umieścić pod jednym podręcznym przyciskiem, zamiast przesłaniać nimi cały obszar ekranu.

Narzędzie zostało napisane przez Polaka, dostępne jest w wersji polskiej (choć niepełnej) i angielskiej. Obsługa jest intuicyjna, łatwo dostać się do opcji i funkcji aplikacji - nie mogło być zresztą inaczej, gdyż jej celem jest właśnie ułatwienie dostępu do różnych zasobów lokalnych i w sieci, więc skomplikowane ustawienia niewielkiego programu byłyby nie na miejscu.

Jak działa qEXEc? Przede wszystkim szybko. Wystarczy jedno kliknięcie na przycisk programu (w formie dowolnej wielkości i koloru prostokąta, który można umieścić w dowolnym miejscu ekranu), aby wywołać listę zdefiniowanych przez użytkownika skrótów - do programów, plików, adresów URL. Kolejne kliknięcie, tym razem na danej pozycji i już uruchamia się wybrana aplikacja czy inny zasób.

Istotną częścią narzędzia jest edytor listy plików, służący do tworzenia rozbudowanej listy z zasobami, które chcemy szybko uruchamiać z użyciem qEXEc. Edytor obsługuje popularną technikę "przeciągnij i upuść", a więc można bardzo łatwo zbudować listę programów np. przeciągając skróty z menu Start. Należy mieć na uwadze, iż źródłowy skrót czy inny plik, który chcemy przeciągnąć na listę, musi później znajdować się w danej lokalizacji - nie można więc np. zrzucić ikon z pulpitu do qEXEc, a następnie je usunąć. Program wówczas nie będzie mógł znaleźć żądanego zasobu. Oczywiście problem z masą ikon na pulpicie można rozwiązać w łatwy sposób - wystarczy przesunąć je do jakiegokolwiek folderu (np. specjalnie utworzonego w folderze z programem), a następnie stamtąd pobierać je na listę szybkiego uruchamiania. Czynność ta jest jednorazowa, ale rzecz jasna w każdym momencie listę można dowolnie modyfikować, dodając bądź usuwając pozycje, czy zmieniając ich nazwy.

Oprócz wyglądu przycisku można go także ustawić w ten sposób, aby był stale na wierzchu czy też pojawiał się przy wywołaniu odpowiedniego (ustalonego przez użytkownika) skrótu klawiaturowego. Domyślnie, klikając dwukrotnie na przycisk zamiast listy uruchamiany jest automatycznie ostatnio wywoływany skrót (widoczna jest jego ikona) - przydatne, jeśli np. w danym czasie często używamy jakiegoś jednego programu. Ponadto na dole listy mogą być wyświetlane ostatnio używane zasoby, co jeszcze bardziej ułatwia dostęp do nie tylko jednego, ale wielu najczęściej używanych programów.

Inne przydatne funkcje qEXEc to wyświetlenie skojarzeń formatów plików z programami, z możliwością ich edycji. W aplikacji można skorzystać z wyszukiwarki zasobów, co w przypadku bardzo rozbudowanej, wielopoziomowej listy może być przydatne. Ponadto program oferuje okno uruchamiania, które pełni taką samą funkcję jak to systemowe, dostępne w menu Start - tyle, że łatwiej je przywołać, także za sprawą obecnych niemal w każdym miejscu programu skrótów klawiaturowych.

Do listy zalet warto dodać także możliwość uruchamiania narzędzia wraz ze startem Windows, opcjonalną obecność w zasobniku systemowym, czy też wykrywanie zmian w literach napędów (nie trzeba odtwarzać listy szybkiego uruchamiania po zmianie litery napędu, gdzie są źródła skrótów). Niestety, od wielu lat qEXEc nie jest już rozwijany - mimo to, nadal warto się nim zainteresować.
Licencja: Freeware (darmowa)
System Operacyjny: Windows 98/Me/NT/2000/XP/Vista/7
Oceń program:
-/5

Ocena: 4.9 (8 głosów)

Strefa Download programu
qEXEcqEXEc 1.0.0.903
Wersja stabilna
0.33 MB | 2011-09-08

Ilość pobrań: 890 | W tym miesiącu: 1 | W poprzednim miesiącu: 4

Komentarze (1)
qEXEc
avatararrow
~Leszek | 2011.09.08 23:30
4 Oceniam pozytywnieOceniam negatywnieZgłoś nadużycie
Stare, ale jare. Polecam.