w
googluj

Midi Sheet Music 2.6


Midi Sheet Music to darmowy (licencja open source), niewielki program, który prezentuje dźwięki z pliku MIDI jako nuty oraz uderzenia w wybrane klawisze fortepianu. Program wyświetla arkusz nutowy oraz wirtualną klawiaturę wspomnianego instrumentu. W trakcie odtwarzania kolejnych dźwięków podświetlane są odpowiadające im nuty i klawisze. Warto wspomnieć również o opcjach oznaczania (za pomocą kolorów) wybranych nut oraz klawiszy naciskanych przez daną dłoń pianisty. Program jest dostępny w wersjach dla systemów Windows, Linuks, Mac OS X i Android oraz urządzeń Kindle Fire.

Midi Sheet Music pozwala na regulowanie tempa odtwarzania utworu, kontrolowanie głośności oraz dość ograniczone przewijanie w przód lub wstecz nagrania. Aplikacja jest w stanie odgrywać wiele ścieżek pliku MIDI jednocześnie, można decydować o wyświetlaniu i ukrywaniu nut z wybranych ścieżek, a także o wyciszeniu dźwięku którejś ścieżki. W razie potrzeby skorzystamy z kilku opcji zoomu i przewijania arkusza oraz z widoku większych lub mniejszych nut.

Jak łatwo się domyśleć, program może z powodzeniem służyć do ćwiczeń gry na fortepianie/pianinie. Przy tym został zaopatrzony w bogaty zestaw gotowych próbek audio, wśród których znajdziemy np. dzieła uznanych kompozytorów. Użytkownicy bardziej zaawansowani muzycznie mogą skorzystać z opcji odpowiedzialnych za: wybór klucza tonacji i metrum, zastosowanie transpozycji, podniesienie wartości nut, regulację długości taktu, zapętlenie taktu, połączenie nut w interwale, wyświetlenie numerów taktów oraz oznaczeń nut (w formie liter, składowych gamy czy wartości nut).

Warto dodać, że w programie można zmienić instrument odtwarzany w danej ścieżce MIDI (np. gitara elektryczna może zastąpić pianino) Do wyboru jest bardzo szeroki zestaw próbek instrumentów. Wygenerowany arkusz nutowy wydrukujemy lub zapiszemy jako plik PDF lub PNG.

Interfejs graficzny Midi Sheet Music jest dość prosty wizualnie. Mniej doświadczeni użytkownicy szybko opanują podstawy obsługi programu. Podczas testu plik pomocy nie działał prawidłowo, jednak problem może zostać rozwiązany w następnych wersjach. W witrynie projektu zamieszczono samouczki wideo oraz porady w formie FAQ (brak instrukcji w polskiej wersji językowej).

Dostępna jest również wersja dla systemu mobilnego Android.

Uwaga!
Programu nie trzeba instalować, można go używać jako aplikacji przenośnej.

Licencja: GNU GPL (darmowa)
System Operacyjny: Windows XP/Vista/7/8/10
Oceń program:
-/5

Ocena: 3.8 (6 głosów)

Strefa Download programu
Midi Sheet MusicMidi Sheet Music 2.6
Wersja stabilna
1.34 MB | 2016-01-25
przejdź Midi Sheet Music dla Android

Ilość pobrań: 3936 | W tym miesiącu: 24 | W poprzednim miesiącu: 22

Komentarze (0)
Midi Sheet Music