w
googluj
pl

Kalisto 1.0.2 Beta


Kalisto to darmowy edytor tekstu/kodu, przeznaczony dla webmasterów i ogólnie programistów. Edytor oferuje wsparcie dla wielu języków programowania. Najbardziej koncentruje się na HTML, CSS, JavaScript oraz PHP, w tym wypadku pozwalając na wygodne wprowadzanie różnych elementów języka (np. przy użyciu intuicyjnych kreatorów) oraz korzystanie z funkcji autouzupełniania kodu. Warto wspomnieć o funkcji podglądu strony HTML w przeglądarce (wbudowanej lub domyślnej zewnętrznej). Poza tym program oferuje także kolorowanie składni oraz podstawowe szablony dla wszystkich wspieranych języków programowania. W Kalisto możemy pracować z następującymi językami/skryptami - C++, C#, COBOL, CSS, HTML, Fortran, Java, JavaScript, KiXtart Script, MS-DOS Batch Language, Pascal, Pearl, PHP, Python, SQL, Tcl/Tk, TeX, Unix Shell Script, VBScript, Visual Basic, XML. Program został stworzony przez polskiego programistę, tak więc polskie znaki są w pełni obsługiwane - skorzystamy z kodowania Windows-1250, ISO-8859-2 lub UTF-8.

Jak wspomniano wyżej, do dyspozycji jest cały szereg możliwości odpowiedzialnych za wprowadzanie różnych elementów HTML, CSS, JavaScript oraz PHP. W wypadku HTML skorzystamy z funkcji wprowadzających i edycyjnych (a nawet z zaawansowanych kreatorów), które są związane z sekcją DOCTYPE, sekcją nagłówka strony i META, sekcją BODY, stylami, skryptami, multimediami (audio, wideo, Flash), hiperłączami, adresami e-mail, komentarzami, wcięciem, akapitem, linią poziomą, kolorem, znakami specjalnymi, wyrównaniem, tekstem, nagłówkami, tabelą, ramkami, formularzami, listami i blokami DIV.

Jeżeli chodzi o JavaScript, dostępne są następujące możliwości - wykorzystanie gotowych skryptów (duży zestaw, szybka edycja skryptów w osobnym oknie), wprowadzanie podstawowego szablonu, funkcji, okien dialogowych, instrukcji (iteracyjnych, warunkowych, wyboru) oraz daty i czasu, użycie funkcji związanych z operacjami na dokumentach, zastosowanie działań matematycznych, kontrolowanie tekstu.

Z kolei dla PHP udostępniono zestaw następujących możliwości – tworzenie podstawowego szablonu dokumentu, wprowadzanie znaczników dołączających pliki zewnętrzne, tworzenie znacznika funkcji, wykorzystanie instrukcji iteracyjnych i warunkowych oraz instrukcji wyboru, zastosowanie zmiennych globalnych.

Warto wspomnieć, że Kalisto został wyposażony w narzędzia odpowiedzialne za tworzenie instrukcji z liczbą skokową, wstawianie nazwy pliku do kodu, a także edycję linii w pliku zewnętrznym oraz wstawianie ścieżki do takiego pliku. Oczywiście program posiada również wszystkie niezbędne funkcje typowego edytora tekstu. Dokumenty z kodem programistycznym lub tekstem można zapisać w plikach z rozszerzeniami odpowiednimi dla danego języka, jak również w pliku TXT. Kalisto oczywiście otwiera pliki o takich rozszerzeniach.

Interfejs graficzny Kalisto jest dość minimalistyczny. Dzięki temu, że pozbawiono go nadmiernych pasków narzędziowych czy „fajerwerków” wizualnych, pracuje się z w nim szybko i wygodnie. W ustawieniach można dostosować barwę niektórych elementów GUI oraz zasady kolorowania składni dla każdego z języków. Edytor jest intuicyjny w obsłudze, początkujący programiści bez problemów opanują podstawy jego użytkowania. Twórca nie przygotował pliku pomocy, jednak w razie potrzeby można wyświetlić okienko z krótkimi podpowiedziami.

Uwaga!
Kalisto nie wymaga instalacji i może być z powodzeniem używany jako program typu Portable.

Licencja: Freeware (darmowa)
System Operacyjny: Windows XP/Vista/7/8/10
Oceń program:
-/5

Ocena: 4 (2 głosów)

Strefa Download programu
KalistoKalisto 1.0.2 Beta
Wersja rozwojowa
1.6 MB | 2015-04-04

Ilość pobrań: 117 | W tym miesiącu: 0 | W poprzednim miesiącu: 0

Komentarze (0)
Kalisto