w
googluj

Microsoft SharePoint Designer 2013 15.0.4420.1017


Microsoft SharePoint Designer 2013 to program przeznaczony do tworzenia, modyfikowania i publikowania web aplikacji oraz witryn bazujących na platformie Microsoft SharePoint. Program pozwala m.in. na projektowanie złożonych web aplikacji, w tym rozwiązań do pracy zespołowej, zarządzanie przepływami pracy (tzw. workflows) oraz integrowanie i analizowanie danych na poziomie biznesowym. Aplikacja należy do grupy MS Office, jednak nigdy nie wchodziła w skład żadnego z pakietów tego oprogramowania. Historycznie program jest spadkobiercą Microsoft FrontPage. Od 31 marca 2009 roku Microsoft udostępnia SharePoint Designera całkowicie za darmo (pierwsza bezpłatna wersja to 2007).

Aplikacja komunikuje się z oprogramowaniem Microsoft SharePoint Foundation oraz Microsoft SharePoint Server, możliwe jest również połączenie z internetową platformą Office 365. Łączność z powyższymi rozwiązaniami pozwala na wygodne tworzenie i modyfikowanie zasobów obecnych na serwerach SharePoint. Program nie wymaga znajomości kodu, cała praca może odbywać się w trybie WYSIWYG, jednak dostępny jest również zaawansowany edytor HTML/CSS. SharePoint Designer oferuje gotowe szablony stron, użytkownicy w łatwy sposób mogą wybrać określony układ elementów oraz dostosować ich właściwości i zawartość. Oczywiście istnieje funkcja pozwalająca na szybki podgląd witryny w przeglądarce (w rozdzielczościach od 640x480 px do 1024x768 px). Domyślnie obsługiwane są Internet Explorer i Mozilla Firefox, jednak bez problemów można dodać także inne przeglądarki. Jeżeli w programie mamy zamiar pracować z kodem ASP.NET, wówczas dobrym wsparciem będzie zaplecze programistyczne w postaci Microsoft Visual Studio. SharePoint Designer, jako następca FrontPage, umożliwia także tworzenie witryn niebazujących na SharePoint.

SharePoint Designer pozwala na zarządzanie następującymi komponentami witryn: ogólnymi właściwościami głównej witryny (np. informacje, metadane, lista podstron, uprawnienia użytkowników), dostępnymi listami, bibliotekami dokumentów, przepływami pracy, stronami wchodzącymi w skład witryny oraz ich podstronami, typami zawartości (także zewnętrznej), assetami, kolumnami, źródłami danych, stronami głównymi, szablonami stron, grupami stron. Wszystkie powyższe komponenty można dostosowywać na wiele różnych sposobów. SharePoint Designer oferuje szerokie wsparcie dla zarządzania dokumentacją oraz współpracą zespołową i biznesową. Aplikacja posiada możliwość komunikacji ze źródłami danych XML Services oraz bazami danych (m.in. Microsoft SQL, Oracle), dostępne są także funkcje pozwalające na tworzenie reprezentacji graficznych w oparciu o dane zewnętrzne Business Data Catalog, W programie przygotujemy również prototypy witryn i web aplikacji, wykonywane w celu zapoznania się z wymaganiami użytkowników. Można również wykorzystać szablony raportów, które informują o zagadnieniach będących przedmiotem uwagi współpracowników, klientów lub innych osób korzystających z witryny.

Program oferuje interfejs oparty na pakiecie Office 2013, tak więc zarządzanie witrynami platformy SharePoint jest intuicyjne oraz polega m.in. na korzystaniu z mechanizmu wstążki. Można pracować na wielu głównych komponentach jednocześnie, wówczas otwieramy je po prostu w osobnych zakładkach. Menu Plik pozwala na wczytywanie dowolnych witryn Sharepoint, tworzenie czystych witryn, dodawanie podstron, a także wykorzystanie gotowych szablonów (np. Blog lub Witryna Pracy zespołowej). W opcjach programu m.in. dostosujemy ustawienia aplikacji, edytora stron oraz wstążki, a także wybierzemy dodatki pakietu Office, które mają współpracować z programem. Menu Konto, oprócz typowych ustawień, zawiera możliwość podłączenia różnych usług do SharePoint Designer, np. SkyDrive lub Office 365.

Szata graficzna programu jest zbliżona pod względem wizualnym do innych aplikacji wchodzących w skład pakietu Microsoft Office 2013. Obsługa SharePoint Designer nie powinna stanowić dużego wyzwania dla osób zaznajomionych z platformą SharePoint i tworzeniem zaawansowanych witryn czy aplikacji typu web. Na stronach wsparcia Microsoftu można znaleźć szczegółowe instrukcje, samouczki itp., przeznaczone zarówno dla początkujących, jak i bardziej doświadczonych użytkowników.

Uwaga!
Aplikacja działa również w systemach Windows Server 2008 R2 i 2012.

Wymagania!
Wymagane są Biblioteki .NET Framework w wersji 4.0 lub wyższej.
Program wymaga połączenia z serwerem, na którym jest zainstalowana platforma Microsoft SharePoint Foundation lub Microsoft SharePoint Server. Oprogramowanie to działa tylko w systemach Windows Server. Możliwe jest także łączenie się z platformą Office 365, wówczas wystarcza Windows 7/8.

Spolszczenie!
Za polski language pack do programu trzeba niestety zapłacić. Jeżeli wykupimy usługę Office 365, możemy pobrać SharePoint Designer z darmową polską translacją.

Licencja: Freeware (darmowa)
System Operacyjny: Windows 7/8/10
Oceń program:
-/5

Ocena: 3.4 (5 głosów)

Strefa Download programu
Microsoft SharePoint DesignerMicrosoft SharePoint Designer 2013 15.0.4420.1017
Wersja stabilna 32-bitowa
282.21 MB | 2013-12-24
Microsoft SharePoint Designer 2013 15.0.4420.1017
Wersja stabilna 64-bitowa
324.06 MB | 2013-12-24

Ilość pobrań: 1579 | W tym miesiącu: 3 | W poprzednim miesiącu: 0

Komentarze (0)
Microsoft SharePoint Designer