w
googluj

Dołącz do nas na:

facebook google+
Dodaj swój tematarrow
Więcej tematówarrow

Osób na forum: 358
Wszystkich postów: 937725
Wszystkich tematów: 138326

l r
~kuśka: Tnie wszystko jak brzytwa ! Nikt lepszego nie wymyślił i nie wymyśli ... arrow
~AAA: To rzeczywiście bardzo dobry program, szczerze wart polecenia. Przy tak wysokiej ocenie być może niestosowne jest wspominać o innym, nieco l... arrow
Programów: 11971
Istniejemy od: 7804 dni
pl

JPEGCrops Portable 0.7.5 Beta


JPEGCrops Portable – przenośna wersja darmowego programu JPEGCrops, który pozwala na wygodne przycinanie i obracanie obrazów JPG/JPEG. Operacje te możemy wykonać na całej serii plików graficznych w pojedynczym zadaniu, przy tym dla każdego z obrazów będziemy w stanie ustalić odmienne rozmiary przycięcia oraz różny obrót. Wszystkie działania edycyjne są realizowane przy użyciu cenionego narzędzia jpegtran, dzięki czemu możliwe jest przetwarzanie obrazów JPG/JPEG właściwie bez strat na jakości grafiki (brak rekompresji JPG/JPEG). Narzędzie działa tylko z poziomu wiersza poleceń i zostało umieszczone w głównym katalogu programu. Można uznać, że JPEGCrops to po części nakładka graficzna na jpegtran. Program zajmuje niewiele miejsca na dysku i działa całkiem wydajnie, jednak należy pamiętać, że im większa ilość obrazów, tym dłuższy czas ich wczytywania i obróbki, jak również znaczniejszy stopień obciążenia podzespołów PC.

Do obszaru roboczego można wprowadzić (także przy użyciu metody „przeciągnij i upuść) zarówno wybrane obrazy JPG/JPEG, jak i katalogi z całą kolekcją tego typu plików. Obszar roboczy wyświetla miniatury graficzne obrazów, w zależności od potrzeb zdecydujemy się na interesujący nas rozmiar miniatur. Na każdej z nich prezentowany jest obszar kadrowania, jego wymiary można regulować przy użyciu myszki lub skrótów klawiaturowych (skróty kontrolują także wiele innych funkcji).

Program oferuje ponad 30 gotowych wzorców kadru, dostosowanych do różnych formatów papieru czy rozdzielczości monitora. Dla wzorców dostępne są wymiary podawane w centymetrach, milimetrach, calach oraz pikselach, poza tym skorzystamy także ze stałych proporcji bez jednostek miar. W preferencjach można tworzyć nowe wzorce, jak również edytować te, które już istnieją. Proporcje wymiarów danego wzorca są z reguły utrzymywane, tzn. podczas powiększania lub pomniejszania kadru zmienia się jednocześnie jego szerokość i wysokość. W razie potrzeby można jednak zdecydować się na wzorzec dowolny, pozwalający na swobodne regulowanie wysokości i szerokości obszaru przycięcia. Warto wspomnieć o opcjach „odbicia kadru” (czyli zamiany wartości szerokości na wartość wysokości) oraz wyłączenia kadrowania (przydatne, gdy chcemy tylko obrócić obrazy). Dany wzorzec formatu możemy zastosować na poszczególnych lub wszystkich obrazach.

Kolejne możliwości to synchronizacja obszaru przycięcia oraz zapamiętywanie rozmiarów kadrów (na podstawie wybranych obrazów, maksymalnie 10 pozycji) i następnie szybkie stosowanie ich na grafikach. Program wyświetla wymiary obszaru przycięcia (w pikselach) oraz podaje prawdopodobną wartość PPI dla wydruku kadrowanej grafiki. Przy okazji wyliczania PPI oceniana jest jakość drukowanego obrazu (odpowiedni kolor ikonki umieszczonej przy wartości PPI). JPEGCrops jest w stanie wyświetlać siatkę podziału obrazu (zloty podział albo trójpodział), a także generować maskę (kilka różnych typów, w tym z ramką) dla fragmentów grafiki znajdujących się poza kadrem. W preferencjach można włączyć ustawienia zaawansowane, oferujące dodatkowy zestaw opcji - np. obracanie obrazów według metadanych EXIF, kopiowanie metadanych, znaczników czasu i uprawnień z oryginału do grafiki wyjściowej, optymalizacja Huffmana, usuwanie oryginału po stworzeniu pliku wynikowego, reguły nadpisywania plików w katalogu docelowym, wykorzystanie skryptów.

Wersja Portable zapisuje ustawienia tylko w swoim głównym katalogu, tak więc jest w pełni przenośna i może być używana na różnych PC z zachowaniem tej samej konfiguracji, działając np. z poziomu pendrive’a lub dysku zewnętrznego. Wydanie Portable nie ingeruje w rejestr Windows.

Interfejs JPEGCrops Portable jest dość skromny wizualnie, ale jednak przyjemny dla oka. Mniej doświadczeni użytkownicy w krótkim czasie opanują zasady obsługi programu. W witrynie autorskiej zamieszczono dział FAQ (w języku angielskim), poza tym przy użyciu menu Pomoc można wyświetlić listę skrótów klawiaturowych oraz krótką instrukcję (sekcja O...).

Uwaga!
Obrazy JPG/JPEG są przycinane bez strat na jakości tylko wtedy, gdy ich wymiary są wielokrotnością liczby 16 (czasem 8). Część z dostępnych wzorców kadrowania prawdopodobnie oferuje wymiary pozwalające na bezstratne przycinanie grafiki.

Wersja rozwojowa działa całkiem stabilnie, jednak trzeba liczyć się z dłuższym czasem reakcji przy pracy z większą ilością obrazów.

Licencja: Freeware (darmowa)
System Operacyjny: Windows 98/Me/NT/2000/XP/Vista/7/8/10
Oceń program:
-/5

Ocena: 3.2 (6 głosów)

Strefa Download programu
JPEGCrops PortableJPEGCrops Portable 0.7.5 Beta
Wersja rozwojowa
0.76 MB | 2015-03-26
przejdź Wersja instalacyjna JPEGCrops

Ilość pobrań: 2237 | W tym miesiącu: 0 | W poprzednim miesiącu: 6

Komentarze (0)
JPEGCrops Portable