w
googluj
pl

FastStone Capture Portable 10.3


FastStone Capture Portable – przenośna wersja programu FastStone Capture, który pozwala na wygodne tworzenie zrzutów ekranu. Obraz można przechwytywać z całości lub z wybranego fragmentu ekranu (obszar w formie prostokąta lub o dowolnym kształcie), jak również z okien aktywnych lub wybranych aplikacji (w tym w trybie przewijania zawartości okna, w celu uzyskania jej pełnego zrzutu). FastStone Capture oferuje także edytor graficzny, w którym będziemy w stanie obrabiać zrzuty ekranu oraz obrazy wczytane z nośnika danych. Opisywana wersja jest ostatnim darmowym wydaniem programu - teraz jest on udostępniany wyłącznie na zasadach licencji shareware.

FastStone Capture pozwala zapisywać zrzuty ekranu w następujących formatach graficznych: PNG, BMP, JPG, GIF, JP2. J2K, PPM, PCX, TGA, TIF, TIFF oraz PDF. Do programu można wczytać pliki w wymienionych formatach (z wyjątkiem PDF) oraz w formatach ICO, CUR i WMF.

Obraz przechwytujemy przy użyciu pływającego panelu (wyświetlany zawsze na wierzchu innych okien), ikonki programu dostępnej w zasobniku systemowym lub zdefiniowanych skrótów klawiaturowych. W wypadku przechwytywania obrazu z wybranego rejonu ekranu, obszar zrzutu można kreślić za pomocą wskaźnika myszki (i opcjonalnie strzałek klawiatury, pozwalających na dokładne przesuwanie granic rejonu zrzutu o 1 piksel). Program pozwala na ustalenie opóźnienia przechwytywania. W razie potrzeby potrafi wyświetlać komunikaty wizualne z poziomu zasobnika systemowego oraz odgrywać alerty dźwiękowe.

W FastStone Capture można zdecydować się na kilka automatycznych akcji, wykonywanych zaraz po uzyskaniu zrzutu. Wśród nich dostępne są działania takie jak: wczytanie obrazu do edytora graficznego, skopiowanie zrzutu do schowka Windows, zapisanie obrazu (z monitem o nazwę i lokację docelową lub bez ingerencji użytkownika), wydrukowanie zrzutu albo przesłanie go na e-mail za pomocą domyślnego klienta poczty elektronicznej. Możliwe jest również automatyczne uwzględnianie kursora myszki na zrzutach oraz samoczynne nanoszenie na przechwycone obrazy następujących efektów czy obiektów: cienia, poszarpanych krawędzi, znaku wodnego i dodatkowych informacji. Okienko informacji może zawierać notatkę tekstową, a także nagłówki z nazwą komputera i użytkownika oraz znacznikami czasu. Okienku nadamy różnokolorowe obramowanie i wybraną pozycję na obrazie. Program został wyposażony także w narzędzie powiększania obrazu oraz próbnik kolorów, wyświetlający wartości wybranej barwy w formacie RGB czy też w postaci szesnastkowej i decymalnej.

W edytorze graficznym FastStone Capture można skorzystać z szeregu narzędzi, odpowiedzialnych m.in. za: zaznaczanie wybranych fragmentów obrazu (kilka typów obszaru selekcji, w tym eliptyczny i kreślony ręcznie), wykorzystanie zoomu (także za pomocą scrolla myszki), wycinanie, kopiowanie i wklejanie zaznaczonej grafiki, kadrowanie obrazu oraz zmienianie jego rozmiarów, nanoszenie na grafikę dodatkowych informacji, efektów (sepia, skala szarości, negatyw), cienia, poszarpanych krawędzi i znaku wodnego (zewnętrznego obrazu). Edytor pozwala również na rysowanie po przechwyconym obrazie. W tym wypadku dostępne są narzędzia takie jak: wprowadzanie tekstu, tworzenie linii prostych, rysowanie odręczne za pomocą ołówka, tworzenie prostokątów i elips (w formie ramek lub w postaci wypełnionej), podświetlenie, wstawianie znaku wodnego.

Wersja Portable zapisuje ustawienia tylko w swoim głównym katalogu, tak więc jest w pełni przenośna i może być używana na różnych PC z zachowaniem tej samej konfiguracji (np. działając z poziomu pendrive’a lub dysku zewnętrznego).

Interfejs graficzny FastStone Capture jest dość przyjemny dla oka i intuicyjny w obsłudze. Można zdecydować się na jeden z czterech motywów kolorystycznych interfejsu. Mniej doświadczeni użytkownicy szybko opanują zasady korzystania z programu. Przy użyciu menu Pomoc można otworzyć polskojęzyczną instrukcję albo przejść do strony umożliwiającej pobranie szczegółowego samouczka (w języku angielskim).

Ograniczenia!
Program jest darmowy tylko do zastosowań niekomercyjnych.

Licencja: Freeware (darmowa)
System Operacyjny: Windows XP/Vista/7/8/10
Oceń program:
-/5

Ocena: 4.5 (4 głosów)

Strefa Download programu
FastStone Capture PortableFastStone Capture Portable 10.3
Wersja stabilna
11.87 MB | 2023-11-02
przejdź Wersja instalacyjna Faststone Capture

Ilość pobrań: 947 | W tym miesiącu: 0 | W poprzednim miesiącu: 2

Komentarze (0)
FastStone Capture Portable