w
googluj

Dołącz do nas na:

facebook google+
Dodaj swój tematarrow
Więcej tematówarrow

Osób na forum: 484
Wszystkich postów: 926036
Wszystkich tematów: 134942

l r
~kuśka: Tnie wszystko jak brzytwa ! Nikt lepszego nie wymyślił i nie wymyśli ... arrow
~AAA: To rzeczywiście bardzo dobry program, szczerze wart polecenia. Przy tak wysokiej ocenie być może niestosowne jest wspominać o innym, nieco l... arrow
Programów: 11971
Istniejemy od: 7727 dni
pl

EasyHDR BASIC Portable 2.13.3


EasyHDR BASIC Portable – przenośna wersja darmowego wydania programu EasyHDR, który pozwala na generowanie obrazów cyfrowych w technice HDR (High Dynamic Range), czyli fotografii o wysokiej rozpiętości tonalnej. Edycja darmowa jest ograniczona w stosunku do płatnej wersji EasyHDR, jednak być może zadowoli nawet bardziej wymagających użytkowników. Program został stworzony przez polskiego programistę – Bartłomieja Okonka.

Praca z EasyHDR BASIC odbywa się w trzech krokach. Najpierw generujemy obraz z zestawu zdjęć tego samego kadru, które cechują się różnymi stopniami ekspozycji. W oknie kreatora HDR można przejrzeć dołączone zdjęcia, przefiltrować je za pomocą wybrania odstępu parametru ekspozycji, a także wyświetlić wszystkie fotografie składowe obrazu HDR w głównym obszarze roboczym oraz odczytać ich metadane EXIF.

Jednak w pierwszym etapie przede wszystkim zdecydujemy się na którąś z trzech metod tworzenia obrazu HDR. Dostępne są następujące metody: True HDR – generowanie mapy radiacyjnej, będącej reprodukcją realnej, sfotografowanej sceny, w tym wypadku wynik musi zostać poddany kompresji dynamiki, Smart merge – metoda „gładko” scala najlepiej doświetlone fragmenty zdjęć, kompresja dynamiki jest opcjonalna, ale oferuje dalsze ulepszenia wizualne, Image stacking – wyliczanie średniej ze zdjęć, przydatne zwłaszcza przy redukcji szumu na zdjęciach o tych samych parametrach ekspozycji. Każda z wymienionych metod ma swoje ustawienia, zdecydujemy w nich o rodzaju selektywności (dla True HDR), mocy i rozmyciu (dla Smart merge) oraz parametrach filtracji szumu (dla wszystkich metod).

Kolejny etap dotyczy kompresji dynamiki/mapowania obrazu. W tym momencie możemy już bardzo dokładnie przeglądać wygenerowany obraz HDR w głównym obszarze roboczym (funkcje zoomu i narzędzie „rączka”, dopasowanie rozmiarów podglądu do obszaru pracy), a także skorzystać z panelu dostosowania krzywej tonalnej, histogramu z funkcją przycinania czerni i bieli, różnych parametrów mapowania (stopień kompresji, gammy, nasycenia, ostrości, rozmaite właściwości kontrastu lokalnego, maska). Należy wspomnieć również wzorcach ustawień mapowania, przygotowanych przez twórcą programu lub tworzonych przez użytkownika.

W trzecim kroku program pozwala na zastosowanie różnych filtrów i transformacji na obrazie. W zakresie filtrowania obrazu dostępne jest rozmycie gaussowskie, wyostrzanie, filtr medianowy oraz filtr bilateralny. Z kolei w zakresie regulacji barwy mamy do dyspozycji kontrolę nasycenia dla światła i cieni, a także ustawienia temperatury barw. Jeżeli chodzi o transformacje, można skorzystać z obrotów, odbić lustrzanych oraz kadrowania.

Wszystkie operacje przetwarzania obrazu są wykonywane z dużą szybkością, ponieważ program używa wielu rdzeni i wątków CPU.

EasyHDR BASIC na wejściu obsługuje następujące formaty obrazów: TIFF 24/48/96-bit (tif, tiff), Radiance RGBE (hdr), JPEG 24-bit (jpg, jpeg), BMP 24-bit (bmp), FITS (fts, fit, fits), Adobe Digital Negative (dng), a także pliki RAW pochodzące z aparatów cyfrowych różnych marek (szczegóły w witrynie autorskiej).

Zapis stworzonych obrazów HDR jest możliwy do plików TIFF 24/48-bit (tif, tiff), JPEG 24-bit (jpg, jpeg) oraz BMP 24-bit (bmp). Warto przy tym dodać, że EasyHDR BASIC pozwala również na zapis/odczyt całych projektów generowania HDR do/z własnego natywnego formatu.

Wersja Portable jest całkowicie przenośna i można używać jej na różnych PC, np. z poziomu pendrive’a albo dysku zewnętrznego.

Interfejs graficzny EasyHDR BASIC jest nowoczesny i elegancki. Użytkownicy zorientowani w fotografii i obróbce cyfrowej zdjęć szybko opanują zasady obsługi programu. Instrukcji należy szukać w dokumentacji online, dostępnej w witrynie autorskiej.

Uwaga!
Sposób ustawienia języka polskiego w interfejsie - pasek menu/opcja Language/opcja Polski.

Ograniczenia!
Po kliknięciu w przycisk generowania HDR (i nie tylko przy tej akcji) wersja darmowa wyświetla okienko przypominające o swoich ograniczeniach w stosunku do pełnej edycji. Program w wersji BASIC jest mniej funkcjonalny niż płatna edycja EasyHDR. Ograniczenia zostały wymienione w witrynie producenta (np. obsługa zdjęć RAW tylko w rozdzielczości zmniejszonej o połowę). W dodatku wydanie BASIC opiera się na starszej wersji EasyHDR i nie posiada możliwości dostępnych w nowszych wersjach programu. Edycję pełną można nabyć za pomocą witryny producenta. W naszej bazie udostępniono także Trial pełnego wydania EasyHDR.

Wymagania!
Procesor obsługujący przynajmniej instrukcje SSE2, np. Pentium IV (zalecany nowszy, chociaż dwurdzeniowy CPU), 2GB pamięci RAM (4GB zalecane), sporo wolnego miejsca na HDD dla plików tymczasowych tworzonych podczas obróbki.

Licencja: Freeware (darmowa)
System Operacyjny: Windows XP/Vista/7/8/10
Oceń program:
-/5

Ocena: 5 (1 głosów)

Strefa Download programu
EasyHDR BASIC Portable



EasyHDR BASIC Portable 2.13.3
Wersja stabilna
7.54 MB | 2015-08-22
przejdź Wersja instalacyjna EasyHDR BASIC

Ilość pobrań: 218 | W tym miesiącu: 0 | W poprzednim miesiącu: 0

Komentarze (0)
EasyHDR BASIC Portable