w
googluj

Caesium Portable 1.7.0


Caesium Portable – przenośna wersja darmowego programu Caesium, który pozwala na efektywną i bezstratną kompresję obrazów JPG/JPEG (aż do 90%). Poza tym w programie możliwe jest zmienianie wymiarów obrazów JPG/JPEG (także z jednoczesną kompresją, bez strat na jakości) oraz BMP, PNG, TIFF, XBM, XPM, PPM. Wymienione operacje można przeprowadzać na wielu plikach w pojedynczym zadaniu, dla każdego z nich wybierając odmienne lub identyczne ustawienia kompresji i modyfikacji wymiarów. Caesium potrafi generować podgląd wyjściowych obrazów w czasie rzeczywistym. W dwóch okienkach podglądu można na bieżąco porównywać wygląd obrazów wejściowych i wynikowych. Kompresja JPG, czyli znaczne zmniejszenie „wagi” tego typu plików, w dodatku bez strat na jakości obrazu, przyda się np. webmasterom, fotografom przechowującym dużą ilość zdjęć na kartach pamięci, w aparatach cyfrowych czy nawet na dysku, a także użytkownikom, którzy wysyłają sporo plików graficznych do Internetu (chociażby do serwisów społecznościowych).

Do listy roboczej programu można wprowadzać wybrane obrazy lub całe katalogi z kolekcją zdjęć czy grafik. Wspierana jest przy tym metoda „przeciągnij i upuść”. Program pozwala na zapis/odczyt listy roboczej do/z zewnętrznego pliku. Lista operacyjna wyświetla szereg informacji o właściwościach dołączonych do niej plików graficznych. Oczywiście w łatwy sposób wyczyścimy listę lub usuniemy z niej wybrane obrazy. Możliwe jest swobodne zaznaczanie wielu pozycji w liście przy użyciu kursora myszki (także w kombinacjach z CTRL i SHIFT). Wybrane pliki graficzne, po zdefiniowaniu ich ustawień wyjściowych, można łatwo poddać kompresji i zmianie rozmiarów.

W panelu poniżej listy roboczej wybierzemy jakość JPG/JPEG i tym samym stopień kompresji, jak również określimy, czy dla wszystkich takich obrazów w liście będzie ustawiona ta sama kompresja. Kolejne opcje pozwalają na zdefiniowanie wymiarów grafiki wyjściowej. Można określić szerokość i wysokość wyjściowych obrazów w pikselach lub procentach, włączyć utrzymanie współczynnika proporcji, a także zastosować blokadę powiększania obrazów. Będziemy także w stanie decydować się na ustawienie tych samych wymiarów wyjściowych dla każdego obrazu w liście roboczej. W panelu dostępne są również opcje wyboru katalogu docelowego dla plików wynikowych, dodawania przyrostka (np. liczby) do nazwy tych plików, automatycznego generowania podglądu obrazu wyjściowego, jak również dopasowania rozmiaru podglądu do rozmiarów okienek go wyświetlających. Na uwagę zasługują jeszcze opcje zapisywania metadanych EXIF i znaczników czasu w obrazach wynikowych, rezygnowania z kompresji, jeżeli plik wyjściowy będzie zajmował więcej miejsca niż oryginał, a także zapisywania/wczytywania profili ustawień do/z zewnętrznych plików.

Wersja Portable przechowuje swój plik konfiguracyjny tylko we własnym katalogu głównym, tak więc jest w pełni przenośna i może być używana na różnych PC z zachowaniem tych samych ustawień, działając np. z poziomu pendrive’a lub dysku zewnętrznego.

Interfejs graficzny Caesium Portable jest dość przyjemny dla oka i łatwy w obsłudze. Mniej zaawansowani użytkownicy szybko opanują zasady korzystania z narzędzia. Z chwilą tworzenia opisu producent nie przygotował pliku pomocy ani innych instrukcji (chociaż program posiada opcję pomocy online, to jednak prowadzi ona do niedziałającej strony).

Uwaga!
Wersja zgodna z PortableApps.

W chwili tworzenia opisu Caesium Portable od czasu do czasu się zawieszał i wyłączał, a więc nie działał całkiem stabilnie. Błędy występowały przy szybkim przełączaniu różnych opcji czy wybieraniu kolejnych pozycji z listy roboczej. Kompresja i zmiana rozmiarów obrazów przebiegały bezawaryjnie. Problemy zapewne zostaną rozwiązane w nowszych wersjach narzędzia.

Licencja: Freeware (darmowa)
System Operacyjny: Windows XP/Vista/7/8/10
Oceń program:
-/5

Ocena: 4 (1 głosów)

Strefa Download programu
Caesium PortableCaesium Portable 1.7.0
Wersja stabilna
21.9 MB | 2015-08-26
przejdź Wersja instalacyjna Caesium

Ilość pobrań: 725 | W tym miesiącu: 2 | W poprzednim miesiącu: 11

Komentarze (0)
Caesium Portable