w
googluj

CryptoPrevent 7.4.21


CryptoPrevent to niewielki program, chroniący nasz system przed złośliwym oprogramowaniem ransomware o nazwie CryptoLocker, które szyfruje pliki na dyskach użytkowników, po czym domaga się zapłacenia okupu w zamian za zdekodowanie danych i odzyskanie do nich dostępu. CryptoPrevent zabezpiecza system poprzez dodanie do rejestru specjalnie spreparowanych obiektów zasad grupy, dzięki czemu zostaje zablokowane uruchamianie plików wykonywalnych w określonych lokacjach Windows oraz folderach przeznaczonych na dane tymczasowe aplikacji WinRAR, WinZip i 7zip. Ponieważ CryptoLocker korzysta właśnie z takich katalogów podczas infekowania systemu, tak więc blokowanie egzekucji plików w nich umieszczonych jest całkiem uzasadnione. Pełna lista chronionych lokacji jest dostępna na stronie twórcy programu. Niestety, niewielka liczba programów (najbardziej znany to Spotify) również lokuje swoje pliki w katalogach chronionych przez narzędzie. Rozwiązaniem jest dodanie tych aplikacji do białej listy, pomoże to uniknąć problemów dotyczących ich uruchamiania.

Obiekty zasad grupy, które wprowadza program, nie są wyświetlane w edytorze zasad grupy, jednak nadal istnieją i działają w systemie. CryptoPrevent nie wymaga zresztą w ogóle dostępu do edytora, w przeciwieństwie do innych rozwiązań tego typu. Pozwala to na używanie programu także do ochrony Windows w wydaniach Home lub Home Premium, które nie są zaopatrzone w narzędzie edycji zasad grupy. Protekcja oferowana przez program rozciąga się na wszystkie konta użytkowników, niezależnie od poziomu uprawnień, tak więc, np. ochrona uruchomiona przez użytkownika niższego poziomu będzie dotyczyć także administratora. Warto dodać, że efekt działania programu utrzymuje się także po jego zamknięciu, aż do czasu wyłączenia ochrony.

Skromny interfejs graficzny aplikacji pozwoli na uruchomienie i zatrzymanie blokady katalogów, sprawdzenie działania ochrony, a także skonfigurowanie białej listy. Po skorzystaniu z opcji włączenia lub usunięcia blokady, narzędzie poprosi o ponowne uruchomienie komputera. CryptoPrevent można również obsługiwać za pomocą wiersza poleceń, niektóre komendy pozwalają na automatyzację, szczegóły poleceń są dostępne w samym programie (menu Information), a także na stronie internetowej jego twórcy. Z obsługą narzędzia powinni poradzić sobie również mniej zaawansowani użytkownicy, dodawanie programów do białej listy jest dość intuicyjne, pewien problem może stanowić korzystanie z komend wiersza poleceń, jednak nie ma wymogu ich stosowania. W witrynie twórcy programu dostępne są bardziej dokładne informacje, dotyczące m.in. metod ochrony stosowanych przez narzędzie.

Uwaga!
McAfee SiteAdvisor odnotowuje ten program jako malware, jednak jest to tzw. fałszywy pozytyw i aplikacja nie stanowi żadnego zagrożenia.

Licencja: Freeware (darmowa)
System Operacyjny: Windows XP/Vista/7/8/10
Oceń program:
-/5

Ocena: 3.4 (8 głosów)

Strefa Download programu
CryptoPreventCryptoPrevent 7.4.21
Wersja stabilna
2.5 MB | 2016-01-22

Ilość pobrań: 2243 | W tym miesiącu: 2 | W poprzednim miesiącu: 5

Komentarze (0)
CryptoPrevent