w
googluj
pl

MAPS.ME Lite 3.0.2


ico
MAPS.ME to aplikacja wydana na urządzenia mobilne z systemami operacyjnymi Android, iOS i BlackBerry, wcześniej znana jako Maps With Me. Zgodzimy się chyba, że najważniejszą zaletą tradycyjnych map jest to, że są one dostępne offline. Wiadomo: papier nie może być "online", więc tego problemy nie ma. Jednakże papier to dodatkowy ekwipunek, a rąk zawsze brakuje. Najlepszym rozwiązaniem byłoby więc mieć mapy, które nie będą dodatkowym ekwipunkiem, ale będą jednocześnie zawsze dostępne. Rozwiązaniem tego problemu może być mapa elektroniczna MAPS.ME, gdyż działa offline. Totalnie offline. Poniżej opiszemy funkcjonowanie wersji Lite tego programu, czyli wersji darmowej, dostępnej dla smartfonów z Androidem.

Jaki jest zakres materialny mapy MAPS.ME? Do dyspozycji mamy "wszystkie kraje, wszystkie miasta", jak oznajmia nam producent. Po uruchomieniu aplikacji widzimy od razu na ekranie mapę całego świata; możemy nią manipulować w znany nam np. z Map Google sposób. Przy przybliżaniu musimy chwilę odczekać na załadowanie danych, tzn. nazw krajów, miast itd. Jeśli chcemy przeglądać szczegółowe dane z poziomu ulic, musimy już jednak pobrać odpowiednie paczki danych z internetu. Paczka związana jest z krajem, więc w wypadku Polski musimy pobrać paczkę dotyczącą całego terytorium. W tym celu stukamy w funkcję pobrania, gdy wyskoczy nam ona na ekranie (a wyskoczy wtedy, gdy mapę przybliżymy za bardzo). Co warte podkreślenia, nie będziemy przekierowani do Google Play, gdyż pobieranie będzie się "rozgrywało" w interfejsie MAPS.ME. Ile zajmuje dokładna mapa Polski? 294 MB, ale gdy chcemy pobrać mapę w widoku mapy (czyli jak wyżej) to wtedy się tego nie dowiemy. Z systemowych informacji o aplikacji dowiedzieć się można, że wszystkie dane aplikacji, już po pobraniu, nie zajmują więcej niż 60 MB, a to rewelacyjny wynik - tylko, że aplikacja tworzy "po cichu" dodatkowy katalog w wewnętrznej karcie pamięci i dopiero, gdy do niego wejdziemy, okazuje się, że to tu jest plik mapy, wcale nie wliczony do statystyk aplikacji w systemowych informacjach, co może zdezorientować. Niemniej: mówimy to tylko nawiasem.

Największą zaletą map dostępnych przez tę aplikację jest to, że mamy na niej opisane numery domów, czego nie ma w najbardziej znanych Mapach Google. Po tapnięciu w dom czy obiekt innego typu (może to być cokolwiek: przystanek autobusowy, parking, plac zabaw itp. itd.), pojawi się możliwość dodania go do ulubionych. Niestety, wersja darmowa uniemożliwia operowanie zakładkami. Pasek akcji aplikacji znajduje się na dole. Mamy z niego dostęp do naszej lokalizacji, wyszukiwarki (nie jest dostępna w wersji darmowej), zakładek oraz ustawień. Mapy można najłatwiej pobrać przechodząc do ustawień i wybierając odpowiadające nam państwa; poznamy tu też wielkość plików do pobrania. Jeśli zaś chodzi o lokalizację, to po tapnięciu w przypisaną ikonę w pasku akcji (przypominającą raczej standardową ikonę nawigacji) widok mapy zostanie automatycznie wycentrowany.

Podsumowując, 2 gigantyczne zalety MAPS.ME to obsługa map w trybie offline oraz dokładne oznaczenie obiektów, w tym numerów domów. Dokładne mapy musimy jeszcze pobrać, ale tego można się było spodziewać jeszcze przed instalacją. Interfejs aplikacji jest ładny i czysty. To naprawdę świetna aplikacja. Dodajmy, że ostatnio oglądany fragment mapy otworzy się w aplikacji nawet wtedy, gdy zrestartujemy urządzenie.

Ograniczenia!
Aby mieć dostęp do dokładnych map, należy je pobrać z internetu - zrobimy to bezproblemowo z poziomu interfejsu aplikacji. Wersja Pro odblokowuje wszystkie funkcje (np. dodawanie obiektów do ulubionych); kosztuje 10,68 zł.

Wymagania!
Android 2.1 i nowsze

Spolszczenie!
Język polski ustawiany jest automatycznie

Licencja: Freeware (darmowa)
Oceń program:
-/5

Ocena: 4.4 (5 głosów)

Strefa Download programu
MAPS.ME LiteMAPS.ME Lite dla Android
2014-07-25

Ilość pobrań: 1579 | W tym miesiącu: 4 | W poprzednim miesiącu: 3

Komentarze (2)
MAPS.ME Lite
avatararrow
~irek | 2016.06.26 14:12
1 Oceniam pozytywnieOceniam negatywnieZgłoś nadużycie
Pawle, to nie jest nawigacja tylko mapa, wiec trzeba myśleć kiedy się ją używa.
MAPS.ME Lite
avatararrow
~Paweł | 2015.10.21 17:08
0 Oceniam pozytywnieOceniam negatywnieZgłoś nadużycie
Ta nawigacja jest do niczego ! jak wszystkie tego typu produkty, nawet trasy nie idzie wytyczyć bo nie łapie GPS. Totalne badziewie, dobrze że że są perfekcyjnie dobre nawigacje jak np. Tomtom .
MAPS.ME Lite