w
googluj

TrackMeNot 0.8.17


TrackMeNot to rozszerzenie do przeglądarki Mozilla Firefox, chroniące prywatność użytkownika. Silniki wyszukiwania np. Google, Yahoo, Bing i AOL gromadzą i profilują dane użytkowników na podstawie wpisywanych przez nich zapytań. Rozszerzenie generuje dodatkowe zapytania, niezwiązane z poszukiwanym zagadnieniem, dzięki temu nasze wyszukiwanie zostaje ukryte w gąszczu innych, „fałszywych zapytań”, a profilowanie staje się nieskuteczne.

Dodatek działa w tle przeglądarki jako proces o niskim priorytecie i właściwie nie spowalnia Firefoksa. W regularnych odstępach czasu wysyłane są losowe zapytania. W preferencjach można ustalić, co jaki czas rozszerzenie ma odpytywać silniki, a także włączyć opcję Burst, która sprawi, że fałszywe zapytania będą przesyłane tylko wtedy, gdy użytkownik wyszukuje coś w przeglądarce. Program pozwala na dodanie dowolnego silnika wyszukiwania, domyślnie obsługuje Google, Yahoo, Bing, AOL oraz Baidu.

Frazy, które wykorzystuje TrackMeNot przy tworzeniu zapytań, generowane są z kanałów RSS, np. New York Times i CNN, możliwe jest również wybranie własnego kanału. W specjalnej liście dostępny jest podgląd wysyłanych fałszywych zapytań, rozszerzenie zapisuje je także w swoim logu (można wyłączyć logowanie). Oprócz tego, każda przesyłana fraza wyświetla się na pasku dodatków Firefox, tuż obok ikonki rozszerzenia. Twórcy przewidzieli, że losowe zapytania mogą zawierać niepożądane przez użytkownika treści, dlatego w aplikacji dostępna jest czarna lista, do której możemy dodawać zakazane frazy. Jeżeli ktoś chce podenerwować trochę firmy i agencje monitorujące silniki wyszukiwania, możliwe jest włączenie generowania zapytań uważanych za nielegalne i niebezpieczne, opartych na specjalnej liście Departamentu Bezpieczeństwa Krajowego Stanów Zjednoczonych.

Obsługa rozszerzenia nie powinna sprawić większych kłopotów nawet mniej zaawansowanym użytkownikom. Jeżeli będą mieć oni problemy z wykorzystaniem niektórych funkcji, znajdą szczegółową pomoc w FAQ dostępnym na stronie twórców dodatku. W opcje wejdziemy poprzez kliknięcie lewym przyciskiem myszy na rejonie obejmującym ikonkę rozszerzenia i aktualnie wysyłane przez nie frazy. Obszar ten jest wyświetlany na pasku dodatków Mozilli Firefox lub np. po prawej stronie od otwartych kart. TrackMeNot to interesujące rozwiązanie chroniące przed agregacją i profilowaniem naszych zapytań. Odmienny sposób działania rozszerzenia w stosunku do aplikacji szyfrujących transfer czy zacierających ślady, zasługuje z pewnością na uwagę użytkowników.

Uwaga!
Aby zainstalować rozszerzenie, należy kliknąć w odnośnik pobierania TrackMeNot na naszej stronie, korzystając z przeglądarki Mozilla Firefox.
Istnieje również wersja TrackMeNot przeznaczona dla Google Chrome. Można ją pobrać np. ze strony twórców rozszerzenia.

Licencja: Freeware (darmowa)
System Operacyjny: Windows XP/Vista/7/8/10
Oceń program:
-/5

Ocena: 5 (3 głosów)

Strefa Download programu
TrackMeNotTrackMeNot 0.8.17
Wersja stabilna
0.14 MB | 2015-04-29

Ilość pobrań: 602 | W tym miesiącu: 0 | W poprzednim miesiącu: 0

Komentarze (1)
TrackMeNot
avatararrow
~Poprostu ja ;) | 2014.01.04 20:43
2 Oceniam pozytywnieOceniam negatywnieZgłoś nadużycie
Dość ciekawy dodatek ale osoba która mnie szpieguje nie ma większego problemu z usunięciem "fałszywych" wyszukań :D Autor dodatku nie wykazał się nadmiarem sprytu ;) Wyszukania generowane są w stałych odstępach czasu więc nie ma problemu usunąć tych które właśnie są regularne czasowo. Co innego by było gdyby były generowane w losowych odstępach czasu, z przedziału czasowego wybranego przez użyszkodnika. A do tego ja będąc Polakiem nie wyszukuję zagramanicznych słów kluczowych :D
TrackMeNot 0.8.4