w
googluj

Textadept 12.0


Textadept to kolejny, dość zaawansowany edytor tekstu stworzony dla programistów, a więc tak naprawdę edytor kodu. W tym wypadku mamy do czynienia z aplikacją, której głównym atutem jest lekkość: producent chwali się, że na stworzenie całego programu potrzeba było łącznie mniej, niż 6 tysięcy linii kodu. Ten minimalizm strony technicznej nie wpłynął na szczęście na możliwości, wśród których znajdziemy między innymi kolorowanie składni kilkudziesięciu języków programowania, funkcje podpowiadania kodu, nieograniczone (dosłowni) opcje dostosowywania układu interfejsu oraz obsługę kilku skórek.

Główne założenie programistów, a więc stworzenie programu przede wszystkim szybkiego, zdecydowanie zostało zrealizowane. Edytor uruchamia się niemal natychmiastowo, a bezproblemową i bezpośrednią pracę da się odczuć również podczas tworzenia kodu aplikacji. Warto bliżej przyjrzeć się opcji dzielenia widoku na kolejne części, bowiem na tle konkurencji jest dość nowatorska – użytkownik może tworzyć kolejne podziały bez żadnych ograniczeń i to w dosłownym tego słowa znaczeniu. Wystarczy kliknąć na okienko edytora, a następnie w menu widoku w górnej części wybrać odpowiednią opcję: nowy podział pionowy lub poziomy. Automatycznie wprowadzone zostanie rozdzielenie, dzięki któremu w dwóch okienkach mamy od teraz szansę jednocześnie przeglądać różne dokumenty lub nawet ten sam, ale w różnych fragmentach.

Choć w opcjach na pasku narzędzi znajdziemy wiele pozycji, niektóre z nich bez dodatkowych podpowiedzi mogą się okazać mniej zrozumiałe. Aby wszystko opanować, warto zajrzeć do instrukcji. Jest ona dostępna offline w formie pliku HTML – uruchomimy ją z poziomu menu „Help”. Dokument jest tylko anglojęzyczny, ale został porządnie przygotowany, zatem należą mu się jedynie pochwały.

Uwaga!
Po rozpakowaniu pliku archiwum, program nie wymaga instalacji.

Licencja: Freeware (darmowa)
System Operacyjny: Windows XP/Vista/7/8/10
Oceń program:
-/5

Ocena: 5 (4 głosów)

Strefa Download programu
TextadeptTextadept 12.0
Wersja stabilna
16 MB | 2023-08-01

Ilość pobrań: 243 | W tym miesiącu: 1 | W poprzednim miesiącu: 4

Komentarze (0)
Textadept