w
googluj

ScoreCloud Studio 4.7.12


ScoreCloud Studio (wcześniej ScoreCleaner) to aplikacja tworząca zapisy nutowe poprzez rozpoznawanie/analizowanie muzyki odgrywanej na instrumencie MIDI, utworów nagrywanych za pomocą mikrofonu (wsparcie dla rozmaitych instrumentów i głosu), a także plików audio zapisanych w formacie MIDI. W trakcie gdy użytkownicy (pojedyncze osoby lub cały zespół) odgrywają kolejne dźwięki utworu, program rozpoznaje sygnały audio i na bieżąco nanosi odpowiadające im nuty czy inne znaki muzyczne na pięciolinię. Edycja Silver programu jest bezpłatną, nieco ograniczoną wersją ScoreCloud Studio. Aplikacja korzysta z zaawansowanej techniki rozpoznawania dźwięku, co prawda jest to technika monofoniczna, ale przy odpowiednich warunkach przynosi bardzo dobre rezultaty (szczegóły uwarunkowań są dostępne w witrynie producenta).

Każde nagranie naszej aktywności muzycznej czy wprowadzony plik audio staje się tzw. snippetem, czyli próbką dźwiękową i jednocześnie notacyjną. W aplikacji możemy pracować z dużą ilością takich próbek. Analiza snippetów (także niemetryczna), obejmuje m.in. poszczególne instrumenty i/lub głosy z chórku oraz pozwala na uzyskanie dokładnego zapisu nutowego, na którym będziemy w stanie przeprowadzać zaawansowane czynności edycyjne. Program pozwala także na zbiorową analizę plików MIDI zapisanych lokalnie lub dostępnych w sieci. Możliwe jest odtwarzanie audio z notacji (w trybie podstawowego podglądu snippetów oraz w trybie edycji), poza tym każda modyfikacja zapisu nutowego przynosi zmianę brzmienia naszego utworu. Warto dodać, że wystarczy kliknąć na danej nucie, by odsłuchać jej aktualny dźwięk. Nagrywanie snippetów może być przeprowadzane przy wykorzystaniu metronomu, ponadto zamiast zewnętrznych instrumentów można skorzystać także z wirtualnego pianina. ScoreCloud posiada również funkcję tworzenia notacji od podstaw. Snippety podzielimy na części oraz zapiszemy czy wyeksportujemy jako pliki MIDI.

Zestaw funkcji edycyjnych jest naprawdę obszerny, możemy zaznaczać dowolne elementy na pięciolinii oraz stosować na nich, jak i na większych fragmentach czy całości utworu, m.in. następujące akcje: kopiowanie, wycinanie, wklejanie, usuwanie, overdubbing (dogranie partii wokalnych czy instrumentalnych), zamiana fragmentów/obiektów, kontrola kliknięć metronomu, przenoszenie obiektów w przód lub wstecz o określoną wartość tempa lub nuty, zmiana sygnatur czasowych/rytmu, transpozycja klucza tonacji i nut (również niezależnie od siebie), rozdzielanie głosów i instrumentów, praca na ścieżkach różnych głosów/instrumentów, zamienianie i miksowanie ścieżek (mikser zawiera wiele brzmień instrumentów), przenoszenie obiektów do innych ścieżek, manualne wprowadzanie rozmaitych elementów muzycznych (nuty, klucze, reprezentacje rytmu, akordy i inne). Po ukończeniu edycji, projekty zapiszemy w natywnym formacie aplikacji (SCLD) lub prześlemy do chmury ScoreCloud. Poza tym wyeksportujemy dźwięk i dane notacji do plików MIDI, MP3, PDF, MusicXML.

Główna wersja programu jest dostępna również dla komputerów z systemem Mac OS. Producent przygotował także wersję mobilną – ScoreCloud Express, przeznaczoną dla urządzeń z systemami iOS. Z chwilą tworzenia opisu nie ma jeszcze wersji dla Androida i Windows Phone, jednak z czasem powinny się one ukazać. ScoreCloud Studio oferuje usługę przechowywania, współdzielenia i edytowania projektów w chmurze, dzięki czemu, np. członkowie zespołu mogą pracować nad danym utworem, nawet gdy korzystają z różnych platform systemowych i dzieli ich duża odległość. Chmura pozwala na wygodne synchronizowanie projektów po stronie lokalnej i serwerowej, także z uwzględnieniem wielu komputerów/urządzeń podłączonych do tego samego konta ScoreCloud.

Interfejs graficzny programu jest nowoczesny i przyjemny w odbiorze wizualnym. Mniej zaawansowani użytkownicy powinni w krótkim czasie opanować podstawowe funkcje ScoreCloud Studio, jednak dokładna edycja utworów wymaga już sporej wiedzy o notacji muzycznej. Porady dotyczące obsługi są wyświetlane w osobnym panelu interfejsu. Dodatkowo z poziomu aplikacji można otworzyć dział FAQ w witrynie producenta oraz zapoznać się z samouczkami wideo online.

Ograniczenia!
Z chwilą tworzenia opisu program jest dostępny tylko w darmowej wersji Silver (jest to nadal wersja rozwojowa, czyli beta). Komercyjne, bogatsze w funkcje edycje Gold i Platinum dopiero mają się ukazać. Edycja Silver posiada kilka ograniczeń, projektów nie można zapisać na lokalnym dysku, w chmurze umieścimy maksymalnie 50 utworów, brakuje wsparcia dla pików MP3 i PDF (być może nie jest to ograniczenie, a jedynie wina wczesnej wersji programu).

Wymagania!
Wymagane jest założenie konta ScoreCloud, czynność tę można zrealizować z poziomu programu lub poprzez witrynę producenta.
Aplikacja wymaga połączenia z internetem - przy uruchomieniu programu trzeba zalogować się na konto ScoreCloud, poza tym połączenie jest konieczne do korzystania z funkcji chmury.
Program wymaga przynajmniej 2GB pamięci RAM i 250 MB miejsca na dysku.
Aplikacja domyślnie wykorzystuje tryb WASAPI, w razie problemów z dźwiękiem zalecane jest wyłączenie obsługi WASAPI w ustawieniach ScoreCloud Studio lub przełączenie się na sterowniki ASIO4ALL.

Licencja: Freeware (darmowa)
System Operacyjny: Windows Vista/7/8/10
Oceń program:
-/5

Ocena: 3.8 (12 głosów)

Strefa Download programu
ScoreCloud StudioScoreCloud Studio 4.7.12
Wersja stabilna
173.7 MB | 2024-05-18

Ilość pobrań: 2673 | W tym miesiącu: 8 | W poprzednim miesiącu: 16

Komentarze (0)
ScoreCloud Studio