w
googluj

Dołącz do nas na:

facebook google+
Dodaj swój tematarrow
Więcej tematówarrow

Osób na forum: 467
Wszystkich postów: 939015
Wszystkich tematów: 138909

l r
~kuśka: Tnie wszystko jak brzytwa ! Nikt lepszego nie wymyślił i nie wymyśli ... arrow
~AAA: To rzeczywiście bardzo dobry program, szczerze wart polecenia. Przy tak wysokiej ocenie być może niestosowne jest wspominać o innym, nieco l... arrow
Programów: 11971
Istniejemy od: 7813 dni

orDrumbox 0.9.37


orDrumbox to programowy automat perkusyjny o rozbudowanych możliwościach i dość innowacyjnych funkcjach, dostępny bezpłatnie na zasadach licencji open source. Program został zaopatrzony w sekwencer krokowy, narzędzie piano roll, menadżer tzw. drumkitów (domyślny drumkit zawiera pokaźny zestaw próbek instrumentów), mikser, filtry low i hi pass, syntezator oraz edytor skali. orDrumbox posiada możliwość automatycznego komponowania utworów w oparciu o algorytmy sztucznej inteligencji. Oferuje również funkcje związane z wykorzystaniem arpeggiatora, polirytmii, kwantyzacji i panoramizacji audio oraz renderingu dźwięku w Lo-fi. Program działa w oparciu o biblioteki Java Runtime Environment i jest dostępny także jako plik JAR, który można uruchomić np. w systemach Mac OS X czy Linuks. Poza tym na stronie projektu zamieszczono webaplikację Online Drum Machine (korzystająca z Javy).

Utwory w orDrumbox komponujemy poprzez składanie ich z mniejszych partii muzycznych, nazywanych wzorcami (patterns). Łatwo zarządzamy kolejnością i powtarzalnością wzorców w utworze oraz decydujemy o ich głębi bitowej (16 lub 32 bit). Możliwe jest swobodne tworzenie, kopiowanie, wklejanie i usuwanie wzorców. Liczba wzorców w kompozycji jest dowolna, zaś każdy z nich może składać się z nieograniczonej ilości ścieżek. W danej ścieżce lokujemy dźwięk wybranej próbki instrumentu. Dostępne są m.in. opcje zarządzania kolejnością ścieżek, zmieniania ich głośności i tonacji, a także miksowania, wyciszania czy odgrywania solowego wybranych ścieżek. Do każdej ścieżki dodamy nuty (jedną na beat), wprowadzane w przedziałach sekwencera krokowego (a także w narzędziu piano roll). Program pozwala na niezależne kontrolowanie tonacji i głośności nut, poza tym nuty mogą też być traktowane jako punkty zapętlające odtwarzanie danego przedziału ścieżki czy decydujące o jego skali muzycznej.

Zarówno na wzorcach jak i na ścieżkach można zastosować funkcję automatycznej kompozycji, która wprowadza do nich nuty i tonacje w oparciu o algorytm sztucznej inteligencji, ułatwiając tworzenie melodycznych i rytmicznych utworów. Dostępna jest także opcja losowego komponowania. Warto wspomnieć, że program zaopatrzono w algorytm wprowadzający odpowiednie sample instrumentów na podstawie nazw jakie nadajemy ścieżkom i wzorcom. Po stworzeniu utworu czy wzorca będziemy w stanie wyeksportować naszą kompozycję do pliku WAV lub MIDI. Program potrafi również wczytywać pliki MIDI oraz eksportować/importować dane kompozycji do/z plików XML.

Panel odtwarzania zawiera m.in. funkcje regulacji głośności ogólnej, wykres fali audio, miernik czasu w milisekundach oraz funkcje kontrolujące tempo odtwarzania i pozwalające na szybki wybór drumkitu. Wszystkie modyfikacje audio są stosowane na bieżąco podczas odtwarzania kompozycji. Menadżer drumkitów pozwala na wygodne przeglądanie (z podziałem na kategorie), tworzenie, importowanie czy modyfikowanie zestawów sampli instrumentów. W menadżerze łatwo można dołączyć wybrane pliki WAV jako instrumenty drumkitu, a także stosować filtry na instrumentach, odtwarzać kolejne sample czy przeglądać ich wykresy audio. Jeżeli chodzi o syntezator, potrafi on emulować analogową syntezę audio, oferując dwa generatory VCO, modulację FM, kontroler krzywej ADSR oraz filtry low/hi pass.

Interfejs graficzny orDrumbox jest dość przyjemny dla oka i raczej został dobrze rozplanowany pod względem dostępu do istotnych funkcji, chociaż na początku wydaje się nieco nietypowy. Obsługa programu jest intuicyjna, jednak warto by użytkownicy przejrzeli samouczki wideo czy instrukcje dostępne w witrynie producenta (brak porad w języku polskim).

Uwaga!
Z witryny producenta można pobrać dodatkowe drumkity.
Wersję JAR pobierzemy tutaj.

Wymagania!
orDrumbox wymaga Java Runtime Environment w wersji 1.6 (6.x) lub wyższej.

Licencja: GNU GPL (darmowa)
System Operacyjny: Windows XP/Vista/7/8/10
Oceń program:
-/5

Ocena: 3.5 (4 głosów)

Strefa Download programu
orDrumboxorDrumbox 0.9.37
Wersja stabilna
49.95 MB | 2018-09-29

Ilość pobrań: 1306 | W tym miesiącu: 20 | W poprzednim miesiącu: 14

Komentarze (0)
orDrumbox