w
googluj

Dołącz do nas na:

facebook google+
Dodaj swój tematarrow
Więcej tematówarrow

Osób na forum: 229
Wszystkich postów: 904575
Wszystkich tematów: 127605

l r
~kuśka: Tnie wszystko jak brzytwa ! Nikt lepszego nie wymyślił i nie wymyśli ... arrow
~AAA: To rzeczywiście bardzo dobry program, szczerze wart polecenia. Przy tak wysokiej ocenie być może niestosowne jest wspominać o innym, nieco l... arrow
Programów: 11971
Istniejemy od: 6880 dni
pl

PortableApps.com Platform 19.1


PortableApps.com Platform to darmowa, open-source’owa platforma, która pozwala na zarządzanie aplikacjami przenośnymi, dostępnymi w specyficznym formacie PortableApps. Dzięki niej możemy w wygodny sposób pobierać, "instalować", przeglądać, uruchamiać, organizować i usuwać aplikacje zgodne z tym formatem. Kolekcja takich programów jest bardzo obfita. W serwisie PortableApps.com udostępniono wszystkie (oficjalne) aplikacje tego typu, zaś sama platforma pozwala na pobranie i zainstalowanie sporej części z nich bez konieczności odwiedzania wspomnianej witryny. Baza aplikacji dostępnych poprzez platformę jest automatycznie aktualizowana. Instalacja nawet całej serii programów PortableApps przebiega zwykle w trybie cichym, chociaż niekiedy użytkownik musi zaakceptować licencję danej aplikacji.

Wśród programów dostępnych poprzez platformę znajdziemy wersje przenośne m.in. przeglądarek internetowych (np. Mozilla Firefox i Google Chrome), pakietów i programów biurowych (np. LibreOffice, Foxit Reader) edytorów tekstowych czy graficznych (np. Notepad++, GIMP), programów do odtwarzania i edycji multimediów (VLC Media Player, VirtualDub), narzędzi systemowych (np. Revo Uninstaller, 7-Zip), rozwiązań zabezpieczających (np. ClamWin, Hijack This), programów z dziedziny edukacji lub nauki (np. Celestia, FreeMat) oraz gier komputerowych (np. FreeCiv, NetHack).

Platformę zainstalujemy na urządzeniach przenośnych z pamięcią Flash (pendrive, odtwarzacz MP3/MP4, tablet, smartfon, telefon, karta pamięci, inny sprzęt), a także na dysku twardym, dysku SSD czy dysku zewnętrznym. Warto dodać, że program można zainstalować w katalogach synchronizujących dane z usługami dysków internetowych/chmur. W takim wypadku platforma i wszystkie dołączone do niej aplikacje mogą zostać umieszczone na zdalnym serwerze wybranej usługi. Bezpośrednie wsparcie jest dostępne dla Dropbox, Google Drive, Box oraz OneDrive. Aplikacje pobrane i zainstalowane przy pomocy narzędzia są przechowywane w katalogu PortableApps, który zawsze współdzieli swoją lokację z plikiem wykonywalnym platformy. Oprócz tego katalogu, program tworzy również inne foldery w tym samym miejscu, przeznaczone na przenośne dokumenty, obrazy muzykę oraz materiały wideo.

Ikonka programu, rezydująca w zasobniku systemowym, pozwala na wywołanie panelu zarządzania aplikacjami (po kliknięciu na niej lewym przyciskiem myszki). W panelu możemy przeglądać listę dostępnych programów Portable, posegregowanych w folderach odpowiednich kategorii. Bez trudu wybierzemy i uruchomimy dany program (także jako administrator), zmienimy jego nazwę, przeniesiemy go do innej kategorii (jednej z domyślnych lub utworzonej przez nas samych), przejrzymy jego plik pomocy, a także odinstalujemy wybraną aplikację. Panel pozwala na wywołanie okna, w którym możemy przeglądać dostępne aplikacje PortableApps oraz pobierać je i instalować na nośniku danych.

Możliwe jest również sprawdzanie, czy dla „zainstalowanych” programów są dostępne aktualizacje, wyszukiwanie aplikacji w liście (na podstawie nazw), szybkie przechodzenie do wcześniej wymienionych lokacji przenośnych oraz tworzenie kopii zapasowych i przywracanie plików/programów platformy z wykonanego backupu, W panelu można także skonfigurować ustawienia platformy oraz manualnie wczytać plik PAF.EXE (format PortableApps) w celu dołączenia wybranego programu przenośnego do platformy. Zestaw funkcji opisanych w tym akapicie jest dostępny również poprzez menu kontekstowe ikonki rezydującej w zasobniku.

Należy dodać, że do listy aplikacji będziemy w stanie wprowadzić także programy przenośne, które nie są dostosowane do formatu platformy. Trzeba po prostu przenieść ich główne katalogi do wcześniej wspomnianego folderu PortableApps po czym skorzystać z opcji „Odśwież” dostępnej w panelu. Niestety. platforma nie oferuje funkcji aktualizowania takich programów.

Interfejs graficzny PortableApps.com Platform jest dość przyjemny dla oka i intuicyjny w obsłudze. Można wybrać skórkę i barwę panelu platformy, dostosować jego przeźroczystość, a także wybrać dla niego określoną pozycję na ekranie. Mniej doświadczeni użytkownicy powinni bez problemów opanować zasady korzystania z programu. W witrynie projektu udostępniono szczegółowe instrukcje (w języku angielskim – dział Support).

Uwaga!
W opisie słowo "instalacja" jest używane w nieco szerszym znaczeniu. Chodzi tutaj raczej o ekstrakcję/wypakowywanie aplikacji. Wszystkie programy PortableApps oraz opcjonalnie sama platforma są w pełni przenośne i nie trzeba ich instalować w standardowy sposób.
Program instaluje się/rozpakowuje w wersji 32 lub 64 bit, zależnie od tego, czy korzystamy z wersji 32 lub 64 bitowej Windows.

Licencja: GNU GPL (darmowa)
System Operacyjny: Windows 2000/XP/Vista/7/8/10
Oceń program:
-/5

Ocena: 4.8 (8 głosów)

Strefa Download programu
PortableApps.com PlatformPortableApps.com Platform 19.1
Wersja stabilna
5.32 MB | 2021-10-26

Ilość pobrań: 909 | W tym miesiącu: 0 | W poprzednim miesiącu: 13

Komentarze (2)
PortableApps.com Platform
avatararrow
tele02 | 2016.06.24 21:28
0 Oceniam pozytywnieOceniam negatywnieZgłoś nadużycie
REDAKCJA śpi chyba ...

Długo już dostępne (od 13 maja 2016)

PortableApps.com Platform 14,1
PortableApps.com Platform 12.1
avatararrow
tele02 | 2016.02.22 19:32
0 Oceniam pozytywnieOceniam negatywnieZgłoś nadużycie
Nowsza wersja;
PA.c Platform 12.2 (Sep 27, 2015)
http://portableapps.com/

Wykaz programów;
http://portableapps.com/apps
PortableApps.com Platform 12.1