w
googluj

Fractal Zoomer 1.0.8.6


Fractal Zoomer to program generujący rozmaite dwuwymiarowe fraktale i pozwalający na ich nieograniczone powiększanie, które wyświetla coraz to nowsze i mnożące się w nieskończoność szczegóły. Oczywiście dostępna jest również funkcja pomniejszania widoku, obie możliwości można kontrolować poprzez interfejs programu albo przyciski myszki. Aplikacja oferuje szereg opcji odpowiedzialnych za dostosowywanie różnych właściwości fraktali – m.in. płaszczyzny, wartości początkowej, ilości iteracji, kolorów, rotacji, perturbacji, tzw. bailoutu (krytyczny warunek „ucieczki” podczas iteracji) oraz rozmiarów obrazu. W programie można skorzystać z narzędzi pozwalających na wyświetlanie orbit dla liczb zespolonych, generowanie zbiorów Julii, tworzenie obrazu 3D opartego na fraktalu, zastosowanie siatki współrzędnych, a także uruchomienie animacji polegającej na automatycznych zmianach kolorów.

Dostępny jest również obszerny zbiór filtrów, które można stosować zespołowo. Wśród nich znajdziemy: antyaliasing, wykrywanie krawędzi, wyostrzanie, rozmywanie, wytłaczanie/uwypuklanie, zmianę kontrastu i jasności, zmianę temperatury kolorów, zanikanie, odwrócenie kolorów, zamaskowanie kanału koloru, zamianę kanału koloru, miksowanie kanałów kolorów, skalę szarości. Ustawienia programu pozwalają na konfigurowanie parametrów niektórych z powyższych filtrów.

Fractal Zoomer oferuje także optymalizację procesu generowania fraktali. Można zdecydować o ilości używanych wątków procesora oraz włączyć algorytmy śledzenia granic kolorów i wykrywania periodycznych orbit. Algorytmy te w pewnych warunkach wpływają na przyspieszenie procesu generowania, jednak niekiedy powodują opóźnienia i błędy. Stworzone w programie fraktale zapiszemy w plikach DAT, zaś ich obrazy wyeksportujemy do plików BMP.

W aplikacji można skorzystać z funkcji pozwalających na generowanie różnych typów fraktali Mandelbrota i Barnsley’a, a także fraktali Lambda, Magnes, Szegedi Butterfly, Nova, Spider, Manowar, Sierpinski Gasket i Frothy Basin. Możliwe jest również generowanie fraktali za pomocą formuł i operacji matematycznych, a także metod Newtona, Halleya, Schrodera, Householdera, Secanta i Steffensena.

Interfejs graficzny Fractal Zoomer nie jest zbyt efektowny, ale odpowiednich wrażeń wizualnych dostarczają same fraktale. Prawidłowa interpretacja znaczenia niektórych funkcji wymaga sporej wiedzy, jednak z obsługą aplikacji poradzą sobie także i mniej doświadczeni użytkownicy. Wystarczy po prostu wybierać poszczególne opcje i przyglądać się zmianom zachodzącym we fraktalach. Twórca programu przygotował obszerny plik pomocy, dodatkowo aplikacja wyświetla krótkie podpowiedzi po umieszczeniu kursora na danej opcji.

Uwaga!
Program nie wymaga instalacji, wystarczy uruchomić pobrany plik wykonywalny.

Wymagania!
Wymagane jest środowisko uruchomieniowe Java w wersji przynajmniej 1.6

Licencja: Freeware (darmowa)
System Operacyjny: Windows XP/Vista/7/8/10
Oceń program:
-/5

Ocena: 4.5 (6 głosów)

Strefa Download programu
Fractal ZoomerFractal Zoomer 1.0.8.6
Wersja stabilna
20.63 MB | 2023-01-17

Ilość pobrań: 1064 | W tym miesiącu: 4 | W poprzednim miesiącu: 7

Komentarze (0)
Fractal Zoomer