w
googluj

NetBScanner 1.10


NetBScanner to skaner sieciowy, który pozwala na przeskanowanie maszyn dostępnych pod wybranym zakresem adresów IP w celu pozyskania informacji o tych komputerach przy użyciu protokołu NetBios. Program działa zarówno w sieci lokalnej, jak i w Internecie.

Skaner korzysta z portu 137 protokołu UDP, czyli portu domyślnego dla przesyłania i odbierania danych NetBIOS. Już samo otwarcie tego portu na maszynach docelowych może świadczyć o pewnym ryzyku niebezpieczeństwa dla serwera/komputera. W każdym razie, NetBScanner wyświetla następujące informacje pozyskane za pomocą NetBIOS – adres IP i nazwa maszyny, jej grupa robocza, adres MAC i producent interfejsu sieciowego komputera, status maszyny jako tzw. Master Browser.

Program pozwala oczywiście na zdefiniowanie skanowanego zakresu adresów IP oraz uruchomienie bądź zatrzymanie procesu skanowania. Możliwe jest także zdecydowanie o szybkości skanu - im mniejsza, tym znaczniejsza szansa na wykrycie komputerów korzystających z NetBIOS i pozyskanie informacji. Sam skan, nawet na najwolniejszym ustawieniu, przebiega z dużą prędkością.

Rezultaty są prezentowane w formie tabelarycznej. Można zarządzać rozmiarami oraz zasadami wyświetlania/ukrywania kolumn tabeli. W razie potrzeby zdecydujemy się na jeden z trzech formatów adresu MAC, przeszukamy dane pod kątem występowania w nich określonych ciągów znaków, podejrzymy wykryte właściwości poszczególnych maszyn w osobnym okienku, wydrukujemy, skopiujemy do schowka lub zapiszemy wybrane czy wszystkie wyniki w plikach TXT, CSV, HTML lub XML, a także wygenerujemy raport w formie strony HTML. Warto dodać, że narzędzie można obsługiwać także z poziomu linii poleceń (komendy podano na stronie autorskiej).

Interfejs graficzny NetBScanner jest bardzo prosty wizualnie. Obsługa programu nie powinna sprawiać problemów, o ile użytkownik rozumie podstawowe pojęcia sieciowe. Brakuje pliku pomocy, ale w witrynie autorskiej zamieszczono ogólny opis funkcjonalności narzędzia.

Uwaga!
Program nie wymaga instalacji i może być z powodzeniem używany jako aplikacja przenośna.

Wymagania!
Program wymaga dodania wyjątku do zapory sieciowej (np. Zapory Windows).
Na komputerze lokalnym (skanującym) i na komputerach docelowych musi być otwarty port 137 protokołu UDP by skanowanie i pozyskiwanie wyników było możliwe.

Licencja: Freeware (darmowa)
System Operacyjny: Windows 2000/XP/Vista/7/8/10
Oceń program:
-/5

Ocena: 4.5 (2 głosów)

Strefa Download programu
NetBScannerNetBScanner 1.10
Wersja stabilna
0.3 MB | 2016-01-30

Ilość pobrań: 80 | W tym miesiącu: 1 | W poprzednim miesiącu: 2

Komentarze (0)
NetBScanner