w
googluj

G'MIC (GREYC's Magic for Image Computing)


G'MIC (GREYC's Magic for Image Computing) to opensource’owy framework przeznaczony do zaawansowanego przetwarzania obrazów cyfrowych. Oprogramowanie przyda się zarówno ekspertom, jak i mniej doświadczonym użytkownikom, z tym że ci ostatni raczej ograniczą się do wtyczki frameworka działającej w aplikacji GIMP albo do specjalnej witryny projektu, która pozwala na obróbkę obrazów w przeglądarce WWW.

Jak można wywnioskować z powyższych zdań, G'MIC oferuje kilka różnych rozwiązań do przetwarzania grafiki. Narzędzie gmic.exe działa z poziomu wiersza poleceń, stanowi podstawę frameworka i posiada największą funkcjonalność, chyba nawet przekraczającą możliwości popularnego oprogramowania ImageMagick oraz GraphicsMagick. Z kolei wtyczkę G'MIC, przygotowaną dla programu GIMP, wyposażono w naprawdę obszerny zestaw modyfikacji obrazu, w tym filtrów czy efektów graficznych. Dostępna jest również witryna G'MIC Online, nieco uboższa w funkcje w stosunku do wspomnianej wtyczki, ale pozwalająca na przetwarzanie obrazów w przeglądarce internetowej, bez konieczności używania wiersza poleceń czy GIMPa. Pozostałe elementy frameworka to narzędzie ZArt (oparte na bibliotece Qt i służące do manipulacji w czasie rzeczywistym obrazem z kamerki internetowej), a także biblioteka C++ - libgmic – odpowiadająca za integrację G'MICa z aplikacjami zewnętrznymi. Interpreter gmic.exe prawdopodobnie obsługuje właściwie wszystkie formaty plików graficznych, wtyczka G'MIC wspiera te same formaty co GIMP, zaś do webaplikacji wczytamy najpopularniejsze formaty oraz wyrenderujemy z nich obrazy gotowe do zapisania na dysku w formacie JPEG.

GREYC's Magic for Image Computing oferuje ogromną funkcjonalność w dziedzinie przetwarzania obrazów. Oprogramowanie pozwala na zastosowanie rozmaitych konwersji, manipulacji, filtrów i wizualizacji wobec całych zbiorów danych graficznych. Program obsługuje obrazy 1D, 2D oraz 3D, począwszy od jednowymiarowych sygnałów skalarnych, poprzez grafikę dwuwymiarową, aż do trójwymiarowych sekwencji multispektralnych obrazów wolumetrycznych. Framework pozwala na przetwarzanie potokowe całych serii obrazów przy zastosowaniu zespołu skomplikowanych parametrów modyfikacyjnych. Taką możliwość oferuje tylko działający w wierszu poleceń gmic.exe, wtyczka dla GIMPa lub witryna G'MIC Online nie posiadają tego rodzaju funkcji, tak więc pracujemy w nich tylko z pojedynczym plikiem graficznym. Framework G'MIC korzysta z rozbudowanego języka skryptowego o takiej samej nazwie. Język ten jest łatwo rozszerzalny poprzez komendy narzędzia gmic.exe, dzięki którym można stworzyć nowe filtry/efekty. W interpreterze G’MIC dostępnych jest domyślnie ponad 1000 gotowych potoków i algorytmów przetwarzania obrazu.

Dla mniej zaawansowanych użytkowników przydatne z pewnością okażą się następujące możliwości wtyczki bądź webaplikacji G’MIC, pozwalające na retusz zdjęć czy zastosowanie bardziej inwazyjnych technik obróbki obrazów – dostosowywanie kolorów, nasycenia jasności oraz kontrastu, zmiana wymiarów i kadrowanie grafiki, odbicia lustrzane, obracanie obrazu, rozmycie i wyostrzenie, usuwanie efektu czerwonych oczu, generowanie cienia, deformacje i wiry, efekty związane z malowaniem farbami i rysunkiem, dodawanie tekstu i obramowania, sekwencje obrazów, tworzenie animacji, modyfikacje trójwymiarowe i wprowadzanie obiektów 3D (także wsparcie dla stereoskopii). Każda z tych funkcji posiada cały szereg parametrów, które można dostosowywać według własnych preferencji. Wymienione możliwości to tylko ułamek z wszystkich funkcji wtyczki czy witryny G'MIC Online. W chwili tworzenia opisu, dla tych rozwiązań udostępniono odpowiednio 398 i 291 różnych filtrów. Nie sposób wymienić tutaj ich wszystkich, ale warto podać chociaż główne kategorie: matryce i kafelki, filtry artystyczne, czerń i biel, kolory, kontury, deformacje, degradacje, kontrola szczegółów, emulacja kliszy fotograficznej, ramki, warstwy, światła i cienie, wzory, renderowanie, naprawa grafiki, sekwencje obrazów, filtry spektralne, stereoskopia 3D, testowanie pliku graficznego, niewielki zbiór pozostałych funkcji.

Interfejs graficzny frameworka jest dostępny dla wtyczki GIMP, witryny G'MIC Online oraz narzędzia ZArt, w każdym przypadku nie wyróżnia się on niczym szczególnym pod względem wizualnym. Tak jak wspomniano w pierwszym akapicie, mniej zaawansowani użytkownicy poradzą sobie głównie z obsługą wtyczki dla GIMPa i strony z webaplikacją G’MIC, chociaż nic nie stoi na przeszkodzie, by spróbowali nauczyć się chociaż podstawowych poleceń gimic.exe oraz bardziej wymagających zagadnień przetwarzania obrazu. W witrynie projektu można znaleźć bardzo szczegółowy zbiór instrukcji i porad, skierowanych zarówno do osób dopiero rozpoczynających swoją przygodę z frameworkiem, jak i do użytkowników już dobrze z nim zaznajomionych.

Uwaga!
Wtyczkę dla GIMPa można pobrać za pomocą tych odnośników – wersja 32 bitowa, wersja 32 bitowa portable, wersja 64 bitowa (tylko portable). Wtyczki w wersji portable należy wypakować z archiwów i wkleić do folderu pluginów GIMPa.
Wtyczkę otwieramy poprzez menu Filtry programu GIMP.
Witrynę z webaplikacją G’MIC odwiedzimy za pomocą tego odnośnika.

Wymagania!
Windows XP nie pozwala na korzystanie z 64 bitowej wtyczki dla GIMPa. W późniejszych wersjach Windows, wtyczki 64 bitowej możemy używać tylko w 64 bitowym wydaniu GIMPa, jednak do obsługi pluginu 64-bit wymagany jest GIMP w wersji 2.8 lub wyższej.

Licencja: GNU GPL (darmowa)
System Operacyjny: Windows XP/Vista/7/8/10
Oceń program:
-/5

Ocena: 5 (5 głosów)

Strefa Download programu
G'MIC (GREYC's Magic for Image Computing)



G'MIC (GREYC's Magic for Image Computing) 2.6.4
Wersja stabilna 64-bitowa
23.04 MB | 2019-05-28

Ilość pobrań: 1166 | W tym miesiącu: 1 | W poprzednim miesiącu: 1

Komentarze (0)
G'MIC (GREYC's Magic for Image Computing)