w
googluj

east-tec SafeBit 2.2.0.5462


east-tec SafeBit to program chroniący nasze poufne i wrażliwe dane poprzez przechowywanie ich w specjalnych plikach-sejfach, czyli zaszyfrowanych wirtualnych dyskach, w których można ukrywać pliki oraz foldery, zabezpieczając je przed dostępem niepowołanych osób, działalnością hakerów oraz wpływem złośliwego oprogramowania. Dane zostają zakodowane przy pomocy bardzo bezpiecznego algorytmu kryptograficznego AES 256, szyfrowanie odbywa się „w locie” i jest niezauważalne dla użytkownika. Dostępu do zawartości sejfów broni podane przez nas hasło, dla ochrony przed keyloggerami wprowadzono możliwość użycia wirtualnej klawiatury w trakcie jego wpisywania. W east-tec SafeBit w każdej chwili możemy tworzyć, niszczyć (przy pomocy nadpisania), otwierać i zamykać (zabezpieczać) nasze sejfy.

Otwarty sejf pozwala nam na dodawanie nowych danych do dysku wirtualnego (ustalony początkowo rozmiar dysku zwiększa się automatycznie), uruchamianie plików i otwieranie folderów umieszczonych w sejfie, a także wykonywanie na nich wszystkich typowych operacji Windows. Otwarte sejfy są wyświetlane jako osobne dyski w Eksploratorze Windows. Zamknięcie sejfu blokuje dostęp do danych aż do chwili wprowadzenia hasła. Można szybko zamknąć wszystkie sejfy jednocześnie, wystarczy skorzystać z przycisku w interfejsie programu, ikonki w obszarze powiadomień lub skrótu klawiaturowego. Program posiada również zabezpieczenie, które pozwala na automatyczne zamykanie sejfów, gdy pozostają one nieaktywne przez określoną ilość czasu (ani użytkownik, ani żaden samodzielnie działający program nie pracują z plikami przechowywanymi w sejfie). Warto dodać, że użycie kombinacji dwóch ustawień (brak wyświetlania ikonki programu w zasobniku systemowym oraz brak pokazywania otwartych sejfów jako dysków) po wyłączeniu okna głównego programu prowadzi do ukrycia działania East-Tec SafeBit przed innymi osobami. Program można wówczas kontrolować przy użyciu skrótów klawiaturowych, które pozwalają na zamknięcie wszystkich sejfów oraz wywołanie okna głównego aplikacji. W trybie ukrycia sejfy otworzymy tylko poprzez kliknięcie na właściwych plikach dysków wirtualnych w Eksploratorze Windows.

Tworząc sejf musimy podać jego nazwę, opis, hasło, lokację, literę nowego dysku wirtualnego, a także ustalić jego rozmiar. Nowe sejfy zostają wyświetlone w liście znajdującej się w głównym oknie aplikacji. Lista dostarcza kilku istotnych informacji o każdym z dysków wirtualnych – pokazuje nazwę sejfu, status otwarty/zamknięty, literę i rozmiar dysku, a także datę i godzinę ostatniego otwarcia sejfu. Podczas tworzenia sejfu program pozwala na zapis zakodowanego hasła na pendrivie lub karcie pamięci, dzięki temu mogą one działać jak klucze do naszych danych. East-Tec SafeBit automatycznie odczytuje hasło dostępne na pendrivie czy karcie i otwiera odpowiednie sejfy, dzięki czemu zapamiętywanie hasła nie jest konieczne oraz można stosować w nim odpowiednio długie i losowe ciągi znaków.

Sejfy można umieszczać właściwie na wszystkich nośnikach – wewnętrznych i zewnętrznych dyskach twardych, dyskach SSD, dyskach sieciowych, płytach CD/DVD/Blu-ray, pendrive’ach, kartach pamięci, urządzeniach mobilnych itp., a także przesyłać je poprzez pocztę e-mail lub wysyłać na rozmaite dyski internetowe. Pewne ograniczenie stanowi rozmiar sejfu – ponieważ mamy do czynienia z pojedynczym plikiem, w systemach Windows wydanych przed Windows Vista nie zapiszemy sejfu przekraczającego rozmiar 4 GB. Opcja odpowiedzialna za niszczenie sejfów kasuje je bezpowrotnie, program nadpisuje przestrzeń dyskową, usuwając pozostałości po danych i uniemożliwiając tym samym ich odzyskanie.

East-Tec SafeBit potrafi stworzyć kopie zapasową naszego sejfu i w razie utraty danych przywrócić go z backupu wraz z całą zawartością. Przywracanie jest dostępne w module tworzenia dysków wirtualnych poprzez opcję „Mount/Restore an existing Safe”, pozwalającą również na dodawanie sejfów jeszcze nieodnotowanych przez program (np. skopiowanych z dysku USB, pobranych z Internetu itp.). Producent zapewnia, że w wypadku nagłego zamknięcia lub awarii systemu, a także wystąpienia niektórych problemów z dyskiem, sejfy i dane w nich przechowywane powinny zostać nienaruszone. Zawsze jednak warto sporządzać kopie zapasowe, zwłaszcza biorąc pod uwagę fakt, iż sejfy nie są w żaden sposób chronione przed zwyczajnym skasowaniem w Eksploratorze Windows, chyba że zabezpieczymy je poprzez odpowiednie funkcje systemu albo specyficzne aplikacje.

Właściwości danego sejfu można w każdej chwili zmieniać poprzez opcję Properties. Za jej pomocą wprowadzimy nowe hasło dla sejfu, zmodyfikujemy jego nazwę i opis, zdefiniujemy rozmiar i literę dysku, przeniesiemy sejf lub nawet zamienimy go na inny, zdecydujemy o automatycznym otwieraniu sejfu wraz ze startem Windows (można zastrzec, że jedynie w wypadku podłączonego urządzenia-klucza), wyłączymy wyświetlanie niektórych właściwości sejfu w liście okna głównego, jak również spowodujemy, że sejf będzie otwierany w trybie „tylko do odczytu”. Opcja Properties pozwala także na tworzenie kopii zapasowej, niszczenie sejfu, oraz zapisywanie hasła sejfu na pendrivie lub karcie pamięci.

W ogólnych ustawieniach zdecydujemy o uruchamianiu East-Tec SafeBit wraz ze startem systemu, ustalimy, czy otwarte sejfy będą pokazywane jako dyski w Eksploratorze Windows, wyłączymy wyświetlanie ikonki programu w zasobniku systemowym, wybierzemy domyślny katalog dla sejfów, zdefiniujemy skróty klawiaturowe, pozwalające na szybkie otwieranie lub zamykanie sejfów (dostępny jest skrót zamykający wszystkie sejfy jednocześnie) oraz określimy, czy sejfy będą zamykane w wypadku ich nieaktywności przez wybraną ilość czasu. Z wielu funkcji East-Tec SafeBit można skorzystać poprzez menu kontekstowe, dostępne po kliknięciu prawym przyciskiem myszki na oknie głównym programu. Działanie narzędzia można również w pewnym stopniu kontrolować za pomocą ikonki umieszczonej w obszarze powiadomień Windows. East-Tec SafeBit obsłużymy także za pomocą komend wiersza poleceń, szczegóły komend znajdują się w pomocy online. Program wspiera następujące systemy plików: NTFS, exFAT, FAT32, FAT16, FAT12.

Aplikacja posiada nowoczesny i elegancki interfejs graficzny. Obsługa programu jest intuicyjna i bez problemów powinni z nią sobie poradzić mniej zaawansowani użytkownicy. Nieco denerwujące są domyślne skróty klawiaturowe, szybkie wprowadzanie polskich znaków w innych aplikacjach często prowadzi do zbędnego wywoływania okienek East-Tec SafeBit. Na szczęście skróty można łatwo zmienić w ustawieniach. Jeżeli obsługa programu przysparza nam kłopotów, warto zapoznać się z działem pomocy dostępnym w witrynie producenta.

Uwaga!
Program działa również w systemach Windows Server 2003 i 2008.

Ograniczenia!
Wersja Trial oferuje niemal całkowitą funkcjonalność płatnej wersji East-Tec SafeBit przez okres 15 dni. Jedyny brak, to ograniczenie haseł sejfów do 5 znaków. Po upłynięciu okresu testowego, użytkownik może zakupić pełną wersję aplikacji za pośrednictwem strony producenta.

Wymagania!
Instalacja wymaga restartu systemu.

Licencja: Trial (testowa)
System Operacyjny: Windows XP/Vista/7/8/10
Oceń program:
-/5

Ocena: 4 (1 głosów)

Strefa Download programu
east-tec SafeBiteast-tec SafeBit 2.2.0.5462
Wersja stabilna
2.74 MB | 2016-03-03

Ilość pobrań: 330 | W tym miesiącu: 0 | W poprzednim miesiącu: 0

Komentarze (0)
east-tec SafeBit