w
googluj
pl

Clam Sentinel 1.22


Clam Sentinel to darmowe uzupełnienie opensource’owego antywirusa ClamWin, oferujące ochronę w czasie rzeczywistym, dzięki której złośliwe oprogramowanie nie przedostanie się do systemu, a także nie zostanie uruchomione, jeżeli jest już w nim obecne. Aplikacja na bieżąco monitoruje zmiany zachodzące w plikach systemowych, skanuje uruchamiane programy i wykorzystywany przez nie obszar pamięci RAM, jak również pliki kopiowane czy pobierane na komputer użytkownika. Ochrona obejmuje wszystkie dyski twarde, a także nośniki danych podłączane do portów komputera (np. USB) albo umieszczane w napędach optycznych i stacjach dysków. Clam Sentinel, podobnie jak ClamWin, to aplikacja o otwartym kodzie źródłowym.

Wykrywanie wirusów i pozostałego malware opiera się na silniku oraz bazie sygnatur ClamWin, wobec czego wymagana jest instalacja tego programu antywirusowego. Poza tym narzędzie korzysta z analizy heurystycznej – bada wykonywane programy pod kątem podejrzanych zachowań, często typowych dla złośliwego oprogramowania, dzięki czemu system zostaje zabezpieczony przed zagrożeniami, których jeszcze nie sklasyfikowano w bazie ClamWin.

W momencie wykrycia złośliwego lub podejrzanego pliku zostaje wyświetlone odpowiednie powiadomienie, a zainfekowany plik jest przenoszony do folderu kwarantanny, w którym można usunąć zagrożenie z dysku twardego. Opcja Sentinel Recover pozwala na przywrócenie plików umieszczonych w kwarantannie do ich poprzedniej lokacji, w przypadku gdy nie stanowią one tak naprawdę zagrożenia (tzw. fałszywe pozytywy). Za pomocą tej samej opcji można również przeglądać w wygodny sposób pliki w kwarantannie i usuwać je z systemu. Przed przywróceniem plików należy zatrzymać działanie funkcji ochronnych programu. W łatwo dostępnym dzienniku Clam Sentinel są zapisywane szczegółowe informacje o wykrytych zagrożeniach, działaniach programu itp. Narzędzie niemal w ogóle nie wykorzystuje zasobów komputera oraz zajmuje niewielką ilość miejsca na dysku twardym. Program jest w stanie funkcjonować w środowisku wielu użytkowników (nie tylko sieciowych).

Ustawienia aplikacji zostały skonfigurowane domyślnie dla zapewnienia optymalnego poziomu zabezpieczeń. Mniej zaawansowani użytkownicy nie powinni zmieniać niektórych opcji póki nie zapoznają się z poradami dostępnymi w witrynie projektu lub w pliku pomocy. Program działa w zasobniku systemowym Windows - konfigurację i pozostałe akcje przeprowadzamy po kliknięciu prawym przyciskiem myszki na ikonce aplikacji, wyświetlanej w obszarze powiadomień Windows. Bardziej doświadczone osoby mogą skorzystać także z wiersza poleceń, szczegóły komend są dostępne w pliku pomocy wbudowanym w program.

Włączając lub wyłączając poszczególne opcje programu możemy zdecydować o skanowaniu pamięci przy starcie programu, zapisywaniu zdarzeń w logu, wykrywaniu i monitorowaniu nowych nośników danych, wyświetlaniu pytania o skanowanie nowo podłączonych nośników, umieszczaniu niebezpiecznych plików w kwarantannie lub jedynie wyświetlaniu raportu o zagrożeniu, działaniu funkcji wykrywania zagrożeń i wyświetlania ostrzeżeń, monitorowaniu wybranych dysków, analizowaniu określonych rozszerzeń plików, wykluczeniu podanych lokacji i plików ze skanowania, katalogach sprawdzanych automatycznie, maksymalnej liczbie jednoczesnych skanowań, dopuszczalnym rozmiarze pliku dziennika, a także wyświetlaniu informacji o nowej wersji narzędzia.

Szata graficzna Clam Sentinel sprowadza się do wspomnianej wcześniej ikonki oraz typowego menu kontekstowego Windows. Obsługa programu jest na tyle prosta, że mniej doświadczeni użytkownicy powinni opanować ją w krótkim czasie, jednak przy zmianie domyślnej konfiguracji warto zapoznać się z instrukcjami dostępnymi w witrynie projektu oraz w pliku pomocy.

Wymagania!
Wymagana jest instalacja programu antywirusowego ClamWin. Domyślne ustawienia Clam Sentinel są skonfigurowane pod optymalny poziom zabezpieczeń dla mniej zaawansowanych użytkowników. Nie powinni oni zmieniać części z tych ustawień przed zapoznaniem się z odpowiednimi instrukcjami w witrynie twórcy programu lub w pliku pomocy.

Licencja: GNU GPL (darmowa)
System Operacyjny: Windows 98/Me/2000/XP/Vista/7/8/10
Oceń program:
-/5

Ocena: 2.8 (6 głosów)

Strefa Download programu
Clam SentinelClam Sentinel 1.22
Wersja stabilna
0.7 MB | 2014-07-28

Ilość pobrań: 858 | W tym miesiącu: 5 | W poprzednim miesiącu: 4

Komentarze (1)
Clam Sentinel
avatararrow
~prrrzdupy3 | 2014.08.13 11:26
0 Oceniam pozytywnieOceniam negatywnieZgłoś nadużycie
Niestety blokuje czasem aktualizacje i sterowniki -> lepiej zmienić ustawienia kwarantanny zanim coś namiesza.
Clam Sentinel 1.22