w
googluj

Dołącz do nas na:

facebook google+
Dodaj swój tematarrow
Więcej tematówarrow

Osób na forum: 738
Wszystkich postów: 946082
Wszystkich tematów: 141132

l r
~kuśka: Tnie wszystko jak brzytwa ! Nikt lepszego nie wymyślił i nie wymyśli ... arrow
~AAA: To rzeczywiście bardzo dobry program, szczerze wart polecenia. Przy tak wysokiej ocenie być może niestosowne jest wspominać o innym, nieco l... arrow
Programów: 11971
Istniejemy od: 7834 dni

Anvil's Storage Utilities 1.1.0


Anvil's Storage Utilities to program przeznaczony do testowania wydajności i długo terminowej funkcjonalności dysków SSD oraz dysków twardych. Aplikacja jest szczególnie wartościowa dla benchmarkowania dysków solid state, jednak sprawdza się świetnie także w wypadku dysków HDD. Narzędzie wykonuje serie losowych, wielowątkowych odczytów i zapisów danych w sektorach o różnych rozmiarach (obsługiwane są dyski z sektorami 4K), mierzy szybkość I/O, po czym w przystępny sposób prezentuje zebrane wyniki, podając rezultaty w milisekundach i IOPS. W menu programu można zdecydować się na test SSD, osobne testy odczytu i zapisu HDD, a także test mieszany I/O dysku twardego. Możliwe jest zarówno przeprowadzanie testów zapisu lub odczytu o wybranych parametrach (Seq 4MB, 4K QD4, 4K QD16, 4K, 32K, 128K), jak i uruchomienie kompletnego benchmarku, w którego skład wchodzą wszystkie rodzaje analizy. Aplikacja pozwala również na wykonanie benchmarku połowicznego, odnoszącego się jedynie do odczytu albo zapisu, ale uwzględniającego każdy typ testu. Dodatkowo, program daje dostęp do informacji WMI (Windows Management Instrumentation), które dotyczą szczegółowych właściwości naszego dysku i systemu.

Narzędzie posiada znaczne możliwości konfiguracji, dostępne są np. ustawienia dotyczące rozmiarów bloku, czasu trwania losowego odczytu i zapisu, maksymalnej ilości zapisywanych MB, ustalenia rozmiarów przestrzeni dysku służącej do testów, wyboru stopnia kompresji danych (opcja może np. symulować aplikacje archiwizujące pliki), zastosowania trybu Write-Trough (użycie cache i dysku), a także uruchomienia funkcji Trim, o ile nasz dysk ją wspiera. Wiele z ustawień odnosi się do testowania długoterminowej funkcjonalności dysków, opcje te pozwalają np. na zdefiniowanie minimalnej ilości przestrzeni SSD lub HDD, w której nie będą zapisywane pliki testowe, podanie liczby tworzonych plików oraz pętli benchmarku, włączenie losowej kompresji, deduplikację losowych danych, ustalenie czasu dla randomizowanego zapisu oraz czasu przerwy pomiędzy kolejnymi jego pętlami, zdefiniowanie opóźnienia po usunięciu 500 plików, a także wykorzystanie algorytmu MD5 dla zapisywanych i odczytywanych danych. Aplikacja wyświetla szczegółowy log z przeprowadzanych testów, jest on zapisywany w wybranym katalogu. Można także szybko tworzyć zrzuty ekranu, prezentujące np. osiągnięte przez nas wyniki.

Szata graficzna programu wygląda dość przyzwoicie, brak nadmiernych efektów wpływa na wydajność działania. Z narzędzia mogą skorzystać także mniej zaawansowani użytkownicy, wyniki można porównać z rezultatami innych osób (nie poprzez program), co pozwala na w miarę obiektywną ocenę wydajności naszego dysku. Niestety, prawidłowa interpretacja znaczenia wielu funkcji i uzyskanych rezultatów będzie osiągalna tylko dla użytkowników mających większe pojęcie o zasadach działania dysków SSD i HDD. Póki co, twórca narzędzia nie oferuje dokładnego samouczka lub szczegółowej pomocy, można jednak zapoznać się z autorskimi wpisami na temat programu, które są dostępne w forum xtremesystems.org.

Uwaga!
Używanie funkcji Endurance testing nie jest zalecane. Benchmarki tego rodzaju są wykonywane jedynie przez producentów sprzętu lub laboratoria. W trakcie takich testów przeprowadzana jest ogromna liczba cykli odczytu i zapisu. Benchmark ten pomaga w określeniu czasu, w jakim dysk przestanie działać prawidłowo.
Program nie wymaga instalacji, wystarczy rozpakować pobrane archiwum i otworzyć plik wykonywalny. Aplikację można uruchamiać np. z pendrive'a. Anvil's Storage Utilities nie pozostawia śladów w rejestrze Windows.

Licencja: Freeware (darmowa)
System Operacyjny: Windows XP/Vista/7/8/10
Oceń program:
-/5

Ocena: 3.8 (4 głosów)

Strefa Download programu
Anvil's Storage UtilitiesAnvil's Storage Utilities 1.1.0
Wersja stabilna
5.29 MB | 2014-02-16

Ilość pobrań: 1021 | W tym miesiącu: 1 | W poprzednim miesiącu: 5

Komentarze (0)
Anvil's Storage Utilities