w
googluj

Writer 1.1


ico
Writer jest bardzo prostym notatnikiem wydanym na urządzenia przenośne z systemem operacyjnym Android. Z jednej strony, program nie oferuje jakichkolwiek opcji konfiguracyjnych (przy czym nie oznacza to, że jest przez to niedopracowany czy na wczesnym etapie produkcji; nie). Z drugiej - wyróżnia go wsparcie dla podstawowych znaczników języka formatowania tekstu Markdown.

Zaawansowane edytory typu Word dają nam błyskawiczne sposoby na wizualne uatrakcyjnienie tekstu. Przykładowo, pogrubienie wyrazu czy oznaczenia nagłówka większym rozmiarem czcionki to kwestia kliknięcia opcji znajdującej się w menu czy użycia skrótu klawiszowego. Markdown, w fundamentalnym stopnia, również udostępnia pogrubienie itp., choć powstał po to, aby formatowanie było możliwie najbardziej uproszczone. Podstawowa różnica polega na tym, że aby sformatować dany tekst w formacie Markdown, należy dopisać pewne znaki z klawiatury. Przykładowo, aby zastosować emfazę, trzeba słowo czy ich grupę ująć znakami gwiazdki. I to wszystko. Aplikacja Writer wspiera tego typu formatowanie, choć w ograniczonym stopniu, dostosowanym do wizji autora ("Keep it Simple"). Do dyspozycji mamy to, co najistotniejsze: 3 stopnie nagłówka, pogrubienie, emfaza, lista wypunktowana. Nie trzeba uczyć się Markdown, gdyż o sposobie użycia każdego ze stylów dowiemy się na przykładach tuż po zainstalowaniu programu; pierwsza notatka to instrukcja obsługi. Podsumowując ten wątek: formatowania Markdown nie trzeba koniecznie używać i jest to tylko dodatek; opcja; niemniej - fajna.

Jako że Writer nie daje żadnych ustawień, powstaje pytanie: czy notatki można jakoś przetworzyć, np. udostępnić? Dobra wiadomość jest taka, że pliki zapisywane są w katalogu zwykłym aplikacji, tj. w katalogu "Writer", w formacie TXT. Korzystając z narzędzi do backupu można wysłać notatki do chmury i edytować je potem dowolnym edytorem. Istnieje też możliwość dodania tekstu do Writera. Należy dodać plik do wspomnianego katalogu, a ujrzymy zawarty w nim tekst w formie notatki po uruchomieniu aplikacji. Ekran główny to lista wszystkich naszych notatek; posortujemy je alfabetycznie bądź wedle czasu modyfikacji.

Writer zaprojektowany został z myślą o bezstresowym pisaniu. Ma czarno-biały interfejs i spore odstępy między wierszami. Udostępnia też proste statystyki w trakcie pisania notatki (liczbę słów i znaków; szacunkowy czas czytania). Jak to powiedział jeden z użytkowników: po prostu siadasz i piszesz. Inny zauważył, że Writer nadaje się do pisania wierszy; trzeba przyznać, że coś w tym jest.

Wymagania!
Android 2.1 i nowsze

Licencja: Freeware (darmowa)
Oceń program:
-/5

Ocena: 5 (2 głosów)

Strefa Download programu
WriterWriter dla Android
2018-06-23

Ilość pobrań: 5 | W tym miesiącu: 0 | W poprzednim miesiącu: 0

Komentarze (1)
Writer
avatararrow
HnauHnakrapunt | 2017.09.17 13:32
0 Oceniam pozytywnieOceniam negatywnieZgłoś nadużycie
Używałam. Do prostych notatek idealne, nie trzeba się przebijać przez polecenia całego pakietu biurowego.
Writer