w
googluj

Pale Moon 25.1.1


ico
Pale Moon to przeglądarka internetowa dostępna na urządzenia mobilne z systemem operacyjnym Android, a także na systemy stacjonarne Windows i Linux. Jej kod oparty jest na kodzie przeglądarki Firefox, a jej pierwsza wersja ujrzała światło dzienne w 2009 roku. Wedle zamierzeń producentów ma to być szybsza, efektywniejsza wersja Firefoxa; okrojona z części funkcji, ale wciąż mająca zapewniać kompatybilność z rozszerzeniami wydawanymi dla przeglądarki Mozilli. Jak prezentuje się wersja przygotowana dla urządzeń z Androidem i czy może stanowić konkurencję dla mobilnego Firefoxa oraz innych przeglądarek?

Jak można się było tego spodziewać, grafika interfejsu Pale Moon przypomina tę Firefoxa. Ekran domowy i zakładki, wreszcie menu podręczne (wyświetlane po naciśnięciu fizycznego przycisku MENU) mają taki sam projekt. (Oczywiście biorąc pod uwagę to, że najnowsza wersja Firefox ma jednak zawsze nowszą wersję tego designu; Pale Moon i podobne przeglądarki bazujące na kodzie Firefoxa, jak K9 Web Protection, zwykle cechują się designem znanym nam sprzed kilku aktualizacji Firefoxa). Różnice są niewielkie i dotyczą tylko tak naturalnych kwestii, jak loga aplikacji.

Otworzenie nowej zakładki w Pale Moon umożliwia nam przechodzenie gestami pomiędzy skrótami do stron ulubionych czy historii przeglądania. Wpisywanie frazy w pasku adresu daje nam z kolei sposobność szybkiego wyboru wyszukiwarki; domyślną jest DuckDuckGo. Jeżeli korzystamy z desktopowej wersji Pale Moon, mamy możliwość synchronizacji danych osobistych. Program wyposażony jest też w funkcję zapisywania strony internetowej do pliku PDF; można pobrać rozszerzenia z bazy Firefoxa.

Podsumowując, raczej trudno wskazać ważniejsze przyczyny, dla których użytkownik systemu Android, znający Firefoxa, Chrome, Dolphina, Operę, Boat czy UC, miałby zatrzymywać swoją uwagę na Pale Moon. Aplikacja, przynajmniej w naszym teście, nie wypadła tak imponująco, byśmy nagle musieli porzucić wymienione potęgi. Mówiąc brutalnie, może zbyt brutalnie, bo zbyt ogólnie, Pale Moon to po prostu Firefox w wersji sprzed roku. Program przydać się może fanom wersji stacjonarnej, ale raczej nikomu innemu. Po prostu konkurencja jest zbyt wielka i zbyt silna, byśmy z czystym sumieniem polecali Pale Moon. Choć bez stosowania porównań - to na pewno dobra przeglądarka.

Uwaga!
Dostępna jest wersja tego programu dla stacjonarnego systemu Windows.

Ograniczenia!
Istnieje możliwość synchronizacji danych z wersją stacjonarną przeglądarki.

Wymagania!
Android 2.2 i nowsze

Licencja: Freeware (darmowa)
Oceń program:
-/5

Ocena: 3 (3 głosów)

Strefa Download programu
Pale MoonPale Moon dla Android
2014-11-28
przejdź Pale Moon dla Windows

Ilość pobrań: 135 | W tym miesiącu: 0 | W poprzednim miesiącu: 2

Komentarze (0)
Pale Moon