w
googluj
pl

Mozilla Stumbler 1.8.5


ico
Mozilla Stumbler jest to aplikacja dostępna na urządzenia przenośne z systemem operacyjnym Android, która jest... ale zanim dokończymy, powiemy najpierw, czym nie jest: Mozilla Stumbler nie ma żadnego związku ze słynną przeglądarką internetową Firefox; nie jest to żaden super-plugin ani nic podobnego. Mozilla Stumbler to open-source'owy projekt będący skanerem sieci bezprzewodowych, który zbiera dane dla serwisu geolokalizacyjnego o nazwie Mozilla Location Service (MLS). MLS umożliwiać ma urządzeniom (przede wszystkim tym ze słabym czujnikiem GPS oraz laptopom bez takiego czujnika, jak i w ogólności urządzeniom mobilnym z Firefox OS) ustalenie ich lokalizacji na podstawie infrastruktury: punktów dostępu wi-fi oraz wieży sieci telefonii komórkowych. Serwis powstał w 2013 roku i - w przeciwieństwie do podobnych serwisów prowadzonych przez innych potentatów branży (Google, Apple itd.) - jest on usługą otwartą, tzn. że każdy może wziąć udział w jego budowie.

Mozilla Stumbler jest więc oficjalnie dedykowaną aplikacją do rozbudowy MLS. Serwis nie zlokalizuje urządzenia dopóki, dopóty nie dowie się, gdzie są wspomniane obiekty w infrastrukturze, naszym więc zadaniem jest pomóc - a narzędziem oddanym do naszej dyspozycji jest Mozilla Stumbler. Jak działa? To tak proste, że prostsze być nie może: po uruchomieniu, aplikacja powita nas notką informacyjną z prośbą o przeczytanie dokumentu nt. polityki prywatności, jak i przyciskiem służącym do rozpoczęcia skanowania. I tu już zaczyna się nasza właściwa "misja". W gruncie rzeczy chodzi o to, by - po włączeniu funkcji aplikacji (przełącznik znajduje się w pasku akcji; domyślnie jest włączony), jak i czujnika GPS oraz dostępu do sieci wi-fi, chodzić po okolicy. O nic nie musimy się martwić - aplikacja działa automatycznie; sama zbiera potrzebne informacje. (Tak naprawdę na pierwszą "misję" można się wybrać... siedząc w domu; najważniejsze, by włączyć aplikację).

Nasza "misja" będzie tym owocniejsza, im mniej informacji z naszego regionu udało się innym dotychczas do serwisu przesłać. Aktualną, aktualizowaną codziennie, mapę można zobaczyć w witrynie internetowej serwisu. Najkrócej mówiąc, czym większe miasto, tym już lepiej przez "wywiadowców" "rozpracowane" ("sztab" oznacza je na niebiesko), ale niekoniecznie. Mapę można dokładnie przybliżyć i dlatego warto w pierwszej kolejności, nawet gdy mieszkamy w dużym mieście, zobaczyć już teraz, czy nie dałoby się uzbierać informacji wprost z naszej okolicy. Koszt nie jest w końcu spory - wystarczy spacer z włączoną aplikacją. Jeśli ktoś jest oddany projektom Mozilli, zachęca się go do przejażdżki rowerowej za miasto... Bez względu na wszystko, jeśli zdecydujemy się na "misję" i zainstalujemy opisywaną aplikację mobilną, to na pewno ucieszy nas fakt, że również sama pokazuje, które rejony są pokryte, a które nie. Ponadto udostępnia nam kilka ustawień czy dane nt. "żniw", czyli efekty skanowania... Bez względu na preferowaną metaforę - wojskową czy rolniczą - warto pomóc Mozilli.

Uwaga!
Aktualna mapa związana z serwisem dostępna jest pod adresem https://location.services.mozilla.com/map#2/15.0/10.0

Wymagania!
Android 2.3.3 i nowsze

Spolszczenie!
Język polski ustawiany jest automatycznie

Licencja: Freeware (darmowa)
Oceń program:
-/5

Ocena: 5 (1 głosów)

Strefa Download programu
Mozilla StumblerMozilla Stumbler dla Android
2018-06-23

Ilość pobrań: 16 | W tym miesiącu: 0 | W poprzednim miesiącu: 0

Komentarze (0)
Mozilla Stumbler