w
googluj
pl

EDS Lite


ico
EDS Lite to darmowa wersja programu dostępnego na urządzenia z systemem operacyjnym Android, który umożliwia tworzenie zaszyfrowanych kontenerów/pojemników na dane. Dla zaawansowanych użytkowników: potrafi przy tym obsługiwać kontenery TrueCrypt, LUKS, VeraCrypt, CyberSafe. Dla początkujących użytkowników: jeśli chcemy w bezpiecznym miejscu przechowywać różne (dowolne) pliki; nie chcemy, by były dostępne dla aplikacji trzecich czy "przypadkowych" użytkowników urządzenia - warto poświęcić czas na poznanie tego narzędzia. Poniższy opis skierowany jest do początkujących.

Interfejs aplikacji podzielony jest na 2 części: "kontenery" i "urządzenie". Pierwsza zakładka jest początkowo pusta, gdyż nie mamy żadnych zaszyfrowanych danych. Druga z kolei nie jest niczym innym, jak po prostu wbudowanym menedżerem plików. Poprzez pasek akcji możemy w nim: wyszukać plik, wrócić do ekranu startowego aplikacji, jak i włączyć opcję selektywnego wyboru katalogów/plików. Kolejne funkcje operacji są dostępne po naciśnięciu fizycznego przycisku MENU bądź po przytrzymaniu katalogu lub pliku.

Jeśli jeszcze nie korzystaliśmy z tego typu narzędzia, wówczas szyfrowanie danych może się wydać bardzo trudne, a nawet frustrujące, ponieważ ta akurat aplikacja nie udostępnia żadnego samouczka. Opiszmy więc przykładowe szyfrowanie danych:

1. Najpierw, na ekranie konfiguracji kontenera, po tapnięciu w ikonę klucza dostępną w pasku akcji, podajemy ścieżkę, czyli docelową lokalizację pliku kontenera z zaszyfrowanymi danymi. Można ją wybrać menedżerem; np. przechodzimy do katalogu Download i wpisujemy w wierszu nazwę, a potem wybieramy OK. Następnie określamy hasło i rozmiar w MB. Dostępne algorytmy szyfrowania to AES, Serpent, Twofish; algorytmy mieszania - SHA-512, RIPEMD-160, Whirlpool. Nie musimy się na tym jednak znać; domyślnie ustawiane są pierwsze pozycje z wymienionych list. Najważniejsze jest teraz samo utworzenie pustego kontenera (czyli niejako pustego katalogu) przez podanie lokalizacji, w której chcemy go mieć. Co do rozmiaru, to początkowo parametr ten ma wartość 2 MB i taką zostawmy. Nasz kontener, po utworzeniu, powinien zostać automatycznie zamknięty.

2. Następnie przechodzimy do wbudowanego menedżera plików i wybieramy pliki, które mają być zaszyfrowane. Oczywiście, ich wielkość nie może przekroczyć 2 MB założonego przed chwilą kontenera. Dla naszych treningowych celów dodajmy dowolne rzeczy. Po zaznaczeniu jednego czy kilku plików, wybieramy z menu (po naciśnięciu fizycznego przycisku MENU) funkcję ich skopiowania. Tu ważna uwaga. Powinniśmy wybrać raczej wycięcie danych, bo dzięki temu pliki nie będą już dostępne. Z kolei proponowane teraz kopiowanie sprawi, że pliki te nadal będą obecne w lokalizacji, z której je pobieramy do kontenera. Inaczej mówiąc, ich szyfrowanie nie ma sensu, ale jest to lepsze rozwiązanie w celu samego przetrenowania szyfrowania, a o to nam tu chodzi. Następnie więc wychodzimy z menedżera i przechodzimy w aplikacji do zakładki z kontenerami. Wybieramy nasz kontener i wpisujemy hasło, które przed chwilą ustaliliśmy. Następnie już tylko wybieramy z menu (ponownie naciskamy fizyczne MENU) opcję "Wklej". I prawie gotowe, bo musimy jeszcze tylko zamknąć kontener - przytrzymujemy go na liście głównej i wybieramy z okienka "Zamknij".

W ramach ćwiczeń utwórzmy kolejny kontener, ale teraz zastosujemy wycięcie danych. Wszystko stanie się dla nas potem proste i będziemy zadowoleni, że poznaliśmy super-narzędzie do szyfrowania danych.

Ograniczenia!
Wersja pełna kosztuje 22,38 zł i m.in. pozwala synchronizować kontenery z kontem w chmurze Dropboxa.

Wymagania!
Android 2.2 i nowsze

Spolszczenie!
Język polski ustawiany jest automatycznie

Licencja: Freeware (darmowa)
Oceń program:
-/5

Ocena: 3.7 (3 głosów)

Strefa Download programu
EDS LiteEDS Lite dla Android
2019-07-08

Ilość pobrań: 68 | W tym miesiącu: 0 | W poprzednim miesiącu: 0

Komentarze (0)
EDS Lite