w
googluj
pl

VeraCrypt Portable 1.23 Hotfix 2


VeraCrypt Portable – przenośna wersja otwartoźródłowego programu VeraCrypt, który pozwala na szyfrowanie nośników danych, ich partycji, a także wybranych katalogów i plików. Procesy szyfrowania i deszyfrowania są realizowane „w locie”. Po podaniu hasła/klucza i zamontowaniu zaszyfrowanego woluminu, użytkownik może swobodnie pracować na danych, które są odkodowywane jedynie w pamięci RAM, zaś na nośniku danych pozostają nadal zaszyfrowane. VeraCrypt jest forkiem wersji 7.1a popularnego narzędzia szyfrującego dyski - TrueCrypt. Wersja ta jest uznawana przez wiele osób (być może niesłusznie) za ostatnie bezpieczne wydanie TrueCrypt, które nie posiada backdoorów zaimplementowanych na potrzeby amerykańskich służb specjalnych. VeraCrypt pozwala na wykorzystanie o wiele większej liczby iteracji szyfrujących niż jego pierwowzór, poza tym w programie wprowadzono udoskonalenia w zakresie bezpieczeństwa w stosunku do TrueCypt. Oprogramowanie jest rozwijane przez francuską firmę IDRIX, profesjonalnie zajmującą się kryptografią oraz bezpieczeństwem IT. Odpowiednie wersje VeraCrypt przygotowano dla systemów Windows, Mac OS X i Linuks.

VeraCrypt w wersji przenośnej nie powinien być używany do szyfrowania partycji/dysków systemowych. Przyda się za to przy kodowaniu partycji czy dysków (HDD, SSD, zewnętrznych), na których nie zainstalowano systemu operacyjnego, a także przy tworzeniu zaszyfrowanych pendrive’ów, kart pamięci, dyskietek oraz płyt CD/DVD. Poza tym dostępna jest opcja tworzenia wirtualnych, zaszyfrowanych plików/kontenerów, w których można umieszczać dowolne dane. Rozmiar takiego kontenera może być zwiększany dynamicznie wraz z dodawaniem do niego kolejnych plików. Wygodny kreator przeprowadzi użytkownika przez proces tworzenia zaszyfrowanego woluminu. Warto wspomnieć o możliwości tworzenia woluminów ukrytych, zawartych w już zakodowanych kontenerach. W programie zaimplementowane funkcje automatycznego montowania woluminów. Skorzystamy również z listy ulubionych woluminów, pozwalającej na ich szybkie montowanie. Od wersji 1.0f możliwy jest odczyt woluminów TrueCrypt (także ukrytych) oraz ich konwersja na woluminy VeraCrypt. Oba programy mogą działać jednocześnie w systemie.

VeraCrypt oferuje następujące algorytmy kryptograficzne – AES, Serpent i Twofish, wszystkie o 256 bitowych kluczach i 128 bitowych blokach. Możliwe jest kaskadowe zastosowanie wybranych algorytmów. Klucz zostaje stworzony przy użyciu podanego przez nas hasła, generatora liczby losowej, wspomnianych algorytmów, funkcji skrótu (RIPEMD-160, SHA-256, SHA-512, Whirlpool) oraz tzw. soli (512 bitowej). Dzięki trybowi XTS możliwe jest wygenerowanie dwóch niezależnych od siebie kluczy. Program pozwala także na zastosowanie kluczy bazujących na plikach dowolnego typu, w tym np. plikach dostępnych na tokenach czy kartach zabezpieczających. Parametr PIM (Personal Iterations Multiplier, w polskiej translacji - MOI) oferuje możliwość zwiększenia liczby iteracji szyfrujących. VeraCrypt działa całkiem wydajnie - oprócz pewnej ilości czasu, niezbędnej na zamontowanie woluminu, wszystkie normalne operacje na plikach zawartych w woluminie są wykonywane właściwie bez większych opóźnień. Fragmenty plików (odkodowywane czy szyfrowane) płyną równocześnie poprzez liczne tunele, tworzone pomiędzy nośnikiem danych a pamięcią RAM. Trzeba wspomnieć również o obsłudze wielu rdzeni i wątków CPU oraz sprzętowej akceleracji szyfrowania AES. Program jest zgodny z rozmaitymi standardami czy specyfikacjami szyfrowania danych - ISO/IEC 10118-3:2004, FIPS 197, FIPS 198, FIPS 180-2, FIPS 140-2 (XTS-AES, SHA-256, SHA-512, HMAC), NIST SP 800-38E, PKCS #5 v2.0, PKCS #11 v2.20.

Interfejs graficzny VeraCrypt jest dość skromny wizualnie, ale oferuje wygodny dostęp do wszystkich istotnych funkcji programu. Mniej doświadczeni użytkownicy powinni szybko opanować podstawy obsługi narzędzia, jednak wiele z jego możliwości wymaga szerokiej wiedzy o szyfrowaniu danych. Instrukcje i różne porady (w języku angielskim) zawarto w dokumentacji online oraz w podręczniku (plik PDF) ulokowanym w głównym folderze VeraCrypt Portable. W Internecie można znaleźć też instrukcje/samouczki dostępne w języku polskim.

Uwaga!
Plik przeznaczony do pobrania to standardowy instalator VeraCrypt, który posiada opcję wypakowanie przenośnej wersji programu do wybranej lokacji. W folderze edycji Portable znajdziemy 32 i 64 bitowe wydanie programu.
VeraCrypt w wersji przenośnej nie powinien być używany do szyfrowania partycji/dysków systemowych.
Wersja Portable może być z powodzeniem używana z poziomu pendrive’a czy dysku zewnętrznego na różnych PC. Warto jednak dodać, że twórcy zalecają skorzystanie z opcji „Konfigurowanie dysku podróżnego” w celu uzyskania jak najbardziej przenośnej wersji narzędzia, działającej z pendrive’a itp. Opcja jest dostępna w menu Narzędzia.
Wersję przenośną należy uruchamiać jako administrator systemu.
Sposób zmiany języka interfejsu na polski – menu Settings, opcja Language, opcja „polski”.

Licencja: Freeware (darmowa)
System Operacyjny: Windows 2000/XP/Vista/7/8/10
Oceń program:
-/5

Ocena: 4.3 (6 głosów)

Strefa Download programu
VeraCrypt PortableVeraCrypt Portable 1.23 Hotfix 2
Wersja stabilna
34.01 MB | 2018-12-22
przejdź Wersja instalacyjna VeraCrypt

Ilość pobrań: 2199 | W tym miesiącu: 1 | W poprzednim miesiącu: 6

Komentarze (0)
VeraCrypt Portable