Unreal Commander Portable – przenośne wydanie darmowego menadżera plików - Unreal Commander. Program nie jest być może aż tak rozbudowany, jak popularny Total Commander, ale oferuje dość zbliżoną funkcjonalność.
Dwupanelowy eksplorator lokacji pozwala na wygodne przeglądanie zawartości woluminów i katalogów. Panele wyskalujemy według potrzeb oraz ustawimy poziomo albo pionowo. Dostępne są różne tryby wyświetlania plików i folderów. Możemy skorzystać z widoku podstawowego (wyświetla tylko ikony i nazwy plików/katalogów) bądź pełnego (ikony, nazwy, informacje o typach, rozmiarach, datach modyfikacji, atrybutach i innych parametrach plików ). Będziemy w stanie przełączyć się także na widok miniatur (zawierają podgląd obrazów i kadrów wideo) czy czysty widok plików (wyświetla wszystkie pliki z danej lokacji i jej podkatalogów, bez pokazywania folderów). Unreal Commander oferuje również panel podglądu, w którym prezentowane są obrazy albo właściwości i zawartość plików (np. treść plików tekstowych). Pliki i katalogi można w łatwy sposób filtrować i sortować, poza tym w razie potrzeby wyświetlimy również ukryte pliki systemowe. Funkcje nawigacyjne pozwalają na intuicyjne przechodzenie do wybranych partycji i katalogów (także folderów użytkownika i systemowych). Możliwe jest stworzenie listy zakładek prowadzących do ulubionych lokacji i następnie wykorzystanie jej w celu szybkiego dostępu do danych. Program posiada moduł historii odwiedzanych katalogów, wyposażony w funkcje nawigacyjne.
Jeżeli chodzi o rozmaite działania na plikach i katalogach (pojedynczych lub większej ilości), skorzystamy z typowych operacji - wytnij, wklej, kopiuj, przenieś, usuń, zmień nazwę, utwórz katalog - jak również z szeregu innych, bardziej specyficznych możliwości. Program pozwala na zaawansowane zaznaczanie danych (także według określonych typów i ciągów znaków w nazwach), porównywanie plików i katalogów, wyliczanie ilości miejsca zajmowanego przez podkatalogi, synchronizację danych, dzielenie plików na części oraz scalanie wydzielonych fragmentów w pojedynczy plik. Możliwe jest także tworzenie i rozpakowywanie archiwów oraz przeglądanie i edytowanie ich zawartości (wewnętrzne wsparcie dla formatów ZIP, RAR, ACE, CAB, JAR, TAR, LHA, GZ, TGZ, ARJ, opcjonalne korzystanie z archiwizatorów zewnętrznych). Poza tym możemy zmieniać atrybuty plików i folderów, wyliczać i weryfikować sumy kontrolne plików, tworzyć dowiązania symboliczne, niszczyć dane, wyszukiwać pliki i katalogi, w zaawansowany sposób zmieniać nazwy i rozszerzenia większej liczby plików, jak również realizować transfery pomiędzy naszym PC a serwerem FTP (za pomocą wbudowanego klienta FTP). Warto wspomnieć o opcjach związanych z linią poleceń (szybkie kopiowanie ścieżek i nazw plików do wiersza poleceń lub uruchamianie trybu MS-DOS). Kolejne funkcje to wykorzystanie metody przeciągnij i upuść (przydatna do przenoszenia i kopiowania plików w obrębie paneli eksploracyjnych), integracja z narzędziem Universal Viewer (współpracuje także z Total Commander), wsparcie dla wtyczek WLX, WCX, WDX (wtyczki można pobrać z witryny programu) oraz obsługa za pomocą skrótów klawiaturowych (podobnych do tych z Total Commandera). Menadżer potrafi korzystać zarówno z lokalnych nośników danych, jak i z dysków sieciowych.
Wersja Portable domyślnie przechowuje ustawienia tylko w swoim głównym folderze. Dzięki temu jest w pełni przenośna i można używać jej na różnych PC z zachowaniem tej samej konfiguracji, np. z poziomu nośników typu pendrive czy dysk zewnętrzny. Edycja Portable nie modyfikuje rejestru Windows własnymi kluczami, chyba że sami zdecydujemy się na taką akcję i zrealizujemy ją za pomocą odpowiedniej opcji programu.
Interfejs graficzny Unreal Commander Portable prezentuje się dość przyzwoicie pod względem estetyki wykonania, a co najważniejsze, oferuje łatwy dostęp do wszystkich niezbędnych funkcji wartościowego menadżera plików. W razie potrzeby można dostosować cechy wizualne interfejsu do swoich potrzeb (np. wybrać obrazy tła, kolory elementów GUI, rozmiar czcionki). W witrynie producenta udostępniono zestaw motywów graficznych, który możemy pobrać również poprzez ustawienia programu. Mniej doświadczeni użytkownicy powinni w krótkim czasie opanować podstawy obsługi narzędzia, jednak część z funkcji wymaga m.in. obszerniejszej wiedzy o systemie plików i operacjach możliwych do przeprowadzenia na plikach/katalogach. Twórca programu nie przygotował konkretnego pliku pomocy ani szczegółowych instrukcji, poprzez menu Pomoc czy katalog Help można otworzyć tylko wykaz skrótów klawiaturowych.
Uwaga! Sposób ustawienia języka polskiego – klikamy w opcję „Configuration” (dostępną na pasku menu), z listy wybieramy „Options”, w otwartym oknie ustawień koncentrujemy się na rozwijalnej liście „Language” i wybieramy z niej opcję „Polish”, następnie klikamy w przycisk Apply. Program musi pobrać polską translację z witryny Unreal Commander, tak więc wymagane jest połączenie z Internetem.
Ograniczenia! Jeżeli chcemy, aby Unreal Commander działał w trybie w pełni funkcjonalnym, powinniśmy uzyskać chociaż bezpłatną licencję na ten program. Licencję możemy zdobyć z poziomu interfejsu, ale musimy być w tym czasie połączeni z Internetem. Niestety, podczas użytkowania licencji darmowej, niekiedy wyświetlane jest okienko z prośbą o drobną dotację dla autora narzędzia. Okienko blokuje na kilka sekund dostęp do wybranych funkcji programu. Po wpłacie dotacji można uzyskać pełną licencję i tym samym pozbyć się zbędnego okienka.
Producent: Max Diesel
Licencja: Freeware (darmowa) System Operacyjny: Windows XP/Vista/7/8/10
Oceń program: Twoja ocena: - 3 użytkowników:
-/5
Ocena:5 (3 głosów)
Strefa Download programu Unreal Commander Portable