w
googluj

Selingua Columns 1.1


Program niewielkich rozmiarów służący do nauki języków w formie zabawy – mamy do wyboru szwedzki, francuski, hiszpański, niemiecki oraz angielski. Aplikacja nie jest dostępna w polskiej wersji językowej, jednak nadaje się dla osób, które mają przynajmniej podstawową znajomość dwóch języków z podanych powyżej. Dostępny jest także jeden rodzaj ćwiczenia dla osób znających tylko jeden język – dopasowywanie rodzajników do rzeczowników.

Gra bardzo przypomina tetris – z tym, że tutaj wszystkie klocki są prostokątne. Wybieramy dowolną parę językową, opcję trudności oraz rodzaj ćwiczenia – możemy dopasowywać rodzajniki do rzeczowników tylko w jednym języku lub też dopasowywać do siebie znaczeniami wyrazy w dwóch językach.

W przypadku ćwiczenia z rodzajnikami są one oznaczone kolorami, gdy poprawny rodzajnik zostanie sparowany z rzeczownikiem wówczas oba znikają, można tym sposobem kasować je w pionie i poziomie. Klocki z rodzajnikami spadają z góry i można nimi kierować używając strzałek na klawiaturze. Rzeczowniki pojawiają się na dole w postaci szeregu klocków. Tak jak w tetris gra kończy się, kiedy układane klocki dotkną górnej krawędzi pola gry.

W wersji z dwoma językami ustawiamy potrójne klocki spadające z góry – każdy w nich zawiera trzy wyrazy - są one oznaczane kolorami, w zależności od tego, jakimi są częściami mowy, a więc osobno rzeczowniki, czasowniki, liczebniki, zaimki itd. Pozwala to na szybkie ich zapamiętywanie oraz ułatwia dopasowywanie ich w pary. Klocki znikają, gdy dopasujemy do siebie w pionie lub w poziomie dwa wyrazy o tym samym znaczeniu – z tego samego języka, lub też w dwóch językach. Co ciekawe po dopasowaniu takich klocków znikają wszystkie odpowiadające im wyrazy – nie muszą się one stykać, wystarczy dopasowanie jednej pary. Po dłuższej rozgrywce daje to ciekawy efekt combo, ponieważ powstają luki w ułożeniu, w które wpadają kolejne klocki, które często dopasowują się same. Tak jak w poprzednim przypadku do game over dochodzi, gdy ułożenie dotknie górnej krawędzi planszy.

Dla obu opcji ćwiczenia istnieje możliwość dodania własnej listy wyrazów, dzięki której możemy ćwiczyć to słownictwo, którego akurat potrzebujemy. Własne listy wyrazów można tworzyć przy użyciu edytora słownika dołączonego do programu Selingua Languages Tutor – w ten sposób sami decydujemy czego się uczymy – jest to więc bardzo elastyczna aplikacja, która daje nam duże możliwości mimo niewielkich rozmiarów.

Osobom, którym znudziło się dopasowywanie wyrazów twórcy programu zafundowali opcję rozrywkową – dopasowuje się klocki z różnymi kształtami – jeśli uda nam się umieścić co najmniej 3 identyczne kształty obok siebie, to znikają one, a reszta przesuwa się w wolne miejsca. W tym przypadku, mamy więcej możliwości, aby pozbyć się klocków – znikają one po ułożeniu linii poziomych, pionowych, ale także przekątnych, czego dwie poprzednie opcje nie zapewniają - można więc odprężyć się po nauce języka.

Autorka programu dodała także 3 skórki do wyboru – można je dopasowywać według uznania. Dźwięk można włączać lub pozostawić wybór bezdźwięczny. Aplikacja jest całkowicie darmowa – mimo to nie zawiera żadnych reklam, spyware i nie wysyła spamu, rejestracja także nie jest wymagana. Wystarczy ściągnąć i korzystać, ale uwaga – gra wciąga! Po każdej rozgrywce możemy zobaczyć swoje miejsce w rankingu – zapamiętuje on 10 najlepszych wyników, a więc mamy motywację do nauki. Słowa użyte w tym programie zostały wykorzystane także w innej aplikacji z tej serii – Selingua Language Tutor – dlatego najlepiej korzystać z obu programów naraz – zapewnia to o wiele większą efektywność.
Licencja: Freeware (darmowa)
System Operacyjny: Windows 2000/XP/Vista/7
Oceń program:
-/5

Ocena: 4 (1 głosów)

Strefa Download programu
Selingua ColumnsSelingua Columns 1.1
Wersja stabilna
1.63 MB |2011-05-10

Ilość pobrań: 592 | W tym miesiącu: 4 | W poprzednim miesiącu: 0

Komentarze (0)
Selingua Columns