w
googluj

Lingual Media Player (LaMP) 1.7.0


Lingual Media Player (nazywany także skrótowo LaMP) to darmowy pogram służący do nauki języka obcego poprzez oglądanie materiałów wideo i jednoczesne czytanie dołączonych do nich napisów o dwóch wybranych przez nas wersjach językowych. Wbudowany odtwarzacz pozwala na wyczytywanie klipów z serwisu YouTube oraz filmów zapisanych w popularnych formatach wideo. Warto dodać, że w Lingual Media Player wybierzemy również odpowiednią ścieżkę językową audio dla filmu, o ile jest ona dostępna dla tego materiału. Program wyposażono w bardzo istotne dla nauki języka funkcje: automatyczne zatrzymywanie wideo przy przejściu do następnej kwestii zawartej w napisach, łatwe powtarzanie ostatniej frazy, a także wykaz wszystkich kwestii dla dwóch wersji językowych napisów, który pozwala na szybkie przechodzenie do wybranych wypowiedzi w materiale wideo (wystarczy kliknąć lewym przyciskiem myszki na interesującym nas zdaniu). Poza tym aplikacja posiada moduł tłumacza (opartego na translatorze Bing) oraz oferuje możliwość przetłumaczenia aktualnie wyświetlanego fragmentu napisów za pomocą witryny translatora Google. Można również skorzystać ze słowników online (Oxford, Cambridge i Visuwords – funkcja tylko dla napisów w wersji anglojęzycznej).

Odpowiadające nam wersje językowe napisów wybieramy tuż po wczytaniu materiału wideo do aplikacji. Poza tym w trakcie odtwarzania wideo możemy przełączać się pomiędzy interesującymi nas wersjami napisów (poprzez przycisk Subtitles, umieszczony na górnym pasku roboczym LaMP). Odtwarzacz zintegrowany z Lingual Media Player pozwala na aktywację pauzy po każdej frazie zawartej w napisach, szybkie przeskoczenie do ostatniej kwestii, wyłączenie/włączenie wyświetlania jednej albo dwóch wersji językowych napisów, a także wczytanie ścieżki audio nagranej w innym języku. Oprócz tego player wyposażono w podstawowe kontrolki (Play, Pauza, regulacja głośności), oś czasu z funkcją przeskoku oraz tryb pełnego ekranu.

Klipy wideo z serwisu YouTube należy wczytywać poprzez specjalny moduł. Zawiera on gotową bazę materiałów wideo z różnymi wersjami językowymi napisów Closed Captioning (CC). Wśród nagrań znajdziemy przede wszystkim filmy o tematyce popularnonaukowej czy edukacyjnej, ale dostępne są także pozycje typowo rozrywkowe. Zawartość bazy można aktualizować, pobierając dane o nowych klipach z serwera producenta LaMP. Oczywiście w każdej chwili możemy wprowadzić do bazy materiały z YouTube wybrane przez nas samych (za pomocą opcji „Clips list”). Do każdego klipu w bazie przypisano szereg informacji, które odnoszą się do tytułu i kategorii tematycznej nagrania, dostępnych wersji językowych napisów, a także czasu trwania danego materiału. Można filtrować pozycje wyświetlane w bazie pod kątem języka filmów, odpowiednich wersji językowych napisów, a także daty dodania materiałów do listy. Oprócz otwierania nagrań umieszczonych w bazie, moduł pozwala również na edycję informacji o danym filmie, a także wyświetlenie niewielkiego okienka podglądu wideo (z możliwością odtwarzania klipu). Jeżeli chodzi o materiały wideo wczytywane z dysku, LaMP obsługuje następujące formaty - AVI, MKV, WMV, MPG, DIVX, MP4, ASF, FLV, MOV, M4V oraz VOB. W takim wypadku dopuszczalnym formatem napisów jest SRT. Warto dodać, że w Lingual Media Player skorzystamy również z prostej funkcji synchronizacji napisów z materiałem wideo odtwarzanym z dysku. Aplikacja zapamiętuje ostatnio oglądane filmy i używane wersje językowe czy pliki napisów, po czym pozwala na łatwy dostęp do tych pozycji.

Interfejs graficzny programu prezentuje się dość przyzwoicie pod względem wizualnym. Obsługa LaMP nie powinna okazać się zbyt trudna nawet dla mało zaawansowanych użytkowników. W razie problemów, w programie można zapoznać się z instrukcjami dotyczącymi obsługi odtwarzacza. Poza tym w witrynie projektu przygotowano skromny dział FAQ, a także wyszukiwarkę napisów (wyszukiwanie za pomocą Google, rezultaty z około 20 katalogów napisów).

Uwaga!
Twórca programu oferuje również webaplikację LaMP, kontrolowaną z poziomu przeglądarki internetowej. Posiada ona funkcje zbliżone do programu, z wyjątkiem obsługi filmów i napisów dostępnych na dysku, synchronizacji napisów z wideo, wyboru ścieżki audio nagranej w określonym języku, trybu pełnego ekranu, a także możliwości translacyjnych.

Licencja: Freeware (darmowa)
System Operacyjny: Windows XP/Vista/7/8/10
Oceń program:
-/5

Ocena: 3.7 (3 głosów)

Strefa Download programu
Lingual Media Player (LaMP)Lingual Media Player (LaMP) 1.7.0
Wersja stabilna
1.8 MB | 2014-08-03

Ilość pobrań: 333 | W tym miesiącu: 4 | W poprzednim miesiącu: 2

Komentarze (0)
Lingual Media Player (LaMP)