w
googluj
pl

ScreenToGif 2.33.1


ScreenToGif to darmowy program, który nagrywa materiał wideo z czynnościami wykonywanymi przez użytkownika w wybranym obszarze ekranu, po czym konwertuje tak przygotowane nagranie na animowany obraz GIF. Program pozwala na dowolne skalowanie rejonu nagrywania, dostosowanie ilości FPS (od 5 do 40), a także na zmodyfikowanie każdej klatki nagranego materiału za pomocą zestawu narzędzi edycyjnych.

W aplikacji skorzystamy z następujących narzędzi edycji - zmiany rozmiarów obrazu, kadrowania, filtrów graficznych, usuwania wybranych klatek oraz odwracania/zamienienia ich kolejności, wprowadzania tekstu, podpisów i klatek tytułowych, tworzenia obramowania oraz importu obrazów zewnętrznych. Możliwe jest zastosowanie tzw. stylu yoyo, a także aktywacja trybu Slo-Motion, przeznaczonego do spowolnienia animacji. Wśród filtrów graficznych znajdziemy skalę szarości, pikselizację, rozmycie, przeźroczystość, negatyw oraz sepię. Poza tym dostępny jest także eksport wybranej klatki do pliku JPG (czasem trzeba skorzystać ze skrótu Ctrl+E, ponieważ odpowiednia opcja w menu nie działa do końca prawidłowo). Nagrywanie można w każdej chwili zatrzymać, po czym wznowić je w odpowiednim momencie. Obszar nagrywania jest przeźroczysty i podczas zapisu wideo możemy wykonywać w nim normalne czynności, np. otwierać wybrane witryny, edytować dokumenty, kopiować pliki itp.

Ustawienia pliku wyjściowego dotyczą dwóch sposobów kodowania GIF. Kodowanie Custom (własne) pozwala na wybór jakości grafiki (im wyższa, tym animacja będzie wolniejsza), włączenie wykrywania pikseli, które nie zmieniają pozycji (nie trzeba ich nagrywać w kolejnych klatkach - zmniejsza to rozmiary tworzonego pliku), a także wybranie koloru dla warstwy przeźroczystości GIF. Poza tym dostępne jest także kodowanie oparte na paint.NET. W obu przypadkach możemy zdecydować o tym, czy animacja będzie zapętlana, jak również podać liczbę jej pętli (nieskończona lub od 2 do 100).

W opcjach konfiguracyjnych programu ustalimy, czy w nagraniu i animacji zostanie uwzględniony kursor myszki, zdecydujemy o automatycznym wywołaniu trybu edycji po zakończeniu nagrywania, wybierzemy domyślny folder docelowy dla tworzonych animacji, włączymy odliczanie przed rozpoczęciem zapisu wideo, aktywujemy powiadomienie o ukończonym procesie tworzenia animacji, a także skonfigurujemy skróty klawiatury związane z rozpoczęciem oraz zatrzymaniem operacji nagrywania.

Interfejs graficzny narzędzia został wykonany na przyzwoitym poziomie, możemy skorzystać z dwóch stylów wizualnych okna głównego – motywu klasycznego oraz Metro. Obsługa narzędzia jest bardzo prosta i mniej doświadczeni użytkownicy powinni opanować ją w krótkim czasie. Wystarczy wyskalować okienko nagrywania, dostosować liczbę klatek, włączyć zapis wideo, nagrać to, co nas interesuje, po czym zakończyć ten proces i przejść do trybu edycji. Po zaakceptowaniu wprowadzonych zmian oraz wyborze katalogu docelowego dla tworzonej animacji, rozpocznie się konwersja wideo na GIF. Gdy operacja dobiegnie końca, zostanie wyświetlone odpowiednie okienko informacyjne, pozwalające na otworzenie pliku GIF w przeglądarce Internet Explorer. W witrynie producenta można znaleźć odnośnik prowadzący do poradnika dla początkujących użytkowników programu (URL jest dostępny w dziale Documentation).

Uwaga!
Warto pamiętać, że domyślna przeglądarka graficzna może nie obsługiwać animowanych GIF-ów, w związku z tym należy je otwierać w programach obsługujących takie animacje. Można skorzystać np. z przeglądarki internetowej.
Program nie wymaga instalacji, wystarczy uruchomić pobrany plik.

Licencja: GNU GPL (darmowa)
System Operacyjny: Windows XP/Vista/7/8/10
Oceń program:
-/5

Ocena: 4.8 (4 głosów)

Strefa Download programu
ScreenToGifScreenToGif 2.33.1
Wersja stabilna
3.51 MB | 2021-07-25

Ilość pobrań: 583 | W tym miesiącu: 1 | W poprzednim miesiącu: 2

Komentarze (1)
ScreenToGif
avatararrow
Garu | 2017.06.19 06:19
0 Oceniam pozytywnieOceniam negatywnieZgłoś nadużycie
Windows Vista or later

Nie działa na XP.
ScreenToGif 2.8