w
googluj

Dołącz do nas na:

facebook google+
Dodaj swój tematarrow
Więcej tematówarrow

Osób na forum: 206
Wszystkich postów: 904144
Wszystkich tematów: 127457

l r
~kuśka: Tnie wszystko jak brzytwa ! Nikt lepszego nie wymyślił i nie wymyśli ... arrow
~AAA: To rzeczywiście bardzo dobry program, szczerze wart polecenia. Przy tak wysokiej ocenie być może niestosowne jest wspominać o innym, nieco l... arrow
Programów: 11971
Istniejemy od: 6405 dni
pl

FontForge Portable 2017.07.31


FontForge Portable to przenośna wersja opensource’owego, bardzo rozbudowanego edytora i kreatora czcionek komputerowych - programu FontForge. Program obsługuje wiele formatów czcionek (jako formaty źródłowe i docelowe), wspierane są m.in. fonty TrueType, OpenType, PostScript (Type1, Type 2 i Type3), UFO, WOFF, SVG, CID-Keyed, Multiple-Master, CFF, fonty bitmapowe (BDF, FON, NFNT, wsparcie dla fontów TeXa), SFD (natywny format FontForge) oraz fonty z systemu Mac OS. Ponadto możliwe jest konwertowanie czcionek pomiędzy wymienionymi formatami. Na uwagę zasługują funkcje wczytywania czcionek z dokumentów PDF oraz importowania grafiki m.in. z plików PDF, TTF, EPS, BDF. Odpowiednie wersje programu przygotowano dla systemów Windows, Linuks i Mac OS X.

W FontForge możemy zrealizować wiele zaawansowanych operacji edycyjnych na elementach czcionki, dostosować specyficzne cechy i kodowanie tych elementów, a także pracować z wektorami/obrysami, warstwami, bitmapami i właściwościami metrycznymi czcionek. W wygodny sposób przejdziemy do interesującego nas elementu czcionki (przy użyciu tabeli znaków oraz różnych funkcji nawigacyjnych), skonfigurujemy podstawowe i zaawansowane parametry wybranych fontów i glifów. Poza tym skorzystamy z rozmaitych opcji stylów i przekształceń czcionki, uproszczeń, dostosowań linii (w tym krzywych), funkcji zecerskich, operacji boolowskich, ekstremów, przekierowań, odwołań, hintingu, funkcji budowania glifów itd. Za pomocą okna obrysu można m.in. w profesjonalny sposób pracować z wektorami tworzącymi krój czcionki. FontForge pozwala na łatwe zapisywanie, drukowanie i generowanie fontów (w tym z rodziny czcionek zastosowanych w systemie Mac OS). W programie możliwe jest również zautomatyzowanie akcji edycyjnych przy użyciu skryptów (autorski język skryptowy narzędzia lub język Python).

Wersja Portable przechowuje ustawienia tylko w swoim katalogu głównym oraz w jego podkatalogach, tak więc jest w pełni przenośna i może być używana na różnych PC z zachowaniem tej samej konfiguracji, działając np. z poziomu pendrive’a czy dysku zewnętrznego. Edycja Portable nie ingeruje w rejestr Windows.

Interfejs graficzny FontForge Portable jest dość skromny wizualnie, ale za to lekki i wygodny pod względem dostępu do wszystkich istotnych funkcji programu. Wygląd poszczególnych elementów interfejsu można dostosować do własnych potrzeb. Mniej doświadczeni użytkownicy będą musieli poświęcić pewną ilość czasu na opanowanie najważniejszych funkcji FontForge. Bardziej zaawansowane możliwości narzędzia będą w pełni zrozumiałe tylko dla osób dobrze orientujących się w dziedzinie typografii czy grafiki komputerowej. W witrynie projektu można znaleźć samouczek oraz rozbudowany podręcznik obsługi (instrukcje są dostępne w wersji anglojęzycznej).

Uwaga!
Pobrany plik EXE wypakuje wersję Portable do wybranej przez nas lokacji. Wydanie przenośne jest zgodne z formatem PortableApps.

Czcionek nie należy generować czy zapisywać bezpośrednio do katalogu z czcionkami Windows (dysk systemowy\Windows\Fonts), bo inaczej nie zostaną uwzględnione w systemie. Zamiast tego należy utworzyć je w innej lokacji i następnie skopiować do wspomnianego katalogu.

Wymagania!
Do obsługi czcionek PostScript Type1 oraz OpenType w systemach starszych niż Windows XP wymagany jest Adobe Type Manager.

Licencja: Freeware (darmowa)
System Operacyjny: Windows 98/Me/NT/2000/XP/Vista/7/8/10
Oceń program:
-/5

Ocena: 4.3 (6 głosów)

Strefa Download programu
FontForge PortableFontForge Portable 2017.07.31
Wersja stabilna
17.53 MB | 2017-10-02
przejdź Wersja instalacyjna FontForge

Ilość pobrań: 404 | W tym miesiącu: 0 | W poprzednim miesiącu: 3

Komentarze (0)
FontForge Portable