w
googluj
pl

Posteriza Portable 1.1.1 Build 462


Posteriza Portable – przenośna wersja darmowego programu Posteriza, dzięki któremu można drukować wielkoformatowe plakaty przy użyciu właściwie dowolnej drukarki komputerowej i każdego formatu papieru. Program dzieli dany obraz na strony, dostosowane wymiarami do wybranego przez nas formatu (np. A4). Strony możemy wydrukować i następnie skleić w plakat.

Liczbę stron w poziomie i pionie (a więc szerokość i wysokość plakatu) wybieramy w karcie Rozmiar. Tutaj program m.in. pozwala zdecydować o formacie papieru, orientacji stron oraz wielkości ich marginesów, a następnie na tej podstawie oblicza wymiary plakatu (w cm/m i calach). Na uwagę zasługuje również opcja wyśrodkowania plakatu, tak aby znalazł się w centrum planu wszystkich złożonych stron.

Obraz wczytamy za pomocą karty Zdjęcie. Karta posiada opcje odpowiedzialne za obracanie obrazu, uwzględnienie tylko jego wykadrowanego fragmentu na plakacie, a także włączenie/wyłączenie zmiany proporcji obrazu (można rozciągnąć go tak, żeby pokrył wszystkie strony).

Z kolei w karcie Tekst możemy nałożyć tekst na plakat. Dostępne są cztery linie tekstowe. Dla każdej z nich ustawimy cień, określony rozmiar i wybrany sposób wyśrodkowania tekstu. Dla całości tekstu na plakacie zdefiniujemy czcionkę, wartość wyśrodkowania tekstu, wielkość interlinii, rozmiar górnego marginesu, a także kolor tekstu oraz jego cienia i tła. Opcja „Tekst brzegu” wyświetla obrys linii tekstowych.

Karta Brzeg odpowiada za obramowanie plakatu, można aktywować lub wyłączyć obramowanie, zdecydować się na którąś z kilku dostępnych ramek, ustalić jej szerokość, a także kolor linii oraz tła. W karcie zamieszczono również opcje związane z dołączaniem nagłówka informacyjnego i linii cięcia (wycinania) do poszczególnych stron plakatu.

Okno podglądu plakatu zostało podzielone na dwa obszary. W pierwszym z nich wyświetlany jest podgląd ogólny z podziałem na strony, oferujący funkcje numeracji stron oraz łatwego przechodzenia do wybranych z nich. W drugim obszarze program prezentuje podgląd aktualnie wybranej strony, z różnymi opcjami zoomu czy dopasowania widoku.

Do Posterizy wczytamy zarówno popularne, jak i mniej popularne formaty plików graficznych. Oprócz wydruku plakatu, dostępne są możliwości eksportu wszystkich stron do plików JPEG oraz zapisu naszego projektu w natywnym formacie programu (*.poster). Warto dodać, że karta Zdjęcie pozwala na konwertowanie wczytanych do niej obrazów na formaty JPG, JPEG, BMP, GIF, ICO, EMF, WMF.

Wersja Portable może być używana z poziomu pendrive’a lub dysku zewnętrznego na różnych PC, bez wymogu instalacji. Program w edycji przenośnej nie zapisuje nigdzie sowich ustawień oraz nie ingeruje w rejestr Windows.

Interfejs graficzny Posteriza Portable jest dość przyjemny dla oka. Mniej doświadczeni użytkownicy w krótkim czasie opanują obsługę narzędzia. Producent nie dostarcza pliku pomocy czy szczegółowych instrukcji. Na stronie programu można znaleźć skromny dział FAQ z informacjami w języku angielskim i hiszpańskim.

Uwaga!
Sposób ustawienia polskiej wersji językowej interfejsu – klikamy w Language/Idioma na pasku menu, w rozwiniętej liście wybieramy opcję Polish.

Licencja: Freeware (darmowa)
System Operacyjny: Windows 98/Me/NT/2000/XP/Vista/7/8/10
Oceń program:
-/5

Ocena: 5 (5 głosów)

Strefa Download programu
Posteriza PortablePosteriza Portable 1.1.1 Build 462
Wersja stabilna
0.59 MB | 2015-03-25
przejdź Wersja instalacyjna Posteriza

Ilość pobrań: 952 | W tym miesiącu: 3 | W poprzednim miesiącu: 8

Komentarze (0)
Posteriza Portable