w
googluj
pl

Helicon Photo Safe Portable 4.40


Helicon Photo Safe Portable – przenośna wersja darmowego wydania programu Helicon Photo Safe. Nawet wersja bezpłatna oferuje bogaty zestaw funkcji, które pozwalają na wygodne przeglądanie, organizowanie, szyfrowanie i podstawowe edytowanie fotografii oraz innych obrazów cyfrowych. Poza tym możliwe jest geotagowanie grafiki, obserwowanie geolokalizacji na zintegrowanych Mapach Google, publikowanie fotografii w różnych serwisach (np. Picasa, Facebook, Flickr, Dropbox, OneDrive, Google Drive), przesyłanie obrazów na e-mail (z użyciem Gmail), a także wypalanie ich na płytach CD/DVD. Specyficzna nazwa programu bierze się stąd, że pozwala on na tworzenie wirtualnych sejfów, które szyfrują wprowadzone do nich pliki graficzne i tym samym zabezpieczają je przed dostępem niepowołanych osób. Zakodowane obrazy nie zmieniają swojej lokacji, jednak można je wyświetlić (obojętnie w jakim programie) dopiero po podaniu właściwego hasła i wyciągnięciu ich z sejfu. Warto wspomnieć o funkcjach tworzenia zaszyfrowanych archiwów ZIP z grafikami, ukrywania sejfów (nie widać ich w interfejsie programu) oraz odzyskiwania hasła na podany wcześniej e-mail.

Helicon Photo Safe oferuje wiele metod przeglądania obrazów. Można skorzystać z trybu jedno lub dwupanelowego, przy tym każdy z paneli posiada dwie sekcje. Pierwsza z nich ma charakter eksploracyjny i prezentuje obrazy na podstawie wybranego folderu i opcjonalnie jego podfolderów (drzewo katalogów na nośniku danych), kategorii klasyfikujących grafikę, dostępnych sejfów, naszych ocen, wyników wyszukiwania, kalendarza (lata i miesiące utworzenia plików) oraz operacji przeprowadzanych na obrazach przy użyciu programu. Druga sekcja wyświetla miniatury obrazów na bazie wcześniej ustalonego zakresu eksploracji. Miniatury można powiększać i pomniejszać według potrzeb, poza tym przy każdej z nich umieszczono przyciski funkcyjne odpowiedzialne za wyświetlenie informacji o grafice (m.in. histogram, metadane EXIF i IPTC), przejście do okna edycji, obrócenie obrazu oraz wyświetlenie go w trybie pełnego podglądu. Dostępny jest także tryb pełnego ekranu, w którym możemy odtwarzać pokazy slajdów. Warto wspomnieć o przydatnej funkcji, pozwalającej na porównywanie dwóch grafik poprzez ułożenie ich obok siebie w pojedynczym oknie (skorzystamy przy tym z narzędzia Lupa, tak samo jak w trybie pełnego podglądu czy w trybie edycyjnym).

Obrazy możemy oceniać i kategoryzować, dzięki czemu stworzymy dodatkowe parametry dla ich filtrowania, sortowania czy wyszukiwania. Dostępny jest także cały zestaw typowych opcji filtrujących, sortujących i wyszukujących, oparty na rozmaitych właściwościach grafik. Podstawowa segregacja polega na grupowaniu obrazów na podstawie folderów źródłowych, dat utworzenia plików (EXIF) oraz naszych ocen. Na uwagę zasługuje funkcja wyszukiwania duplikatów.

W Helicon Photo Safe możemy oczywiście realizować operacje wytnij, kopiuj, wklej, usuń na plikach graficznych, w tym także na wielu naraz w pojedynczym zadaniu. Warto dodać, że program pozwala na jednoczesną zmianę nazw większej ilości plików. Za pomocą metody „przeciągnij i upuść” nie tylko wczytamy obrazy do programu, ale także, po ich załadowaniu, przeniesiemy je do wybranej lokacji, kategorii, sejfu, panelu itp. Z kolei okno obróbki graficznej pozwala na kadrowanie i obracanie obrazu, poziomowanie horyzontu, dostosowanie jasności, nasycenia i ostrości oraz zmianę wymiarów grafiki. Kolejne funkcje to wydruk obrazów, szybki eksport grafik do programów zewnętrznych albo import obrazów z aparatu fotograficznego, telefonu/smartfona czy nośnika wymiennego z pamięcią Flash.

Helicon Photo Safe wspiera następujące formaty plików graficznych:

• źródłowe: Bitmap (bmp), JPEG (jpg; jpeg), JPEG 2000 (jp2), TIFF (tiff; tif), Portable Network Graphics (png), Graphics Interchange Format (gif), Adobe Photoshop (psd), Digital NeGative (dng), Foveon X3F (x3f), FujiFilm RAF (raf), Canon Raw (crw; cr2), Kodak PDC formats, Leica Digilux 2 RAW, Minolta Raw (mrw), Nikon NEF (nef), Olympus Raw (orf), Pentax *ist D PEF (pef), Sony Raw (srf), Sony PMP (pmp),
• docelowe (zapis w oknie obróbki graficznej): Bitmap (jpg), JPEG i JPEG Progressive (jpg), JPEG 2000 (jp2), Adobe Photoshop (psd), Portable Network Graphics (png), TIFF i TIFF LZW (tif).

Wersja Portable przechowuje ustawienia tylko w swoim głównym katalogu, tak więc jest w pełni przenośna i może działać na różnych PC z zachowaniem tej samej konfiguracji, np. z poziomu pendrive’a albo dysku zewnętrznego.

Interfejs graficzny Helicon Photo Safe Portable jest nowoczesny i przyjemny dla oka. Mniej doświadczeni użytkownicy nie będą mieć kłopotów z obsługą programu. W razie potrzeby można otworzyć plik pomocy (lokalna strona HTML), dostępny w angielskiej wersji językowej.

Uwaga!
Przygotowano również wersję Pro, oferującą nieco większy zakres funkcji. Różnice pomiędzy wersją Free a Pro zostały wymienione w witrynie producenta. Za jej pomocą można nabyć licencję na wydanie Professional.

Licencja: Freeware (darmowa)
System Operacyjny: Windows XP/Vista/7/8/10
Oceń program:
-/5

Ocena: 5 (6 głosów)

Strefa Download programu
Helicon Photo Safe PortableHelicon Photo Safe Portable 4.40
Wersja stabilna
71 MB | 2015-03-22
przejdź Wersja instalacyjna Helicon Photo Safe

Ilość pobrań: 375 | W tym miesiącu: 0 | W poprzednim miesiącu: 3

Komentarze (0)
Helicon Photo Safe Portable