w
googluj

DocShield 3.0.3


DocShield to niewielka, bezpłatna aplikacja zachowująca kolejne wersje dokumentu, nad którym pracuje użytkownik. Pozwala to na wygodniejsze pisanie najróżniejszych dokumentów tekstowych, gdyż w razie potrzeby można wrócić do poprzedniej wersji sprzed nieudanych zmian. Pracując więc w jednej instancji edytora tekstowego bądź arkusza kalkulacyjnego, można bardziej dynamicznie operować tworzonym dokumentem.

DocShield zapewnia ponadto większe bezpieczeństwo, gdyż nawet przypadkowe nadpisanie pliku pozwala wrócić do wcześniejszej wersji. Kasując fragment tekstu, który jednak po wielu poprawkach okazuje się, iż był najbardziej udany lub po prosty przydatny, można go w łatwy sposób odzyskać. Wystarczy odtworzyć poprzednią wersję pliku, która została zapisana automatycznie przed DocShield. Program wspiera najpopularniejsze formaty dokumentów tekstowych: doc, rtf, txt, a także xls i ppt.

Po pierwszym uruchomieniu aplikacji należy, na co zwraca uwagę komunikat, wskazać folder, w którym archiwizowane będą pliki - może to być również serwer FTP. Kolejnym ważnym wyborem, jest wskazaniu katalogu będącego miejscem monitorowania zmian - znaczy to, iż pliki tam zapisane będą objęte ochroną oferowaną przed DocShield. Warto zaznaczyć opcję subfolders, dzięki czemu będą brane pod uwagę także znajdujące się we wskazanym wcześniej folderze podkatalogi. Jeśli jednak pracujemy na dokumencie, który jest już zapisany gdzieś indziej, choćby na dysku zewnętrznym podłączonym do komputera, nie trzeba go specjalnie przenosić do bezpiecznej lokalizacji, wystarczy w oknie programu wybrać przycisk Add Single w przypadku jednego pliku bądź Add Group dla wielu plików. W każdej chwili można zrezygnować z automatycznej ochrony konkretnego dokumentu, wystarczy go wskazać na liście dostępnej w DocShield i usunąć przyciskiem Delete - oczywiście plik nie zostaje skasowany, nie będą tylko dla niego zachowywane poszczególne wersje.

Odtworzenie z zachowanych kopii dokumentu najbardziej potrzebnej wersji jest bardzo łatwe. Z listy widocznej w aplikacji należy wybrać interesujący nas plik, klikając na nim dwukrotnie. Wówczas w nowym oknie pojawi się lista zachowanych wersji dla danego dokumentu - im dłużej nad nim pracowaliśmy, ten dłuższa powinna ona być. Wybór danego wpisu, oznaczonego datą i dokładną godziną co do sekundy, poprzez dwukrotne kliknięcie otwiera konkretny dokument w domyślnym edytorze z zachowanymi w danym czasie zmianami.

DocShield warto skonfigurować wg własnych potrzeb m.in. wybierając formaty plików, które chcemy objąć działaniem aplikacji. W programie można ponadto ustalić częstotliwość zapisu kolejnych wersji - domyślnie jest to pięć minut, co może wydawać się niezbyt często. Poza czasem zapisu jest też opcja dotycząca rozmiaru na archiwum - i tutaj ponownie przyda się zmiana domyślnej, niewielkiej wartości 10 MB. Jeśli dużo pracujemy na dokumentach, szczególnie tekstowych z rozbudowaną treścią, ochrona w postaci narzędzia DocShield może okazać się przydatna już przy pierwszym ważnym pliku.
Licencja: Freeware (darmowa)
System Operacyjny: Windows XP/Vista/7/8/10
Oceń program:
-/5

Ocena: 4 (5 głosów)

Strefa Download programu
DocShieldDocShield 3.0.3
Wersja stabilna
0.73 MB | 2011-12-08

Ilość pobrań: 328 | W tym miesiącu: 2 | W poprzednim miesiącu: 1

Komentarze (1)
DocShield
avatararrow
~Kuzaj | 2011.12.08 23:56
0 Oceniam pozytywnieOceniam negatywnieZgłoś nadużycie
Bardzo ciekawe narzędzie ciekawe jak się sprawuje w praktyce.