w
googluj
pl

VLC


ico
VLC to słynny, wieloplatformowy odtwarzacz multimedialny. Dostępny jest m.in. na system operacyjny Windows. Jego producenci wydali również wersję dla mobilnego systemu Android i choć zastrzegają, że jest w fazie beta - czyli może nie działać stabilnie i może się zawieszać - to i tak został już pobrany z Google Play przeszło 10 milionów razy i ma dość wysoką ocenę. Jak to określił jeden z użytkowników: "Działa świetnie jak na betę". Nie możemy się z tym nie zgodzić! - i dlatego z przyjemnością zapraszamy do przeczytania opisu VLC dla Androida.

Po pierwszym uruchomieniu program robi piorunujące wrażenie. Jego design jest wspaniały, a przemieszczanie się między kolejnymi ekranami jest płynne. VLC pozwala na odtwarzanie filmów oraz muzyki i zakładki do tych funkcji odnajdziemy w szufladzie nawigacyjnej, gdzie są też linki do Katalogów oraz Historii. Przyjrzyjmy się im kolejno:
• Wideo - co najbardziej nam się podoba w odtwarzaczu to to, że można gestem sterować jasnością ekranu oraz głośnością odtwarzania przeciągając palcem w górę/dół odpowiednio po lewej stronie ekranu bądź po prawej; gestem w lewo/prawo można z kolei film przewijać; istnieje możliwość zablokowania ekranu, aktywowania wyłącznika czasowego, zmiany prędkości odtwarzania i dodania pliku z napisami; format obrazu możemy migiem dopasować do ekranu i co przydatne, nie musimy aktywować automatycznego obrotu ekranu w systemie, gdyż VLC stosuje go domyślnie (wystarczy więc włączyć film i zmienić położenie urządzenia na horyzontalne); bardzo fajną opcją jest też to, że można odtwarzać sam dźwięk z filmu,
• Dźwięk - pliki dźwiękowe podzielone są automatycznie na 4 klasyczne kategorie: wykonawcy, albumy, utwory, gatunki; po włączeniu odtwarzania możemy przejść do dodawania kolejnych utworów do listy, a potem zmienić ich kolejność; dysponujemy też dość zaawansowanym equalizerem z możliwością wybrania presetu; odtwarzacz muzyki oferuje nam oczywiście funkcje powtarzania czy losowego odtwarzania; do tego jest też opcja wyłącznika czasowego,
• Katalogi - mamy tu do czynienia z eksploratorem plików; mamy więc dostęp do swoich kart pamięci i katalogów, choć wyświetlane są tylko pliki wspierane przez aplikację; biorąc pod uwagę wielozadaniowość VLC, szkoda, że nie mamy w tej sekcji opcji zarządzających (usuwania, kopiowania itp.), ale być może zbyt dużo chcemy?...
• Historia - jest to po prostu historia odtwarzania; przydatna, gdy chcemy szybko powrócić np. do przesłuchania konkretnego utworu w sytuacji, gdy mamy ich bardzo wiele i odszukanie go pozostałymi metodami byłoby zbyt czasochłonne.

Aplikacja oferuje nam do tego wyszukiwarkę, możliwość strumieniowania (należy podać adres protokołu HTTP czy RTSP) oraz funkcję natychmiastowego przejścia do odtwarzania. Opcje te dostępne są z dowolnego miejsca w VLC, gdyż znajdują się w niezmiennym pasku akcji. Zaletą aplikacji jest odtwarzacz w panelu powiadomień Androida, gdyż jego przyciski są duże; ich funkcje to odtwarzanie/wstrzymanie, przejście do kolejnego pliku oraz zatrzymanie (tzn. wyłączenie). Dobrze wygląda też panel widżetowy, który dodatkowo oferuje funkcję przejścia do poprzedniego pliku.

Reasumując, świetna aplikacja stacjonarna nie musi być świetną aplikacją mobilną i mamy tego już, niestety, przykłady na linii Windows-Android. Inaczej sprawa ma się jednak z VLC: z tym programem po prostu miło się przebywa. Zaryzykujemy nawet twierdzenie, że jest lepszy niż wersja stacjonarna; choć to pewnie bardzo subiektywne odczucie. Obiektywnie: jest piękny i funkcjonalny - zarówno odtwarzacz filmowy, jak i dźwiękowy, zostały opracowane z myślą o przyjemności i potrzebach użytkownika, co jest najważniejsze zawsze i wszędzie; nie tylko w przypadku aplikacji, ale w ogóle w świecie.

Wymagania!
Android 2.1 i nowsze

Spolszczenie!
Język polski ustawiany jest automatycznie

Licencja: Freeware (darmowa)
Oceń program:
-/5

Ocena: 5 (6 głosów)

Strefa Download programu
VLCVLC dla Android
2014-08-29
przejdź VLC dla Windows

Ilość pobrań: 1183 | W tym miesiącu: 0 | W poprzednim miesiącu: 2

Komentarze (1)
VLC
avatararrow
dr satan | 2014.10.12 14:30
0 Oceniam pozytywnieOceniam negatywnieZgłoś nadużycie
Program znakomity - bardzo prosty w obsłudze i posiadający equalizer - co jest rzadkością nawet wśród płatnych odtwarzaczy Androidowych.

Wszystko by było okej, gdyby nie to, że po wygaszeniu ekranu telefonu, program po prostu przestaje działać (po kilku sekundach). Zwykła zawiecha i informacja, żeby przesłać do producenta protokół/log awarii.
VLC