w
googluj

Swipes 1.2.0


ico
Urządzenie mobilne z Androidem może być niekiedy niezastąpione. Jedna z funkcji, w której sprawdza się wyśmienicie, to zarządzanie tzw. TODO - czyli listami zadań do zrobienia czy celów do osiągnięcia. Jeśli bowiem naprawdę chcemy osiągnąć jakiś cel, musimy ten cel mieć zawsze przed oczami; musimy o nim często myśleć; musimy tym celem po prostu żyć. Faktem jest, że może nam do tego wystarczyć zwykły papier i długopis. Zresztą ręczne zapisywanie celu nawet bardziej wpływa na naszą motywację, niż posługiwanie się elektronicznymi literami. Niemniej tworzenie list TODO związane jest również z jej bezustannym modyfikowaniem i utrzymywaniem w bezpiecznym miejscu. Poza tym dziś żyjemy w świecie komputerów i w zasadzie każdy z nas ma już 2 urządzenia: jedno z systemem stacjonarnym (Windows, Mac, Linux), a drugie z systemem mobilnym (Android, iOS, Windows Phone). Dzięki funkcji synchronizacji między urządzeniami możemy być z naszymi listami zawsze na bieżąco, nie wspominając o tym, że można automatycznie tworzyć ich kopie zapasowe i umieszczać w pamięci przenośnej czy w chmurze. Do tego jeszcze dodajmy funkcję automatyzacji różnych trybów działania dostępną w samych programach do ich obsługi i np. wskazywanie nam na bieżąco, co mamy do zrobienia akurat "dzisiaj". Najkrócej mówiąc, jeśli tylko nie przedobrzymy - nie będziemy zbyt drobiazgowi i nie będziemy chcieć prowadzić listy 1000 zadań na raz - wówczas elektroniczne narzędzie do TODO zapewni nam zwycięstwo. Jednym z takich może być Swipes i o nim teraz opowiemy, a żeby do tego zachęcić - powiemy prawdę, że Swipes to coś nowatorskiego.

Swipes jest kolejną aplikacją, którą odnajdziemy w Google Play po wpisaniu "todo" w wyszukiwarce serwisu. Znamy już podstawy funkcjonowania tego typu programów, ale dla pewności podkreślmy, że Swipes ma swoją własną aplikację WWW, a dostępną w witrynie Web.SwipesApp.com, gdzie po zarejestrowaniu się lub zalogowaniu również można zarządzać swoimi zadaniami czy celami (bez względu na używany "dorosły" system operacyjny), i mieć je zsynchronizowane. Tworzenie konta jest wobec tego nieodzowne i propozycję tego typu otrzymamy zaraz po pierwszym uruchomieniu Swipes w Androidzie. Mamy jednak wolny wybór: albo korzystania z aplikacji mobilnej w trybie anonimowym, czyli bez jakiegokolwiek rejestrowania się, albo od razu ze wsparciem w postaci dostępu do serwisu WWW. Zakładanie konta możliwe jest zaś albo przez adres e-mail, albo przez posiadane już konto na Facebooku. W pierwszym wypadku nie musimy podawać żadnych innych danych osobistych; trzeba jedynie ustalić swoje hasło.

Po przejściu do interfejsu zobaczymy, że mamy już do zrobienia 3 rzeczy związane z poznaniem funkcjonowania Swipes. Zwykle musimy dotykać ikon i wybierać poszczególne funkcje, zaś w Swipes kontrolujemy stan swoich zadań poprzez gesty. Zresztą, wskazuje na to już sama nazwa aplikacji, ale o co dokładnie chodzi? O to: przeciągnięcie w prawo oznacza wykonanie zadania, przeciągnięcie w lewo - "drzemkę" zadania, a tapnięcie zadania - przejście do jego szczegółów. Tryb "drzemki" oznacza oczywiście przeniesienie zadania na inny, późniejszy termin; mamy kilka konfigurowalnych możliwości oraz opcję ręcznego wyboru terminu. Czy po tym wstępnym wprowadzeniu można dojść do wniosku, że Swipes nastawiony jest na terminy? Oczywiście. Ekran główny zawiera zadania na dziś. Pozostałe tryby to: zadania przeznaczone na później (na smartfonie - lewy ekran) oraz zadania ukończone (prawy ekran). I ponownie, odpowiednie przeciągnięcie zdania sprawia zmianę jego stanu.

Mamy więc tu do czynienia z minimalizmem. Swipes - jak mówi zresztą producent - "pomaga skupić się na właściwych zadaniach we właściwym czasie". Ta wyjściowa dostępność zaledwie 3 trybów może być rzeczywiście powiewem świeżego powietrza. Nie musimy grzebać w opcjach i myśleć dłużej niż minutę, by opanować całość aplikacji. Kluczowy w tym względzie staje się więc to, co możemy przypisać do zadania. Tu możemy być spokojni, bo jest wszystko, co najważniejsze: oznaczanie tagami, ustalanie powtarzalności, dodawanie notatek, tworzenie i otrzymywanie powiadomień, udostępnianie zadań, dostęp do historii wykonanych zadań. Ale Swipes oferuje również integrację z potężnym Evernote: możemy synchronizować wybrane notatki i listy; wystarczy w Evernote dodać do wybranych znacznik "swipes". Docelowo producent planuje integrację z wieloma innymi platformami (np. Kalendarzem Google). W rezultacie Swipes stanowić ma centrum dowodzenia wszystkimi TODO z wszystkim aplikacji z wszystkich urządzeń.

Ale Swipes już teraz ma aplikację WWW, a aplikacja mobilna ma efektowny Material Design i jest doskonale wkomponowana w nowoczesność dzięki dostępności intuicyjnych gestów oraz zminimalizowaniu głównych trybów do zaledwie trzech. Jeśli dopiero zaczynamy korzystać z tego typu elektronicznych narzędzi albo jeśli wciąż szukamy swojego najlepszego menedżera zadań - wówczas jak najbardziej powinniśmy sprawdzić Swipes. To coś wspaniałego: innowacyjnego, a jednocześnie bardzo prostego. Jednakże jeśli lubimy np. GTD lub wystarcza nam Evernote czy choćby papier i długopis, to Swipes nie polecamy. Bo w końcu to tylko narzędzie, a jeśli jesteśmy zadowoleni z obecnie używanego, to przecież już osiągnęliśmy cel znalezienia super-narzędzia do TODO. Innymi słowy, odhaczyliśmy to zadanie - przejdźmy więc do kolejnego!

Uwaga!
Aplikacja internetowa dostępna jest w witrynie http://web.swipesapp.com/

Ograniczenia!
Założenie konta - przez adres e-mail albo konto z Facebooka - jest opcjonalne, ale da nam dostęp do synchronizacji danych z aplikacją WWW. Opcjonalne jest też powiązanie tej aplikacji z Evernote.

Wymagania!
Android 4.0.3 i nowsze

Licencja: Freeware (darmowa)
Oceń program:
-/5

Ocena: 5 (1 głosów)

Strefa Download programu
SwipesSwipes dla Android
2018-06-22

Ilość pobrań: 2 | W tym miesiącu: 0 | W poprzednim miesiącu: 0

Komentarze (0)
Swipes