w
googluj

Smoke Free 2.0.2


ico
Smoke Free jest to aplikacja mobilna mająca nas wesprzeć w walce z nałogiem palenia papierosów. Dostępna jest dla urządzeń z systemem operacyjnym Android (jest też wersja dla iOS).

Zanim przejdziemy do opisu poszczególnych właściwości, zaznaczymy, że korzystając z programu w aktywny sposób wspomożemy jednocześnie inne osoby w tej samej walce - będziemy uczestniczyć w eksperymencie naukowym, aplikacja jest bowiem częścią trwających badań nad walką z tym nałogiem. Wysyłane do producenta dane osobiste to tylko nasz wiek; reszta informacji to te, które związane są z samym uzależnieniem (np. liczba papierosów, jakie dziennie palimy). Niemniej już dostępna i oferowana w programie metoda jest skuteczna, bo powstała na podstawie wcześniejszych badań naukowych. I nie jest zresztą żadną wiedzą tajemną, bo - o czym się zaraz przekonamy - aplikacja zebrała po prostu wszystkie racjonalne strategie, o których można przeczytać choćby w internecie - i składnie je połączyła.

Po jej pierwszym uruchomieniu przeczytamy list od psychologa Davida Crane'a, który zachęca do wzięcia udziału w badaniu. Następnie będziemy mieć do wypełnienia formularz. Trzeba wpisać: ile mamy lat, od ilu lat palimy, skąd pochodzimy (kraj), ile przeciętnie kosztuje paczka papierosów, ile jest papierosów w paczce, ile papierosów palimy w ciągu dnia. Jeżeli postanowiliśmy rzucić palenie już jakiś czas temu, możemy wpisać datę i czas tego ważnego wydarzenia. Po przejściu do właściwego interfejsu dowiemy się w rezultacie naszych wpisów konkretnych rzeczy.

Pokonywanie uzależnienia nigdy się nie kończy i każdy dzień bez nałogu to tylko dzień bez nałogu, łatwo dać się skusić i powrócić do uzależnienia. W związku z tym aplikacja wzmocni naszą motywację, bo pokaże: 1) od jakiego czasu nie palimy (ile lat, miesięcy, dni, godzin, minut, sekund - aktualizacja jest co sekundę), 2) ile pieniędzy zaoszczędziliśmy dzięki temu, że rzuciliśmy palenie, 3) ilu w tym czasie papierosów nie wykurzyliśmy, 4) jak zyskało na tym nasze zdrowie. We wspomnianym formularzu, którego dane można jeszcze poprawić przechodząc do ustawień globalnych, jeśli podaliśmy polskie pochodzenie, kwoty będą przedstawiane w złotówkach.

Progres oznaczany jest w aplikacji specjalnymi odznakami. Pierwsze odznaki otrzymuje się już po 24 godzinach od podanego momentu rzucenia palenia bądź po 20 papierosach, które mogliśmy, ale jednak nie wypaliliśmy. Jeżeli będziemy walczyć mężnie i odniesiemy sukces, sukcesem tym będzie się można podzielić, udostępniając dany rekord znajomym. Dostępna jest zresztą cała tablica odznak i będziemy wiedzieć, jakie są następne wyzwania. Jednakże czasem będzie trudno wytrzymać... Co wtedy? To pragnienie zapalenia będzie można opisać w pamiętniku, wpisując m.in. siłę pokusy w skali od 0 do 10.

ALE co jest szczególną zaletą aplikacji to to, że wyznacza rzucającemu palenie misje. Część z nich jest płatna, ale część dostępna jest bezpłatnie i trzeba przyznać, że są intrygujące. Przede wszystkim nie są zdawkowe czy ogólnikowe - ale dają coś, nad czym się można zastanowić lub coś, co powinno się w danym dniu zrobić. Przykładowo, misja związana z pierwszym dniem zawiera m.in. zachętę do wyszukania w internecie typowych objawów "odstawienia", czyli rezygnacji z palenia. Jednocześnie dostępne jest na ekranie misji okienko, pozwalające dodać własną notatkę. Dobrze to zaprojektowano.

Zdecydowanie polecamy ten świetny program wszystkim borykającym się z nałogiem. Chodzi tu nie tylko o nasze zdrowie, ale i o nasze pieniądze. Aplikacja jest dopracowana, a sądząc po opiniach o niej, rzeczywiście pomaga.

Ograniczenia!
Wymagane jest wypełnienie formularza po pierwszym uruchomieniu programu. Odblokowanie wszystkich "misji" kosztuje 19,99 zł.

Wymagania!
Android 4.0 i nowsze

Licencja: Freeware (darmowa)
Oceń program:
-/5

Ocena: 5 (1 głosów)

Strefa Download programu
Smoke FreeSmoke Free dla Android
2018-08-01

Ilość pobrań: 2 | W tym miesiącu: 0 | W poprzednim miesiącu: 0

Komentarze (0)
Smoke Free