w
googluj

Chromatik 1.2007


ico
Chromatik to muzyczny serwis społecznościowy udostępniający bogate zbiory arkuszy nut oraz umożliwiający nagrywanie swoich wykonań i dzielenie się nimi z innymi użytkownikami. Dostępny jest dla urządzeń przenośnych z Androidem (wersja omawiana) oraz iOS, a także w internecie na Chromatik.com. Aplikacja ta daje nam przede wszystkim możliwość naprawdę nie-zwy-kle wygodnej gry na podstawie zapisu nutowego. Jej slogan reklamowy brzmi: "Ty skupiasz się na graniu muzyki. My skupimy się na wszystkim innym". Spójrzmy jak to jest w szczegółach.

Program udostępnia m.in. skale, utwory słynnych kompozytorów doby klasycznej, standardy jazzowe, popularne piosenki oraz motywy filmowe. Jeżeli chcemy już teraz dowiedzieć się, czy dana kompozycja, autor lub stylistyka znajdują się w bazie, wersja WWW udostępnia wyszukiwarkę. Nuty przygotowano dla wielu różnych instrumentów, nie tylko dla pianina i gitary, lecz także m.in. dla fletu, trąbki, saksofonu, wiolonczeli, perkusji i głosu - w sumie dla przeszło 20.

Niemniej nawet nie te szerokie zakresy oferowanych utworów oraz instrumentów uznać można za najistotniejsze elementy Chromatika - są jeszcze wspanialsze zalety. Po pierwsze, dla części utworów udostępniane są różne aranżacje. Oryginalne, ale i mniej skomplikowane, przeznaczone dla zupełnie początkujących wykonawców. Po drugie, ekran nut udostępnia regulator prędkości automatycznego(!) przewijania arkuszy. Domyślnie jest to funkcja wyłączona i mamy do czynienia ze statycznym ekranem (ręcznie ustawimy dany fragment utworu), lecz jeśli chcemy praktykować grę dynamiczną, polegającą na patrzeniu na nuty, to dostępnych jest wiele relatywnych szybkości przewijania.

Ponadto ekran nut udostępnia możliwość odtworzenia oryginalnej wersji utworu z YouTube, jak też oferuje opcję nagrania swojego własnego występu - samego dźwięku albo dźwięku i obrazu jednocześnie. Jeśli chodzi o funkcje typowo społecznościowe, aplikacja pozwala m.in. śledzić dokonania (nagrania) innych artystów i je "oklaskiwać", czego wyrazem tutaj jest naciśnięcie przycisku "Applaud". Tutejsza "scena" bazuje na YouTube.

Podsumowując, Chromatik to świetnie opracowane narzędzie muzyczne zarówno dla nowicjuszy, jak i nawet profesjonalistów. Ci pierwsi mogą otrzymać wskazówki dotyczące nazw nut w wypadku nauki skal, zaś ci drudzy mogą dysponować automatycznie przewijanymi arkuszami, w związku z czym mają okazję gry bez odrywania palców od instrumentu. Oczywiście, tak dobrze zrobiony program nie jest całkowicie darmowy. Mamy tu limit odtworzeń na dzień (wynosi on 3) i nie da się wykonać zrzutu ekranowego nut, niemniej nie trzeba się rejestrować, aby móc tę aplikację przetestować.

Uwaga!
Aplikacja internetowa dostępna jest pod adresem https://www.chromatik.com

Ograniczenia!
Tryb online jest wymagany. Rejestracja przez adres e-mail albo za pośrednictwem Facebooka jest opcjonalna, ale tylko ona da dostęp do funkcji personalizujących (np. ulubione utwory) i społecznościowych (np. śledzenie artystów). Aplikacja wyświetla reklamę pełnoekranową przed przejściem do ekranu nut. Wersja darmowa ogranicza liczbę odtworzeń nut do 3 na dzień. Nieograniczone odtwarzanie oraz brak reklam to wersja Pro, której koszt wynosi 3,99 dolara tygodniowo albo 9,99 dolara miesięcznie. W tym drugim wypadku możliwe jest otrzymanie pierwszego miesiąca Pro za darmo. Należy jednak zauważyć, że płatność nie jest obsługiwana za pośrednictwem Google Play, tzn. aby korzystać z wersji Pro trzeba bezpośrednio w tej aplikacji wprowadzić dane swojej karty płatniczej.

Wymagania!
Android 4.1 i nowsze

Licencja: Freeware (darmowa)
Oceń program:
-/5

Ocena: 5 (1 głosów)

Strefa Download programu
ChromatikChromatik dla Android
2018-06-23

Ilość pobrań: 0 | W tym miesiącu: 0 | W poprzednim miesiącu: 0

Komentarze (1)
Chromatik
avatararrow
HnauHnakrapunt | 2017.09.18 13:38
0 Oceniam pozytywnieOceniam negatywnieZgłoś nadużycie
Ciekawe, nie znałam.
Chromatik