w
googluj

Unicode CharMap 2018.06.21


ico
Unicode CharMap to przeglądarka znaków Unicode dostępna dla urządzeń przenośnych z systemem operacyjnym Android. Unicode (po polsku: Unikod) to komputerowy zestaw znaków. Znaki mają w tym systemie swoje unikalne oznaczenia - kody. Przykładowo, kodem znaku "•" jest "U+2022" (bez cudzysłowów). Omawiany program oferuje nam bazę z 9. wersji standardu, a wydanej w czerwcu 2016 roku. Aplikacja jest całkowicie darmowa i może się przydać, jeżeli chcemy w jakimś celu skorzystać z niezwykłych znaków - abstrakcyjnych, symbolicznych, obrazkowych. Należy jednak pamiętać, że ostateczne wsparcie danego znaku w docelowym środowisku zależeć będzie od możliwości fontu, z którego będziemy korzystać - o czym jeszcze za chwilę.

Program jest oczywiście bardzo prosty. To jedna, bardzo, bardzo, bardzo długa tabela znaków. Możemy ją przeglądać wedle 4, 8 bądź 16 kolumn. Aplikacja umożliwia przeskoczenie do konkretnego znaku i bloku, czyli kategorii znaków. Znak wspomniany wcześniej odnajdziemy po wpisaniu w wyszukiwarce słowa "bullet" (jego oficjalna nazwa to "BULLET") bądź frazy "2022" (nawiązanie do kodu). Po tapnięciu w dany znak, zostanie on podświetlony i dodany do specjalnego pola poniżej tabeli. Można wszystkie znaki z takiego pola usunąć jednym tapnięciem albo skopiować do schowka i użyć w aplikacji trzeciej. Jest też opcja dodawania znaków do ulubionych i aby tego dokonać, trzeba dany znak przytrzymać. Po otworzeniu szuflady nawigacyjnej otrzymamy dostęp do całej tabeli, czyli wszystkich znaków, oraz naszych ulubionych.

Aplikacja udostępnia opcję korzystania z fontu Google o nazwie Noto. Po przełączeniu się do Noto z fontu systemowego (o ile systemowy jest inny) powinniśmy zauważyć, że znaki prezentują się inaczej. Ma to znaczenia dla ewentualnego udostępnienia. Możemy myśleć, że wklejamy kolorowe znaki w Google Keep w smartfonie, ale po wczytaniu notatki z Keep na komputerze stacjonarnej niby te same znaki mogą być już jednak czarne. Pamiętajmy: wszystko zależy od fontu.

PS. Korzysta ktoś może z edytora Vim?... Jeśli tak, oto coś ciekawego: naciśnijcie w trybie wprowadzania klawisz CTRL-V, aby przejść do wklejania znaków Unicode! Naciśnijcie po CTRL-V literę "u" i cyfry "2022", aby natychmiast w tekście otrzymać pokazany wyżej w swej właściwej formie znak wypunktowania.

Wymagania!
Android 4.0.3 i nowsze

Licencja: Freeware (darmowa)
Oceń program:
-/5

Ocena: 5 (1 głosów)

Strefa Download programu
Unicode CharMapUnicode CharMap dla Android
2018-06-26

Ilość pobrań: 1 | W tym miesiącu: 0 | W poprzednim miesiącu: 0

Komentarze (0)
Unicode CharMap