w
googluj
pl

Trudne słowa 1.2


ico
Trudne słowa jest to aplikacja mobilna przedstawiająca nam codziennie krótki opis jakiegoś rzadko używanego polskiego wyrazu. Program wydano dla systemu operacyjnego Android i znajdziemy w nim m.in. takie oto słowa: abnegat, abolicja, abordaż, bruksizm, cezura, defetyzm, degrengolada, deprecjacja, deratyzacja, dychotomia, efemeryczny, egotyzm, endemia, habituacja, humbug, immanentny, inercja, konstatacja, konwergencja, lapidarny, nupturient, pleonazm, spolegliwy, synestezja, turpizm. Oto natomiast przykłady opisów: dychotomia to "podział jakiejś części na dwie różniące się zasadniczo części"; immanentny to "istniejący wewnątrz, nieodłączny, wynikający z natury, nieukształtowany przez czynniki zewnętrzne"; a endemia to "stałe występowanie jakiejś choroby na określonym terenie".

Główny ekran aplikacji wyświetla znaczenie wyrazu na dzisiaj. (Jeden dzień to jeden wyraz = nowy dzień to nowy wyraz). Możemy go również, choć bez opisu, poznać z poziomu pulpitu, gdyż dostępny jest widżet 2x1. Stuknięcie w widżet przeniesie do ekranu głównego programu, gdzie zatem tylko i wyłącznie poznamy objaśnienie. Jeśli zaś słówko uznamy za interesujące, to możemy je dodać do ulubionych. Ponadto dostępne są w programie 3 sekcje:
• Historia - to chronologiczna lista wszystkich wyrazów, jakie kiedykolwiek znalazły się w aplikacji; najstarszy z nich to abolicja, dodany 25 lutego 2017 roku; sekcja umożliwia także wyszukanie danego wyrazu w trybie rzeczywistym (wpisywanie kolejnych liter natychmiast ogranicza ostateczną liczbę wyników),
• Zapisane - to spis naszych ulubionych słówek; ekran opisu każdego słowa w tej aplikacji zawiera ikonę gwiazdki, a jej tapnięcie to dodanie bądź usunięcie z zapisanych/ulubionych,
• Ustawienia - jest tylko jedno: możemy włączyć powiadomienie o nowym wyrazie; określimy w takim wypadku czas alertu - i to wszystko.

Trochę szkoda (i trochę dziwne), że do korzystania z aplikacji wymagany jest tryb online (czyżby wymuszenie oglądania reklam?). Pewną wadą programu jest też to, że autor nie podał źródła zastosowanych opisów. Ogólnie jednak dobrze go wykonał, a najprawdopodobniej będzie jeszcze lepszy. Jeden z użytkowników w Google Play napisał bowiem: "Bardzo ciekawa aplikacja, zainstalowałem dopiero dzisiaj, ale w tej chwili odczuwam pewien brak, mianowicie przydałoby się przykładowe zdanie z użyciem danego słowa. Pozwoliłoby to też wyłapać właściwy kontekst" - na co deweloper odpowiedział, że weźmie to pod uwagę w trakcie pracy nad kolejną wersją. A zatem: jest już dobrze, ale będzie lepiej.

Ograniczenia!
Połączenie z internetem jest konieczne. W trybie online wyświetlane są reklamy.

Wymagania!
Android 4.1 i nowsze

Licencja: Freeware (darmowa)
Oceń program:
-/5

Ocena: 5 (1 głosów)

Strefa Download programu
Trudne słowaTrudne słowa dla Android
2018-06-23

Ilość pobrań: 134 | W tym miesiącu: 4 | W poprzednim miesiącu: 8

Komentarze (0)
Trudne słowa