w
googluj

Youper 6.06.001


ico
Youper ma pomóc w przezwyciężeniu chorobliwej nieśmiałości i lęku społecznego (fobii społecznej). To aplikacja mobilna przeznaczona dla systemu operacyjnego Android (wersja omawiana teraz) oraz iOS. Jej stronę merytoryczną, naukową opracował psychiatra dr José Hamilton Vargas. Nazwa programu to skrót od "YOu sUPER", co można przetłumaczyć jako "ty, wspaniały". Osoby cierpiące na lęk przed innymi ludźmi mają niską samoocenę i dlatego aplikacja stosuje różne sposoby mające tę samoocenę podnieść, a bazujące na terapii poznawczo-behawioralnej (ang. "cognitive-behavioral therapy", CBT). Program pomaga w zrozumieniu funkcjonowania umysłu (sfera poznawcza) oraz zachęca do działania metodą małych kroków (sfera behawioralna).

Wychodzenie z tej choroby to długotrwały proces i dlatego aplikacja została pomyślana jako przewodnik tudzież plecak z narzędziami, z których użytkownik będzie mógł w dowolnej chwili skorzystać. Proces zdrowienia został tu przyrównany do wchodzenia na górę, w związku z czym udostępniane są 3 sekcje: podróży ("Journey"), ścieżek ("Trails") oraz natychmiastowej pomocy ("SOS"). Ekran startowy to ekran podróży, przy czym sami możemy wybrać jej ścieżkę, a tych jest w sumie 8 - to m.in. "więcej pewności siebie i mniejszy lęk", "dawanie prezentacji bez lęku", "zawieranie nowych znajomości", "poprawianie relacji w pracy". Każda ścieżka składa się z 3 etapów, przy czym bezpłatnie otrzymuje się wyłącznie pierwszy etap ścieżki pewności siebie. Z kolei sekcja pomocy to 5 funkcji. Darmowa oferuje prowadzenie po rytmie powolnego, spokojnego oddychania. 4 płatne obejmują m.in. porady związane z rozpoczynaniem rozmów i przygotowywaniem się do sytuacji społecznych.

Z czego konkretnie składa się wspomniany darmowy fragment podróży - pierwszy etap budowania pewności siebie i zmniejszania lęku? W tych początkowych ramach m.in. rozwiążemy test na stopień zaawansowania lęku społecznego; określimy swoje cele; poznamy przyczyny lęku. To teoria, ale jest też praktyka, którą tu określono mianem wyzwań. Przed podjęciem nowego wyzwania otrzymuje się najpierw możliwość wyboru tego spośród kilku, które naszym zdaniem sprawi nam najmniej lęku. Aplikacja bowiem dostosowuje się do stopnia choroby użytkownika i bierze pod uwagę wynik wspomnianego testu. Przykładowe wyzwania w kategorii maksymalnego lęku, to: chodzenie po placu przez pół godziny, spacerowanie w 2 różnych butach, opuszczenie kluczy w miejscu publicznym, patrzenie znajomemu prosto w oczy przez 10 sekund. Po zaakceptowaniu danego wyzwania otrzymuje się określony czas, np. 3 dni, na jego realizację, po czym zdaje się raport z jego wykonania, co z kolei będzie miało przełożenie na dalszą podróż.

Aplikacja jest bez wątpienia doskonale wykonana pod względem technicznym. Robi wrażenie. Jest skrajnie nowoczesna i ma nawet jeszcze więcej możliwości niż to opisaliśmy powyżej. Niemniej problem w tym, że potencjał wersji darmowej jest mimo wszystko niewielki, zaś cena wersji pełnej jest ekstremalna, a nawet kosmiczna, by nie powiedzieć - że nie z tego wszechświata. Tak czy inaczej, jeśli jesteś bardzo nieśmiały albo rozpoznajesz w sobie symptomy lęku społecznego to warto poznać tę aplikację, bo w kilku sprawach może Cię oświecić.

Ograniczenia!
Wersja darmowa to mniej więcej 1/24 całości, czyli jest to właściwie wersja demonstracyjna. Pełna wersja polega na subskrypcji opłacanej miesięcznie lub rocznie. W pierwszym wypadku trzeba zapłacić 244,99 zł, w drugim zaś 1149,99 zł. Ponadto jest opcja dożywotniego dostępu za jednorazową opłatą w wysokości 1599,99 zł.

Wymagania!
Android 4.2 i nowsze

Licencja: Freeware (darmowa)
Oceń program:
-/5

Ocena: 4.5 (2 głosów)

Strefa Download programu
YouperYouper dla Android
2018-11-24

Ilość pobrań: 22 | W tym miesiącu: 2 | W poprzednim miesiącu: 0

Komentarze (0)
Youper