w
googluj

Tomcat 9.0.89


Tomcat to szybka, popularna implementacja technologii Java Servlet i JavaServer Pages, pozwalająca na uruchamianie aplikacji webowych. Na oprogramowaniu zespołu Apache opierają się tysiące wielkoskalowych i czysto amatorskich projektów, prowadzonych przez domowych użytkowników, firmy i organizacje. Narzędzie jest uniwersalne - współpracuje z systemami Windows, Mac OS X, GNU/Linux i innymi rozwiązaniami.

Projekt jest rozwijany na zasadach Open Source (licencja Apache w wersji 2). Narzędzie posiada otwarty kod źródłowy, bogatą dokumentację (książki, instrukcja startowa, FAQ, poradniki, specyfikacje) oraz intensywne wsparcie społeczności. Program możemy pobrać w kilku wydaniach (archiwum dla wersji 32-bitowych i 64-bitowych systemu Windows, uniwersalny instalator). W przypadku zdecydowania się na drugą opcję, przechodzimy przez krótki proces konfiguracji serwera (domyślne porty, nazwa usługi, dane administratora). Po chwili możemy przystąpić do pracy. Warto podczas instalacji zdecydować się na skopiowanie na dysk przykładowych aplikacji - pozwolą one na szybkie przetestowanie poprawności funkcjonowania usługi.

Program domyślnie korzysta z wirtualnej maszyny Javy zainstalowanej w systemie operacyjnym. W razie potrzeby możemy jednak wskazać dowolną ścieżkę, przełączniki oraz domyślne rozmiary przydziału pamięci. W łatwy sposób wyłączymy również tymczasowo/permanentnie działanie serwera oraz zmienimy jego konfigurację. Modyfikacja opcji nie jest bardzo skomplikowana, niemniej wymaga pewnej wprawy - warto posiłkować się dokumentacją. Może ona odbywać się poprzez edycję plików XML lub dołączone narzędzia. Oprócz prostego menedżera, rezydującego w obszarze powiadomień (ikona obok zegara systemowego), do dyspozycji mamy wygodny interfejs webowy, działający za pośrednictwem dowolnej przeglądarki internetowej.

Tomcat przechowuje dosyć zasobne w informacje logi z przeprowadzonych operacji. W sieci znajdziemy również inne narzędzia diagnostyczne, współpracujące z projektem.
Licencja: GNU GPL (darmowa)
System Operacyjny: Windows NT/2000/XP/Vista/7
Oceń program:
-/5

Ocena: 4 (4 głosów)

Strefa Download programu
TomcatTomcat 9.0.89
Wersja stabilna 32-bitowa
12.59 MB | 2024-05-13
Tomcat 9.0.89
Wersja stabilna 64-bitowa
12.86 MB | 2024-05-13

Ilość pobrań: 1066 | W tym miesiącu: 2 | W poprzednim miesiącu: 5

Komentarze (0)
Tomcat